10. Paulius Jankūnas
33 metų „Žalgirio“ kapitonas po statistiškai geriausio karjeros sezono (pagal naudingumą) nusprendė pailsėti ir neatstovauti Lietuvos rinktinei. Galbūt P.Jankūnas ir nėra ta žvaigždė, apie kurią kalbėtų visos Europos žiniasklaida, tačiau Lietuvos rinktinėje jis būtų svarbus žaidėjas.
Praėjusį sezoną „Žalgiryje“ puolėjas Eurolygoje rinko po 13 taškų, 6,1 atkovoto kamuolio ir 1,5 rezultatyvaus perdavimo. Svarbiausia, kad P.Jankūno naudingumo vidurkis siekė net 16,8 balo, o tai yra ne tik geriausias rodiklis žaidėjo karjeroje, bet ir 7-as rezultatas tarp visų krepšininkų reguliariajame sezone.
9. Janas Vesely
27-erių metų „centras“ praėjusį sezoną su „Fenerbahče“ ekipa laimėjo Eurolygą, kurios finalo ketverte per dvejas rungtynes pelnė 20 taškų, sugriebė 11 kamuolių ir atliko 5 perdavimus. Jo demonstruotas 9,6 taško ir 4,5 atkovoto kamuolio vidurkis reguliariajame sezone gal ir nėra labai įspūdingas, tačiau Čekijos rinktinei tai yra didžiulis praradimas.
Pakanka atsiminti, ką J.Vesely išdarinėjo prieš dvejus metus vykusiame 2015-ųjų Europos čempionate. Tuomet čekas rinko po 19,3 taško ir 9,1 atkovoto kamuolio per rungtynes bei buvo tikras rinktinės lyderis. Vis dėlto „centras“ po ilgo ir varginančio sezono bei savo vestuvių nusprendė vasarą skirti poilsiui.
8. Nikola Mirotičius / Serge'as Ibaka
Ispanijos rinktinėje abu jie vienu metu žaisti negalėtų, nes FIBA leidžia registruoti tik vieną natūralizuotą krepšininką. Vis dėlto tiek „Toronto Raptors“, tiek „Chicago Bulls“ žaidėjai nusprendė šią vasarą rinktinei neatstovauti.
Vienas talentingiausių savo kartos Europos krepšininkų 26-erių N.Mirotičius yra svarbi „Bulls“ dalis, tačiau jau trečią sezoną NBA jo statistika išlieka kone identiška. Beveik visi svarbiausi skaičiai šį sezoną yra tie patys, kaip pernai, išskyrus tritaškių taiklumą, kuris krito nuo 39 iki 34 procentų. N.Mirotičius nepatyrė traumos, tačiau nusprendė vasarą skirti poilsiui ir individualiam darbui.
S.Ibaka praėjusį sezoną keitė komandą – 27-erių puolėjas atsidūrė „Raptors“. Po 14,2 taško ir 6,8 atkovoto kamuolio reguliariajame sezone rinkęs S.Ibaka irgi nusprendė atsipūsti.
7. Rudy Gobertas
Nuo 2014 metų rinktinėje žaidęs 25 metų 216 cm ūgio „centras“ Europos čempionate būtų buvęs vienas aukščiausių žaidėjų. Vis dėlto „Utah Jazz“ narys pats nusprendė neatstovauti rinktinei.
Po 14 taškų, 12,8 atkovoto kamuolio ir net 2,6 bloko (geriausias rezultatas visoje NBA) rinkęs bokštas neabejotinai būtų Prancūzijos rinktinės starto penketo žaidėjas. Prancūzas NBA vertinamas kaip vienas geriausių gynybos specialistų, o rinktinėje 2015-ųjų pirmenybėse rinko po 10,4 taško ir 8,1 atk. kam. Olimpinėse žaidynėse jo vaidmuo puolime buvo mažiau svarbus, tačiau jis vis tiek rinko po 7,2 kamuolio – tai buvo ketvirtas geriausias rezultatas Rio.
6. Danilo Gallinari
Buvęs pirmasis NBA naujokų biržos šaukimas Andrea Bargnani po tragiško sezono net nebuvo pakviestas į rinktinę, tad D.Gallinari turėjo būti svarbiausias Italijos komandos ginklas.
18,2 taško ir 5,1 atkovoto kamuolio NBA reguliariajame sezone yra labai solidūs skaičiai. Ne be reikalo šią vasarą žaidėjo taip norėjo „Los Angeles Clippers“ ekipa, kurioje kitą sezoną italas ir žais. Vis dėlto D.Gallinari gali kaltinti tik patį save. Rungtynėse su Nyderlandais italas nesusitvardė ir kumščiais puolė olandą Jito Koko, susilaužė ranką ir liko be Europos čempionato. Ar įmanoma kvailiau?
5. Nicolas Batumas
Lietuvą 2014 metų kovoje dėl bronzos (27 taškai) žudžiusiam puolėjui Rio olimpinės žaidynės nebuvo labai sėkmingos. 28-erių N.Batumas praėjusį sezoną „Charlotte Hornets“ gretose rinko po 15,1 taško, 6,2 atkovoto kamuolio ir 5,9 rezultatyvaus perdavimo.
Geriausią taškų ir rezultatyvių perdavimų vidurkį karjeroje NBA demonstravęs prancūzas paprastai rinktinėje rungtyniauja prasčiau nei NBA, tačiau jo patirtis ir sugebėjimai leidžia sublizgėti tada, kai komandai itin to reikia. N.Batumas dar prieš pasirengimo stovyklą prisijungė prie žaidėjų, kurie kvietimo į rinktinę atsisakė patys.
4. Milošas Teodosičius
Vienas geriausių Europoje žaidžiančių krepšininkų rengiasi kone didžiausiam karjeros išbandymui – debiutui NBA. 30-metis įžaidėjas Senajame žemyne pasiekė viską ir galiausiai ryžosi praverti stipriausios lygos duris – jį pasikvietė „Los Angeles Clippers“. Eurolygoje serbas dešimt metų iš eilės rinko dviženklį taškų vidurkį, o pernai jis buvo geriausias karjeroje (16,1 tšk.).
Eurolygos rezultatyvių perdavimų karalius (vid. 6,8) šią vasarą taip ir nesužaidė nė vienų draugiškų rungtynių Serbijos rinktinėje. Neaišku, kas tiksliai nutiko M.Teodosičiui, tačiau jo negalavimas įvardijamas kaip „chroniškas“. Akivaizdu, kad po ilgo sezono Europoje gynėjas prieš tokį rimtą pokytį nori būti šimtu procentų sveikas ir pasirengęs. Europos čempionatas tam nepadėtų.
3. Nikola Jokičius
Labai sunku pasakyti, jis ar M.Teodosičius yra didžiausias Serbijos praradimas čempionate, tačiau jų duetas neabejotinai būtų žudantis. 22 metų 208 cm ūgio „centras“ sužaidė nuostabų sezoną „Denver Nuggets“ gretose – 16,7 taško, 9,8 atkovoto kamuolio ir 4,9 rezultatyvaus perdavimo. Puikus serbo žaidimas ir išskirtinis aikštės matymas sulaukė palyginimų su Arvydu Saboniu.
Vis dėlto jo talento Europos čempionate mes neišvysime. Rio žaidynėse serbų gretose po 9 taškus ir 6 kamuolius rinkęs N.Jokičius šią vasarą neabejotinai būtų buvęs pagrindinis ginklas po krepšiu, bet pats nusprendė vasarą skirti ne rinktinei, o individualiam darbui ir pasirengimui naujam NBA sezonui.
2. Sergio Llullas
Skaudžiausia ir bjauriausia šios vasaros draugiškų rungtynių trauma. Ispanija iki viešnagės Lietuvoje praėjusį penktadienį tik vienas draugiškas rungtynes žaidė ne namuose ir jos Europos čempionams kainavo praėjusio sezono Eurolygos MVP praradimą.
Po 16,5 taško, 5,9 rezultatyvaus perdavimo ir 16,8 naudingumo balo Eurolygoje rinkęs Jono Mačiulio komandos draugas turėjo būti vienas svarbiausių Ispanijos rinktinės žaidėjų. Vis dėlto S.Llullas lygioje vietoje varydamasis kamuolį blogai padėjo koją ant žemės, trinktelėjo keliu į varžovą ir nusitraukė kryžminius raiščius. Bjauri trauma, skaudi diagnozė ir vasara prie televizoriaus.
1. Giannis Antetokounmpo
22 metų NBA žvaigždė likus savaitei iki čempionato pranešė, kad jame vis dėlto nežais, ir pavadino tai didžiausiu nusivylimu karjeroje. 211 cm ūgio puolėjas praėjusį sezoną NBA reguliariajame sezone demonstravo sunkiai suvokiamus skaičius – 22,9 taško, 8,7 atkovoto kamuolio, 5,4 rezultatyvaus perdavimo, 1,6 perimto kamuolio ir 1,9 bloko. Visi šie rodikliai ne tik yra geriausi jaunojo graiko karjeroje, bet ir geriausi „Bucks“ klube.
G.Antetokounmpo tapo pirmuoju žaidėju NBA istorijoje, savo klube pirmavusiu pagal visus statistinius rodiklius. Graikas yra fenomenalus krepšininkas net NBA atletų kontekste, ką jau kalbėti apie Europą. Mes ne tik praradome potencialų šio čempionato MVP, bet turbūt vieną geriausių žaidėjų Europos čempionate per daugybę metų.