2022 09 16

Pusfinalis – be intrigos: Lenkija patyrė istorinį pažeminimą

Europos čempionato pirmasis pusfinalis nuvylė. Prancūzijos rinktinė itin lengvai sutriuškino Lenkiją 95:54 (15:9, 19:9, 30:18, 31:18), pasiekė didžiausią pergalę Europos čempionatų pusfinalių istorijoje ir pateko į sekmadienį vyksiantį finalą.
Mateuszas Ponitka
Mateuszas Ponitka / nuotr. FIBA

Iki šiol didžiausias skirtumas pusfinalyje buvo užfiksuotas 1967-siais, kuomet SSRS rinktinė nugalėjo Lenkiją 108:68.

Rungtynių pati pradžia buvo nerezultatyvi, prancūzai bandė bėgti, bet tada Lenkijos gyvybę dar palaikė AJ Slaughterio tolimi metimai. Pirmasis kėlinys baigėsi 15:9 Prancūzijos naudai, antrajame lenkai toliau strigo ir į pertrauką Vincento Collet išėjo pirmaudami 34:18.

Ir nors nerodė įspūdingo žaidimo prancūzai šiame pusfinalyje, tragiškas rungtynes žaidė Lenkija, kuri ketvirtfinalyje sensacingai nugalėjo vieną favoričių Slovėniją.

Net 29 taškai skyrė komandas trečiajame kėlinyje ir nugalėtojų klausimas buvo atsakytas itin anksti. Susitikimo pabaiga tebuvo formalumas.

Nė vienas Lenkijos krepšininkas nepelnė dviženklio taškų skaičiaus, Prancūzijos gretose su 22 taškais rezultatyviausias buvo Guerschonas Yabusele.

Prancūzai pataikė 66 proc. dvitaškių (21/32) ir 58 proc. tritaškių (15/26). Kovą dėl kamuolių jie laimėjo 40:21.

O štai lenkų procentai – itin nuviliantys: 31 proc. dvitaškių (8/26) ir 33 proc. tritaškių (9/27).

Prancūzijos rinktinė atliko net 32 rezultatyvius perdavimus, abi komandos suklydo po 16 kartų, bet prancūzai po oponentų klaidų surinko 22 taškus, lenkai – 9.

Prancūzija: G.Yabusele 22, E.Fournier ir E.Okobo po 10, A.M'Baye, V.Poirier ir T.Tarpey po 8.

Lenkija: AJ Slaughteris ir M.Michalakas po 9, M.Ponitka 7.

Antrajame pusfinalyje 21:30 val. penktadienį susitiks Ispanija ir Vokietija.

Rungtynių eiga. Lenkija – Prancūzija

Ketvirtas kėlinys. Lenkija – Prancūzija

40 min. Pagaliau tai baigėsi.

39 min. 42 taškai tarp komandų! Nuostabu.

38 min. Vis dar +39. Daugiau pasakyti nėra ką.

35 min. Europos čempionato pusfinalyje komanda skiria 39 taškai. 39, Karlai!

33 min. Kančia žaidėjams aikštėje, kančia ir mums tai žiūrėti... 73:36.

Marius Milašius

Marius MILAŠIUS, 15min žurnalistas Berlyne

Dvyliktą kartą prancūzai žaidžia Europos čempionato pusfinalyje ir iki šiol buvo laimėję tik 2 kartus, bet šį sykį abejonių dėl rungtynių nugalėtojo neliko jau po trijų kėlinių.

Trečias kėlinys. Lenkija – Prancūzija 36:64

30 min. Gal jau galime net nežaisti ketvirtojo kėlinio?

Prancūzai ligšiol itin prastai žaisdavo trečiuosiuos kėlinius, bet šiandien jie nesustabdomi ir po ilgosios pertraukos. Guerschonas Yabusele jau pagerino savo rezultatyvumo rekordą šiame čempionate (22 taškai), o tribūnose aidint „Yabusele, Yabusele“, prancūzų persvara darosi nepadori.

27 min. Techninę pražangą užsidirbo lenkų treneris Igoris Miličičius. Jau galime sveikinti Prancūziją – 52:25.

26 min. Ech... Kaip nevertas šis mačas pusfinalio vardo – 48:25.

21 min. Tritaškis į lenkų krepšį. Labai gali būti, kad čia intrigos taip ir nepamatysime – 37:18.

Jokia komanda „EuroBasket“ istorijoje nėra laimėjusi pusfinalio po to, kai pirmus du kėlinius pralaimėjo bent 15 taškų. Ar pavyks lenkams?

Lenkija tapo pirma komanda nuo 1946 metų, Europos čempionato pusfinalyje per pusę rungtynių įmetusia mažiau nei 20 taškų. Ne tokio pasirodymo ryškiausioje scenoje tikėjosi Igorio Miličičiaus komanda po pasakos prieš Slovėniją.

Antras kėlinys. Lenkija – Prancūzija 18:34

Kol kas tai yra Rudy Gobert'o rungtynės. Prancūzas pelnė tik 4 taškus, bet vien per antrą kėlinį blokavo tris metimus ir aklinai yra uždaręs visus kelius link savo krepšio. „Eifelio bokštas“ lenkams kol kas per aukštas.

20 min. Vargsta taškus rinkdami lenkai šiandien. M.Ponitka pataikė dvitaškį, bet tai super retas epizodas – 18:32.

18 min. Terry Tarpey'aus nuostabus dėjimas greitoje atakoje. Vaizdas aikštėje liūdnas. Žvelgiant į šiandieną, Lenkija niekaip nėra pusfinalio komanda. Prancūzija dominuoja – 32:16.

„Allez les Bleus“ skamba Berlyno arenos tribūnose po galingo Vincent'o Poirier dėjimo. Lenkija kol kas įklimpusi prancūziškuose apkasuose, o „mėlynieji“ įrodinėja, kad lenkų pergalė prieš Slovėniją buvo labiau išimtis iš taisyklės, o ne pati taisyklė.

16 min. A.Goberto du taiklūs baudos metimai ir dar žvėriškas blokas A.Slaughteriui kitoje aikštės pusėje. Pridėkime V.Poirier dėjimą ir turime išaugusią Prancūzijos persvarą – 27:14.

Šešias minutes nebuvo pelnę taškų lenkai, kol Aleksandras Balcerowskis pataikė dvitaškį, AJ Slaughteris pridėjo tris taškus ir pagaliau lenkų sirgaliai turi progą išlieti ir teigiamas emocijas.

14 min. Lenkija laikosi, nors tikrai kaip reikiant stringa. A.Slaughterio tolimas šūvis vėl kerpa skirtumą – 14:22.

Prieš slovėnus per pirmą mačo pusę sumetę 58 taškus, šiandien tokio lengvo gyvenimo lenkai nebeturi. Per pirmą kėlinį jie pataikė mažiau nei kas ketvirtą metimą (3/13), o didesniu skirtumu neatsilieka tik dėl to, jog prancūzai labai dažnai klysta – olimpiniai vicečempionai padarė jau 7 klaidas.

12 min. Komandos keičiasi klaidomis ir netaikliais metimais. Kol kas nerezultatyvi rungtynių pradžia, kurioje geriau atrodo prancūzai. Th.Heurtelio tritaškis ir Lenkijos minutės pertraukėlė – 20:9.

Pirmas kėlinys. Lenkija – Prancūzija 9:15

8 min. A.Slaughteris įkrėtė tritaškį ir bandė gaivinti Lenkijos puolimą. Prancūzai, beje, yra padarę šešias klaidas per šešias minutes. G.Yabusele ir Lenkijos rinktinės amerikietis dar kartą pataikė po tolimą metimą. Priekyje prancūzai – 13:9.

6 min. E.Fournier pataikė iš toli. Lenkams sunki rungtynių pradžia, jie surinkę vos 2 taškus per kiek daugiau nei pusę pirmojo kėlinio – 2:8.

4 min. Daugiau nei dvi minutes teko laukti pirmųjų Prancūzijos taškų, tačiau galiausiai iš toli pataikė G.Yabusele. Netrukus jis pridėjo ir dvitaškį – 5:2.

1 min. Rungtynes M.Ponitka pradėjo dvitaškiu, o Prancūzija – dviem klaidomis.

Lenkijos sirgaliai dominuos „Mercedes-Benz“ arenos tribūnose, bet jų kol kas ne tiek, kiek galima būtų tikėtis įvertinus tai, kaip arti nuo Berlyno yra siena su Lenkija. Kaip ir ketvirtfinalyje, mūsų kaimynus palaikys keli tūkstančiai žmonių.