Nors žvaigždžių išbrauktųjų sąraše tikrai netrūksta, Lietuvos krepšininkų grupėje D.Gallinari buvo pirma skambiausia netektis.
Taip, Andrea Bargnani ir Alessandro Gentile – du labai gerai žinomi italų žaidėjai, kurie neprisijungs prie „Forza Azzurri“, bet jų nebuvimo susilpnėjimu pavadinti negalima.
Juolab pats italų treneris E.Messina neįtraukė šių dviejų krepšininkų į kandidatų sąrašą.
Pirmasis 2006-ųjų NBA naujokų biržos šaukimas A.Bargnani praėjusį sezoną buvo toks neefektyvus, kad Vitorijos „Baskonia“ neišlaukė sezono pabaigos ir paleido 31-erių aukštaūgį.
A.Bargnani vertė rinkoje krito tiek, kad NBA nusivylimas jau sulaukė ir antrojo Italijos krepšinio diviziono komandų pasiūlymų.
Tuo tarpu 24-erių A.Gentile turi tokių brendimo problemų, kad per 2016–2017 metų sezoną pakeitė tris komandas – Milano „Emporio Armani“, Atėnų „Panathinaikos“ bei Jeruzalės „Hapoel“ – tačiau neužsibuvo nė vienoje iš jų ir naująjį sezoną pasitiks Bolonijos „Virtus“.
Be italų, rimtesnių netekčių neturi nė viena lietuvių varžovė.
Grupės šeimininkas Izraelis svečius pasitinka su geriausiu savo žaidėju Omri Casspi.
Gruzinai eilinį kartą pademonstravo ištikimybę nacionalinei komandai ir atsiveža Zazą Pačuliją, Tornikę Šengeliją ir kitus. Beje, jiems vadovaus buvęs „Žalgirio“ treneris Ilias Zouras.
Tikėkimės, nemanėte, kad Lietuvos rinktinės dvikovoje su Vokietija išvysite Dirką Nowitzkį – 2015-aisiais jis baigė karjerą nacionalinėje komandoje. O daug naujų žvaigždučių Vokietijos krepšinyje dar nesužibėjo. Jauną Vokietijos komandą į priekį bandys vesti „Atlanta Hawks“ gynėjas Dennisas Schroderis.
Ukrainiečiai dar nėra tikri, kokią komandą suburs Europos čempionatui, bet vienų grupės autsaiderių bėdos nelabai aktualios eiliniam turnyro žiūrovui.
Mohikanų pasitraukimas
Vyresnis krepšinio sirgalius Europos čempionate pasiges ne tik „vokiečių Birdo“.
Pernai po Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių karjerą rinktinėje baigė prancūzas Tony Parkeris.
Graikijos rinktinės ateitis patikėta Gianniui Antetokounmpo – iš jos pasitraukė gynėjas Vassilis Spanoulis.
Ispanų gretose nebematysime įžaidėjo Jose Calderono. Tuo tarpu garsiajai „la bombai“ Juanui Carlosui Navarro tai bus paskutinis turnyras su nacionaline komanda.
Tautos priešas
Galingą priekinę liniją galėjo turėti Turkijos rinktinė, bet Europos pirmenybėse Ufukas Sarica versis be dviejų bokštų Omero Ašiko ir Eneso Kanterio.
Na, pastarojo, ko gero, daugiau niekada nebematysime Turkijos rinktinėje. E.Kanteris net nebeįleidžiamas į šalį, nes yra aršus prezidento Recepo Tayyipo Erdogano kritikas.
Jis aktyviai palaiko opozicionierių Fethullah Guleną, kuris, R.Erdogano teigimu, praėjusią vasarą bandė surengti karinį perversmą.
Dėl Eneso politinių pažiūrų Turkijos valdžia net suėmė „Oklahoma City Thunder“ aukštaūgio tėvą Mehmetą, nors šis prieš tai viešai išsižadėjo NBA žaidėjo.
„Atsiprašau Turkijos žmonių ir prezidento, kad turiu tokį sūnų“, – valdžiai palankiame dienraštyje pasisakė Mehmetas Kanteris.
Enesas negali bendrauti su šeimos nariais net telefonu, nes artimieji gali būti susekti klausantis pokalbių ir uždaryti į kalėjimą. Spaudimas Turkijoje toks didelis, kad E.Kanterio šeima negali ramiai net apsipirkti – parduotuvėje į juos spjaudo žmonės.
Tačiau E.Kanterio niekas ir nesitikėjo šią vasarą išvysti rinktinėje. Jis su šalies valdžia ir Turkijos krepšinio federacija konfliktuoja jau seniai.
Tuo tarpu O.Ašiko netektis skaudi. Dėl bakterijos jis negalėjo sportuoti keturis mėnesius ir dėl infekcijos negali ruoštis Europos čempionatui.
Finalinio Europos čempionato etapo šeimininkams bus sunku nudžiuginti sirgalius aukštais pasiekimais.
Kodėl prancūzų nebėra tarp favoritų
Pau Gasolis ne be reikalo išbraukė Prancūzijos rinktinę iš 2017-ųjų Europos čempionato sąrašo.
Prancūzams nepadės ne tik karjerą nacionalinėje komandoje baigęs T.Parkeris, bet ir atsipūsti laisvą vasarą pasiėmę NBA žaidėjai Rudy Gobert'as ir Nicolas Batumas.
Pastarasis pirmą kartą rinktinei pasakė „ne“, kad geriau pasiruoštų sezonui „Charlotte Bobcats“ komandoje.
Gaila, nes su nekantrumu lauktume jo ir Donato Motiejūno akistatos. Šie krepšininkai apsižodžiavo socialiniame tinkle dėl Prancūzijos ir Lietuvos rinktinės pajėgumo po 2015-ųjų Europos pirmenybių.
Nors lietuviai laimėjo sidabrą, o prancūzai – bronzą, N.Batumas buvo įsitikinęs, kad jo rinktinė vis tiek stipresnė už Lietuvą, kurią skriaudė 2013 ir 2014 metų kovose dėl medalių.
Tuo tarpu NBA sparčiai kylantis 216 cm ūgio R.Gobert'as atkrintamosiose varžybose patyrė kelio traumą, kurią nori iki galo išsigydyti ir geriau pasiruošti kitam sezonui.
Prarastas didysis Serbijos atradimas
Nikola Jokičius 2014-ųjų NBA naujokų biržoje buvo pakviestas tik 41-uoju šaukimu, tačiau tapo tikru stipriausios krepšinio lygos atradimu.
Kai 208 cm ūgio centras tapo pagrindiniu „Denver Nuggets“ atakų organizatoriumi, komanda tapo geriausiai puolančia visoje NBA – geriau net už „Golden State Warriors“.
Bet Aleksandras Džordževičius savo puolimo arsenale neturės šio su Arvydu Saboniu lyginamo 22-ejų talento, kuris antrąjį sezoną NBA rinko vid. 16,7 taško, 9,8 atkovoto kamuolio ir 4,9 rezultatyvaus perdavimo.
Išvargęs po sezono N.Jokičius nusprendė vasarą skirti poilsiui ir individualių įgūdžių gerinimui.
Serbų stovykloje nebus ir „Minnesota Timberwolves“ puolėjo Nemanja Bjelicos. Vid. 6,2 taško NBA rinkęs krepšininkas buvo svarbi figūra Serbijos rinktinės deriniuose, tačiau dėl rimtos traumos išgyti iki Europos čempionato nesuspės.
Kroatai – be trijų NBA talentų
5-asis 2015-ųjų NBA naujokų biržos šaukimas, 23-iasis ir 32-asis 2016-ųjų naujokų biržos šaukimai: tiek daug talento Europos čempionate neturės Kroatijos rinktinė.
„Orlando Magic“ puolėjas Mario Hezonja bei „Boston Celtics“ ir „Los Angeles Lakers“ bokštai Ante Žižičius bei Ivica Zubacas dabar dėmesį skiria į savo karjeroms NBA, todėl nuliūdino komandos vyriausiąjį trenerį Aco Petrovičių.
Beje, ruoštis Europos pirmenybėms kroatai liko tik su 14 žaidėjų, nors pirminiame plane buvo bent 19 pavardžių.
„Bet aš didžiuojuosi stovėdamas prieš šiuos 14 vyrų, nes žinau, kad jie pasiruošę atiduoti Kroatijai visas jėgas“, – neslėpęs susierzinimo dėl netekčių, pasakojo A.Petrovičius.
Ispanų fenomenas
Atimkite keturis svarbius žaidėjus iš bet kurios rinktinės ir ji iškart praras favoritės statusą. Bet tai neliečia Ispanijos komandos.
Europos pirmenybėse ispanams nepadės ne tik karjerą baigęs Jose Calderonas, bet taip pat Rudy Fernandezas, Felipe Reyesas bei Nikola Mirotičius.
Tačiau Sergio Scariolo vyrai vis tiek įvardijami favoritais laimėti antrąjį Europos čempionato aukso medalių komplektą iš eilės.
Be šio lenko bus ne taip įdomu
Rugpjūčio 4-ąją Lietuvos rinktinė sužais pirmąsias draugiškas rungtynes su Lenkija kontroliniame turnyre Klaipėdoje, tačiau jos bus ne tokios įdomios.
Visai kitą ažiotažą keltų Marcino Gortato vizitas uostamiestyje. Vis dėlto 33 metų vidurio puolėjas po 2015-ųjų Europos pirmenybių paskelbė apie karjeros nacionalinėje komandoje pabaigą.
Tai, be abejo, kirto per lenkų ambicijas.
Nors M.Gortatui auga įdomi pamaina – buvęs Domanto Sabonio bendražygis Gonzagoje Przemekas Karnowskis, NBA naujokų biržoje nepašauktas centras neturi tiek potencialo, kaip jo pirmtakas iš „Washington Wizards“.
Tarp kitko, Europos čempionate nepamatysime dar vieno garsaus vidurio puolėjo iš NBA. Graikai versis be „Sacramento Kings“ atstovo Kosto Koufo, bet pamaina jau paruošta – NBA debiutantas Giorgos Papagiannis iš to paties Sakramento.
Europos čempionate pasigesime nemažai garsių vardų, bet Senojo žemyno krepšinio vakarėlis bus geras ir be išvardintų garsenybių.