Antradienio vakarą Kazanės UNIKS ir „Monaco“ klubai pradės seriją dėl 2020-2021 metų sezono Europos taurės karūnos.
Pirmoji dvikova Monako kunigaikštystėje startuos šį vakarą 19.30 val. Lietuvos laiku, antrasis mūšis Kazanėje – artėjantį penktadienį 19 val.
Jeigu prireiks trečiųjų rungtynių, jos UNIKS aikštelėje vyks sekmadienį.
Vos trečiąjį sezoną Europos taurėje žaidžianti „Monaco“ pirmą kartą pateko į šio turnyro finalą bei sieks tapti pirmuoju istorijoje Prancūzijos čempionato klubu, triumfuojančiu šiame turnyre.
2016-aisiais metais finale kovėsi ir Strasbūro SIG, tačiau lemiamoje serijoje nusileido „Galatasaray“ komandai.
Tatarstano krepšininkai bandys pakartoti 2011-ųjų sėkmę, kai Marko Popovičiaus 18 taškų ir 11 rezultatyvių perdavimų dėka UNIKS ant nugalėtojų pakylos lipo finale įveikusi Sevilijos „Cajasol“ ekipą.
11 rezultatyvių perdavimų – visų laikų Europos taurės finalų rekordas.
Kazanės klubas gali tapti ketvirtuoju istorijoje, kuriam Europos taurę iškovoti pavyko bent du kartus.
Tokiu pasiekimu dar gali pasigirti Vilniaus „Rytas“ (2005 ir 2009 m.), Maskvos srities „Chimki“ (2012 ir 2015 m.) ir „Valencia“ (2003, 2010, 2014 ir 2019 m.).
UNIKS kelias į finalą
A grupėje Dimitrios Prifčio auklėtiniai per dešimt rungtynių iškovojo šešias pergales, kaip ir dar dvi komandos, tačiau dėl geresnio tarpusavio rezultato į „Top 16“ prasibrovė iš antrosios vietos.
Tatarstano krepšininkai antrąjį etapą pradėjo penkiomis saugiomis pergalėmis, tad pralaimėjimu 90:96 pasibaigusi paskutinioji dvikova prieš Las Palmo „Gran Canaria Herbalife“ tebuvo formalumas.
Atkrintamųjų kelyje link finalo UNIKS sutiko dvi grėsmingiausias turnyro ekipas.
Pirmiausiai Kazanės ekipai perlipti teko Manto Kalniečio ir Mindaugo Kuzminsko atstovaujamos Krasnodaro „Lokomotiv“ barjerą. Serijoje prireikė trejų rungtynių, o lemiama akistata Kazanės krepšinio salėje baigėsi šeimininkų pergale 82:78.
Trejų rungtynių prireikė ir pusfinalio batalijose su Bolonijos „Virtus“.
Pirmoji akistata baigėsi Aleksandro Džiordževičiaus pergale, bet tuomet du smūgius iš eilės sudavė UNIKS.
Trečiasis susitikimas tapo rezultatyviausiu visų laikų Eurolygos ir Europos taurės mūšiu, kuomet nėra skaičiuojamas pratęsimas.
Istorinę pergalę UNIKS pasiekė rezultatu 107:100.
„Monaco“ kelias į finalą
Po dvejų metų pertraukos į komandą sugrįžęs Zvezdanas Mitrovičius gali tapti pirmuoju iš Juodkalnijos kilusiu treneriu Europos taurės čempionu.
„Monaco“ grupių etape žaidė kartu su Panevėžio „Lietkabeliu“, kurį abu kartus pervažiavo daugiau nei įtikinamai – atitinkamai 25 ir 24 taškų pranašumais.
Keturi „Monaco“ pralaimėjimai buvo patirti prieš turnyro favorites Bolonijos „Virtus“ ir Krasnodaro „Lokomotiv“, tad į „Top 16“ žengta iš trečiosios pozicijos grupėje.
Z.Mitrovičiaus kariauna per šešerias rungtynes prieš Malagos „Unicaja“, Nantero „Nanterre 92“ ir Badalonos „Joventut“ patyrė vos vieną nesėkmę.
Ketvirtfinalio seriją „Monaco“ pradėjo netikėtu pralaimėjimu 76:77 namuose prieš Podgoricos „Budučnost“, Juodkalnijoje revanšavosi 74:64, o lemiamą tašką namuose padėjo po atkaklios kovos 90:87.
Nors sunkiai, bet pusfinalyje „Monaco“ įveikė Tomo Dimšos atstovaujamą Las Palmo „Gran Canaria Herbalife“. Pirmoji kova Monako Kunigaikštystėje baigėsi 82:77, atsakomasis mūšis Kanaruose – 76:74.
Buvusių „Žalgirio“ įžaidėjų akistata
Europos taurės finale susidurs praeityje du Kauno „Žalgirio“ marškinėlius vilkėję atakų organizatoriai.
„Monaco“ varikliukas Dee Bostas sezoną Lietuvoje pradėjo 2017-aisiais, tačiau Šarūno Jasikevičiaus treniruojamoje komandoje išbuvo vos iki gruodžio.
Bulgarijos rinktinės įžaidėjas nebuvo patenkintas vaidmeniu komandoje, Eurolygoje spėjo sužaisti šešerias rungtynes, kuriose per 8 minutes rinko po 2,2 taško.
Kur kas geriau Lietuvos čempionų gretose sekėsi Nate'ui Woltersui, dabar rungtyniaujančiam UNIKS klube. Kaune jis išbuvo iki pat sezono pabaigos ir tapo LKL čempionu.
193 cm ūgio gynėjas buvo pirmas pagal rezultatyvius perdavimus (vid. 3,8), antras pagal rezultatyvumą (11,2 tšk.) ir efektyvumą (11,6 naud. bal.) 2018-2019 metų sezono „Žalgirio“ žaidėjas Eurolygoje.
Tai jau trečiasis D.Bosto sezonas „Monaco“ klube. Europos taurėje šįmet jis fiksuoja po 13,7 taško, 2,8 atkovoto kamuolio bei 4,4 rezultatyvaus perdavimo.
„Malonu būti taip arti titulo. Mes jau įvykdėme vieną iš iškeltų tikslų ir patekome į Eurolygą. Bet žygis dar nesibaigė. Serijoje su UNIKS labai svarbi bus energija ir gynyba. Abi komandos puikiai ginasi. Laimės tie, kurie žais kiečiausiai, protingiausiai ir geriausiai gynyboje, – prieš finalą kalbėjo Dee Bostas. – Vietos siurprizams visada yra, net jei komandos puikiai pažįsta vienas kitą. Kažkas, iš kurio žmonės nesitiki gero žaidimo, gali tapti „X faktoriumi“ šioje serijoje.“
N.Wolterso statistika UNIKS komandoje: 7,5 taško, 2,3 atkovoto kamuolio bei 2,6 rezultatyvaus perdavimo.
Vienu iš pagrindinių pergalės faktorių 29-erių N.Woltersas tapo lemiamame pusfinalio mače Bolonijoje, kai į „Virtus“ krepšį įmetė 17 taškų.
„Noriu padėkoti ir klubo fizioterapeutui, nes pastaruosiuose dviejuose etapuose turėjome daugybę traumų – prieš „Lokomitiv“ ir prieš „Virtus“. Jis mums labai padėjo. Mane nustebino faktas, jog Nate'as Woltersas šiandien galėjo žaisti. Jis neturėjo žaisti“, – po pergalės tuomet kalbėjo Dimitris Priftis.
Komandų lyderiai
UNIKS klube šeši krepšininkai renka dviženklį taškų ir naudingumo balų vidurkius, tačiau ryškiausiai ekipoje žiba 34-erių veteranas Jamaras Smithas, siekiantis antroje karjeroje Europos taurės čempiono titulo.
Karjeros sezoną žaidžiantis gynėjas renka po 17,1 taško (53,5 proc. dvit., 47,9 proc. trit., 93,9 proc. baud.), atkovoja po 2,6 ir perima po 1,2 kamuolio, atlieka po 3,5 rezultatyvaus perdavimo ir rinko po 16,9 naudingumo balo.
Sirgalių ir ekspertų balsai lėmė, jog J.Smithas buvo pripažintas naudingiausiu Europos taurės sezono žaidėju.
Jis yra antras turnyre pagal pataikytus tritaškius (58) ir antras pagal baudų metimų pataikymą (93 proc.). Pagal tritaškių taiklumą Kazanės klubo legionierius yra septintas, pataikęs 47,9 proc. tolimų metimų.
„Didžiulė palaima man, mano šeimai ir šiam klubui. Dėl COVID-19 šie metai buvo beprotiški. Man garbė būti sezono MVP, tinkamai reprezentuoti UNIKS ir komandos draugus, – kalbėjo J.Smithas. – Smagu būti Europos taurės finale. Po paskutinių rungtynių su „Virtus“ labai laukėme šio mačo. Turėsime atstovėti fiziškai ir pažaboti varžovų antruosius šansus.“
Europos taurės čempionu J.Smithas tapo ir 2017-aisiais metais su Malagos „Unicaja“.
„Apie tai komandoje nekalbėjome, bet aš tikrai turiu daug patirties šiame turnyre. Žinau, ką reiškia žaisti finale. Esu pasiruošęs rungtynėms ir ramus, kaip ir likę žaidėjai komandoje. O tai yra svarbiausia, nes negalime leisti emocijoms ir nerimui finale paimti viršų. Turime žaisti su pasitikėjimu, kokį rodėme viso sezono metu“, – teigė J.Smithas.
„Monaco“ gretose labiausiai išsiskiria 25-erių metų 206 cm ūgio aukštaūgis Mathias Lessortas.
Prancūzijos rinktinės vidurio puolėjas vidutiniškai renka po 12,5 taško, 6,3 atkovoto kamuolio, 1,1 blokuoto metimo bei 17,7 naudingumo balo.
Efektyviausių turnyro žaidėjų sąraše M.Lessortas finišavo penktoje pozicijoje, pagal blokuotus metimus – ketvirtas, o atkovotus kamuolius – dešimtas.
Galingas dičkio žaidimas neprasprūdo pro akis gerbėjams ir ekspertams. Kaip ir Jamaras Smithas, Mathias Lessortas buvo išrinktas į pirmąją simbolinę Europos taurės sezono komandą.