Į Pažadėtąją žemę iki Dainiaus Adomaičio dar nebuvo įžengęs joks Lietuvos krepšinio treneris. Nors lietuvio karjerą – dar su krepšininko apranga, palydėjo įdomus su Izraeliu susijęs istorinis įrašas.
Būtent prieš Izraelio komandą D.Adomaitis yra sužaidęs rezultatyviausias savo rungtynes modernios Eurolygos istorijoje. 2001-ųjų spalio 18-ąją, vilkėdamas Vroclavo „Slask“ marškinėlius, lietuvis įmetė 17 taškų į Arrielio McDonaldo, Anthony Parkerio bei Nikola Vujčičiaus ginamą Tel Avivo „Maccabi“ krepšį, o lenkai sensacingai nugalėjo 79:65.
Daugiau tokių pergalingų metimų amžiniems priešininkams, kuriuos savo derinių lentoje nupaišys treneris iš Lietuvos, su nekantrumu laukia raudona Jeruzalės „Hapoel“ sirgalių jūra.
Rietenos su amžinu varžovu
Prieš 78 metus įkurtas klubas jau maždaug 30 metų gyvena vedamas didžiausios aistros – nuversti iš sosto „Maccabi“.
„Kai jau buvo aišku, kad nugalėsime, teko saugotis, kad iš tribūnos neatskristų koks nors daiktas. Prieš tai į aikštę skriejo tai gėrimo stiklinė, tai vėliavos stovas. Fanai ten labai audringi“, – 15min pasakoja Mindaugas Kupšas, 2018-2019 m. sezono starte Holone su „Hapoel“ kėlęs į viršų Izraelio lygos nugalėtojų trofėjų. Jeruzalės krepšininkai finale 84:83 palaužė Tel Avivo „Maccabi“.
Tai buvo vienas iš tų retų kartų, kai „Hapoel“ gėrė šampaną iš čempionų taurės. Tik 2015-aisiais „Hapoel“ pirmą kartą iškovojo Izraelio čempionų titulą. Vėliau šį pasiekimą pakartojo 2017-aisiais. Tiesa, šis laikotarpis žymi turbūt sunkiausią periodą Tel Avivo „Maccabi“ istorijoje.
Izraelio čempionatas
Izraelio taurė
Izraelio lygos taurė
Europos taurė
|
M.Kupšas prisimena tuos laikus, kai audringi „Hapoel“ sirgaliai galėdavo susirinkti į didžiausią Izraelyje „Pais“ areną (11 tūkst. žiūrovų) ir audringai palaikyti savo komandą. Kartais į išvykos rungtynes susirinkdavo net po 2-3 tūkstančius „raudonųjų“.
Audringi žmonės vadovauja ir „Hapoel“ organizacijai.
Neeiliniai šeimininkai
Dabar ji – Eyalo Chomskio ir vieno neįvardijamo amerikiečio rankose. Žurnalistai Izraelyje pasakoja, kad niekas iki galo taip ir nežino, kas yra tas paslaptingasis bendrasavininkas.
Tuo tarpu E.Chomskis – didžiausios marketingo kompanijos Izraelyje savininkas, yra puiki vietos krepšinio aistruolio iliustracija.
Izraelio žurnalistai stebisi, kaip „Hapoel“ šeimininkas dar nė karto nebuvo išspirtas iš krepšinio rungtynių. Mačo metu pagautas emocijų jis gali spardyti kėdę, kamuolį, vartytis prie parketo, pačiupti į rankas rungtynių pranešėjo mikrofoną ir siųsti žinutes „Hapoel“ aistruoliams.
„Jis labai emocionalus. Kai tik sėdėdavo prie aikštės, tai labai gerai matydavosi. Bet po rungtynių jis – žiauriai šiltas ir geras žmogus“, – 15min tikino M.Kupšas.
Kolegos Izraelyje pasakoja, kad „Hapoel“ vadovai nori būti labai artimi su komanda, todėl po rungtynių dažnai ateina į rūbinę pasisveikinti su žaidėjais ir stengiasi kurti šeimos atmosferą.
D.Adomaitį į Jeruzalę kviečia žmonės, kurie inspiravo „Hapoel“ komandos pakilimą. Proveržis prasidėjo nuo Ori Allono.
Nuo vaikystės palaikęs „Hapoel“, susikrovęs turtus jis 2013-aisiais tapo vienu klubo savininkų ir subūrė administraciją, kuri iki šiol diriguoja Jeruzalės krepšinio klubą. Beje, pirmaisiais metais O.Allonas sudarė „Hapoel“ valdybos grupę su Arnu Tellemu – dabartiniu „Detroit Pistons“ vadovu, bei NBA įžymybe Amar'e Stoudemire'u. O.Allonui tuomet buvo vos 33-eji.
Prie jo Jeruzalės klubas 2014-aisiais persikėlė į naujutėlaitę „Pais“ areną, priviliojo dvi ryškias Izraelio krepšinio žvaigždes – Liorą Eliyahu bei Yotamą Halperiną, ir metė iššūkį „Maccabi“ sostui.
O.Allonas 2016-aisiais įkalbino A.Stoudemire'ą užsivilkti „Hapoel“ marškinėlius. Tiesa, po kelių metų Jeruzalės klubo sirgaliai degino tuos pačius A.Stoudemire'o marškinėlius, kai buvęs jų žaidėjas ir net bendrasavininkas praėjusį sezoną sutiko atstovauti Tel Avivo „Maccabi“.
Veržlusis O.Allonas bandė išvesti Jeruzalės klubą į Eurolygą. Tačiau tai žvyrkeliais, tai gražiais asfaltuotais keliais siekę įvažiuoti į elitinį Europos turnyrą, „Hapoel“ atsimušė į naujo turnyro formato vartus.
O.Allonas bandė atverti juos komandai komerciniu būdu – panašiai kaip „Daruššafaka“, kai Stambulo klubo rėmėjas „Doguš“ tapo ir svarbiu Eurolygos mecenatu. Tačiau planas neišdegė, o O.Allonas 2018-aisiais atsitraukė nuo Jeruzalės projekto. Beje, iškart susidomėjo „Boston Celtics“ akcijų paketu.
„Hapoel“ bendruomenė iki šiol grūmoja kumščiu – emocingasis E.Chomskis įsitikinęs, kad tai dėl „Maccabi“ jiems neatsirado vietos Eurolygoje. Esą tituluotasis Tel Avivo klubas nenorėjo mažai Izraelio rinkai antros komandos prestižiniame turnyre.
Nepralindę į Eurolygos šeimos ratą, „Hapoel“ nusprendė pakeisti stovyklą. Jeruzalės klubas pasirašė penkerių metų sutartį su FIBA Čempionų lyga ir tapo didžiuliu Eurolygos opozicionierių laimikiu.
Svarbų žodį čia tarė generalinis klubo vadybininkas Guy'us Harelas. Tai Jeruzalėje itin gerbiamas specialistas, anksčiau kaip agentas atstovavęs tokiems žaidėjams kaip Nikola Vujčičius ar Omri Casspi.
Beje, vadovybėje jam talkina sporto direktoriaus pareigas užimantis Yotamas Halperinas. Žydų žurnalistai 15min pasakojo, kad tai šis buvęs žymus Izraelio gynėjas per pastaruosius pusantrų metų atvedė į Jeruzalę lietuvius Mindaugą Kupšą bei Edviną Šeškų, o dabar paragino vadovus pagalvoti apie Dainiaus Adomaičio kandidatūrą.
Trenerių rojus
Nepaisant visų šių dramatiškų istorijų, tai viena stabiliausių organizacijų Europoje.
Nuo 2013-ųjų vienintelis Fotis Katsikaris, keletą mėnesių stovėjęs prie „Hapoel“ vairo, buvo Jeruzalės klubo vadovų atleistas specialistas. Graikas darbo neteko jau lapkričio 9-ąją. Pasakojama, kad treneris prarado rūbinės pasitikėjimą ir „Hapoel“ vadovybė neturėjo jokios kitos išeities, tik kaip atleisti užsienietį.
Daug kitų trenerių arba paliko Jeruzalę sulaukę geresnių pasiūlymų, arba tiesiog dėl pasibaigusios sutarties.
Jeruzalės klubas žinomas kaip didžiulę kantrybę dėl trenerių darbo turinti organizacija. 15min kolegos Izraelyje pasakoja, kad pagarba treneriams yra pabrėžtinas jų metodikos principas.
E.Chomskis yra sakęs, kad į Atėnų „Panathinaikos“ išvykstantį Odedą Kattashą regėjo kaip „Hapoel“ klubo Alexą Fergusoną – norėjo, kad šis vadovautų komandai amžius.
Beje, estefetės perdavimo ceremoniją įvyks trečiadienį. O.Kattashas sužais savo atsisveikinimo rungtynes su „Hapoel“ ir išvyks į Eurolygą. „Pais“ arenos tribūnose jau turėtų būti jo įpėdinis D.Adomaitis, kuris turėtų būti oficialiai pristatytas ketvirtadienį.
Trečiadienį Jeruzalės krepšininkai žaidžia svarbų FIBA Čempionų lygos mačą. „Hapoel“ bandys atsirevanšuoti grupės lyderiams Ankaros „Turk Telekom“. Turkams pirmajame rate jie nusileido 94:98.
Situacija grupės varžybose komplikuota. Su 2 pergalėmis ir 2 pralaimėjimais žydai rikiuojasi antroje vietoje. Bet situacija labai trapi ir panašu, kad sausio 26-ąją D.Adomaitis Prancūzijoje žais lemiamas rungtynes su Limožo CSP. Izraelio čempionate „Hapoel“ su 7 pergalėmis ir 2 pralaimėjimais žengia pirmajame ketverte.
Adomaičio stiliaus iššūkis
Daug iššūkių D.Adomaičio laukia keičiant Jeruzalės komandos kultūrą.
15min kolegos Izraelyje pasakoja, kad O.Kattashas propagavo neįpareigojantį puolimu paremtą krepšinį, kuriame buvo daug individualaus žaidimo. Du prieš du situacijose „Hapoel“ žaidėjai galėdavo šveisti neparuoštus metimus ir be skrupulų nutraukti derinius.
Kalbama, kad Eurolygos čempiono treniruotės užtrukdavo daugiausiai iki pusantros valandos, o „Hapoel“ žaidėjai įprato prie laisvo krepšinio režimo ir ramaus 46-erių trenerio tono.
Ir tai veikė. „Hapoel“ apžvalgininkai 15min pasakojo, kad 2019-2020 m. sezoną Jeruzalės klubas žaidė turbūt geriausią krepšinį per daugybę metų. Jeigu ne pandemija, sako, „Hapoel“ greičiausiai būtų laimėję FIBA Čempionų lygą, gal net Izraelio čempionatą.
Kaip 15min kalbėjo Izraelio žurnalistai, „Hapoel“ kasmet kelia tikslą patekti į FIBA Čempionų lygos finalo ketvertą ir kautis dėl Izraelio čempionų titulo.
Bet dabar žydai suka galvą, kaip Jeruzalės klubo branduolys mieste priims naują šerifą.
D.Adomaitis – O.Kattasho priešingybė. Lietuvis mėgsta pavyzdinę darbo etiką, drausmę, detalių akcentavimą ir kruopštų pasiruošimą.
Keisti žaidėjų D.Adomaitis turbūt negalės. 15min šaltiniai Izraelyje pasakoja, kad „Hapoel“ biudžetas ribotas ir papildomų lėšų pirkiniams jame nenumatyta. Pasakojama, kad Jeruzalės klubas yra vienas labiausiai dėl koronakrizės nukentėjusių klubų Izraelyje. „Hapoel“ buvo smarkiai priklausomi nuo bilietų pardavimų. Esą dėl pandemijos padarinių komandos biudžetas susitraukė apie 30 proc. – iki maždaug 6-7 mln. eurų.
Tačiau pastatyti tiltą su „Hapoel“ žaidėjais D.Adomaičiui padės Chrisas Krameris.
Lietuvis su amerikiečiu vėl surems pečiais po metų pertraukos. Trenerio itin mėgstamas 32-ejų gynėjas prie D.Adomaičio Vilniaus „Ryte“ žaidė turbūt geriausią savo krepšinį karjeroje.
FIBA Čempionų lygoje jo vidurkis šiemet siekia 10,3 taško, po 4 atkovotus kamuolius bei 4,3 rezultatyvaus perdavimo.
Ch.Krameris buvo vienas pirmųjų, pasveikinusių D.Adomaitį su nauja darboviete.
Rezultatyviausiai Jeruzalės klube rungtyniauja Eurolygos klubams pastaraisiais metais siūlytas aukštaūgis TaShawnas Thomasas (19,3 tšk., 6,8 kam., 25 naud.), dar vienas aukštaūgis Suleimanas Braimoh (16,3 tšk., 6,3 kam., 2,5 perd., 19,3 naud.), gynėjai J'Covanas Brownas (15,5 tšk., 7 perd.) bei Tarikas Phillipas (12,3 tšk.).
„Hapoel“ klube žaidžia Davido Blatto sūnus 23-ejų gynėjas Tamiras Blattas (vid. 7,5 tšk., 7,5 perd.), bet stipraus vietinio branduolio trūkumas turėtų tapti galvos skausmu D.Adomaičiui. Ypač nacionaliniame čempionate, kur aikštėje privalo būtent bent vienas Izraelio pasą turintis krepšininkas.
Tiesa, jeigu disciplina gali nesužavėti būrio „Hapoel“ krepšininkų, tai tokie darbo metodai patinka Jeruzalės klubo vadovybei. Esą prastai „Hapoel“ ekipoje startavęs italas Simone Pianigiani būtent dėl disciplinuoto žaidimo, rimto profesionalaus darbo ir tvarkos rūbinėje išsaugojo savo postą, o po to nuvedė komandą iki Izraelio čempionų titulo bei Europos taurės pusfinalio.
Vienintelis rūpestis – krepšinis
D.Adomaičiui Jeruzalėje reikės rūpintis tik krepšiniu, nes viskuo kitu ten jau ir taip pasirūpinta.
Jam tikrai nereikės sukti galvos, kiek mėnesių žaidėjams vėluoja atlyginimai ir kaip po to spausti iš žaidėjų maksimumą, kai į jų sąskaitą neįkrenta žadėti pinigai.
„Atlyginimas niekada nevėlavo net viena diena. Būdavo, sumokėdavo net anksčiau, nei buvo susitarta“, – 15min sakė M.Kupšas.
Deividas Sirvydis turėtų būti labai dėkingas „Hapoel“ fizinio rengimo treneriams ir mitybos specialistams, kurie sudarė tokią puikią programą, kad pagal ją 20-metis per pusmetį priaugo 5 kilogramus raumenų ir sužavėjo „Detroit Pistons“ vadovus savo sutvirtėjusiu kūnu.
Porą savaičių „Hapoel“ peržiūroje šį sezoną dalyvavęs Edvinas Šeškus 15min juokavo, kad žmonių prie komandos buvo tiek daug, kad net jis nesuprato, kas už ką atsakingas. Bet visi buvo labai draugiški ir paslaugūs.
Izraelio žurnalistai 15min pasakojo, kad tik geriausiais žodžiais apie „Hapoel“ organizacijos profesionalumą atsilieptų bet kas, ko klaustumėte iš čia žaidusių per 7 pastaruosius metus.
„Nesvarbu, kad Jeruzalėje žaidžiau nedaug – vis tiek neturiu jokių užsilikusių nuoskaudų. Klube dirba žmonės, kurie pasiruošę padėti kiekviename žingsnyje – nuo buities, iki sporto reikalų, – 15min pasakojo M.Kupšas. – Labai šilti ir atviri žmonės. Sąlygos komandoje tokios, kad dėl nieko nereikia sukti galvos – belieka tik žaisti ir rodyti rezultatus.“
Tai vieta, kurioje bet kuris treneris norėtų ilgam įleisti šaknis. „Adom“ iš Lietuvos bandys išpildyti Jeruzalės sirgalių pranašystę ir parodyti, kad tai jis tas raudonasis, likimo skirtas „Hapoel“.