Paskutinė akcijos diena! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
2022 09 07

Bosnius pranokę lietuviai tęsia medalių svajonę ir jau žino varžovą atkrintamosiose

Žūtbūtines rungtynes su bosniais Kelne žaidę Lietuvos rinktinės krepšininkai likimo už ūsų nebetampė ir šventė užtikrintą pergalę – 87:70 (28:28, 28:14, 19:17, 12:11).

Keturių iš keturių Mariaus Grigonio tritaškių pirmajame kėlinyje įkvėpta ir Jono Valančiūno bei Domanto Sabonio raumenų po krepšiais vedama rinktinė vienu metu pirmavo net 22 taškais (69:47).

Bosniai trečiojo pabaigoje buvo pakilę į lemiamą šturmą (70:59), bet Arnas Butkevičius tada surinko 8 taškus ir gaisras buvo užgesintas.

Nugalėję bosnius Kazio Maksvyčio auklėtiniai finišavo ketvirtoje B grupės vietoje – su 2 pergalėmis ir 3 pralaimėjimais.

Mūsiškiai tęs kovas Europos čempionato atkrintamosiose, kurios kelsis į Berlyną, o bosniams (2-3) šios pirmenybės baigėsi.

Jau aiškus ir lietuvių varžovas aštuntfinalyje – juo tapo dramatiškai A grupės kovas laimėję ispanų krepšininkai, su kuriais mūsiškiai šią vasarą žaidė dvejas kontrolines rungtynes ir abejas laimėjo.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Jonas Valančiūnas

Naudingiausias Lietuvos rinktinėje vėl buvo J.Valančiūnas, nesustabdomas varžovams. Vidurio puolėjas pelnė 13 taškų (4/7 dvit., 5/6 baud.), sugriebė 15 atkovotų kamuolių, atliko 5 rezultatyvius perdavimus ir surinko net 31 naudingumo balą.

Rezultatyvumu jį aplenkė tik M.Grigonis – 16 (net 14 iš jų pelnęs pirmajame kėlinyje). Gynėjas dar sugriebė ir 6 kamuolius.

Puikų mačą sužaidęs A.Butkevičius pridėjo 13 taškų, o vėl solidus D.Sabonis – 12 (6 atk. kam. ir 4 rez. perd.).

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Arnas Butkevičius ir Martynas Echodas

Bosniams Džananas Musa surinko 22 taškus (5 rez. perd.). Jusufas Nurkičius pridėjo 15 (5 atk. kam.).

Lietuvos ir Ispanijos aštuntfinalis vyks rugsėjo 10 dieną. Tikslus rungtynių laikas paaiškės vėliau.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė

Ketvirtas kėlinys

40 min. M.Kuzminskas dar pataiko iš toli ir viskas – Kelne skamba „Trys milijonai“, o mes keliaujame į Berlyną.

39 min. A.Butkevičius uždarinėja rungtynes. Dar vienas jo tritaškis! (84:70)

38 min. K.Maksvytis užsidirba techninę, o dar J.Valančiūnas niksteli čiurną. Laimei, nestipriai ir tęsia rungtynes (81:70).

37 min. A.But-ke-vi-čius!! Lietuvis dviem rankomis krauna iš viršaus per M.Halilovičių! (81:65)

Marius Milašius

Marius MILAŠIUS, 15min žurnalistas Kelne

Rokas Jokubaitis atsisukęs į sirgalius ploja ir juokiasi – Arnas Butkevičius įspūdingai įklijuoja į plakatą Miralemą Halilovičių, o Lietuvos rinktinė, panašu, per vargus ir kančias išsikapstys iš mirtininkų grupės.

35 min. Bosniai baltos vėliavos dar nekelia – J.Nurkičius pataiko iš po krepšio (77:65).

34 min. I.Brazdeikis galiausiai nutraukia lietuvių taškų tylą (77:60), bet netrukus kvailokai užsidirba nesportinę pražangą.

32 min. Kol kas tuščias ketvirtas kėlinys. Svarbiausia, kad skirtumas nesikeičia.

Trečias kėlinys

Įstrigusius lietuvius po bosnių spurto 12:1 netikėtai trukteli penkis iš eilės taškus pelnęs Arnas Butkevičius ir prieš ketvirtąjį kėlinį gana ramu – švieslentėje dega +16.

30 min. Kėlinio pabaigoje A.Butkevičiaus dar prideda ir tritaškį! (76:59)

29 min. Neramios minutės... Lietuviai klysta dusyk iš eilės, o bosniai pelno keturis lengvus taškus greitajame puolime (70:59). Mūsų tylą puolime nutraukia taiklios A.Butkevičiaus baudos (72:59).

Vėl prasidėję keitimai ir vėl pakrikęs Lietuvos rinktinės žaidimas, ypač puolime. Mindaugas Kuzminskas kelis sykius nepriėmė pačių teisingiausių sprendimų, o bosnių sirgaliai atgyja jų numylėtiniams mažinant skirtumą nuo 22 iki 15 taškų.

28 min. Sėkmingesnė bosnių atkarpa (70:55) ir K.Maksvytis nieko nelaukdamas prašo minutės pertraukėlės.

27 min. Bosniai prasižengia prieš J.Valančiūną, o varžovų treneris už ginčus dar gauna ir techninę pražangą. Šįkart teisėjai baudos metimo nepamiršta (70:51).

Jonas Valančiūnas gavo smūgį į veidą nuo Džanano Musos. Bosnis iš karto prišoko atsiprašyti lietuvio, bet arbitrai žaidimo nesustabdė ir Jonas tik po kelių atakų patraukė link suolo. Lietuviai jį palydėjo griausmingais aplodismentais.

26 min. Pirmieji A.Butkevičiaus taškai – taiklus metimas iš toli (69:47).

Jonas Valančiūnas ramina komandos draugus, bet tuoj pat atsisukęs į tribūnas kelia rankas į viršų ir audrina tūkstančius lietuvių – mūsų komanda triuškina bosnius 20 taškų skirtumu ir Berlynas jau pasiekiamas ranka.

23 min. Iggy tritaškis ir jau plius 20! (62:42)

22 min. M.Grigonio perdavimas nusisukus ir I.Brazdeikio taškai. Lietuviai ima smagintis (59:42).

21 min. Puiki trečio kėlinio pradžia. D.Sabonis provokuoja dar vieną pražangą varžovams, jau trečiąją J.Nurkičiui ir pataiko vieną baudą (57:42).

Antras kėlinys

20 min. Bosniai po minutės pertraukėlės sustoja gintis zona ir gauna R.Giedraičio tritaškį po puikaus JV perdavimo! Po dviejų kėlinių mes priekyje 14 taškų (56:42).

Bosniai pusantro kėlinio ardė lietuvių gynybą per visas siūles, bet Kazys Maksvytis pastatė Domantą Sabonį gintis prieš Jusufą Nurkičių, taip atimdamas iš bosnių galimybę naudotis Jono Valančiūno spragomis pikenrolo gynyboje, ir varžovai sustojo – iki pastarojo dėjimo jie buvo pelnę tik 3 taškus per penkias minutes.

20 min. Greita bosnių ataka ir gražus dėjimas. K.Maksvytis prašo pasitarimo (53:41).

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Domantas Sabonis

19 min. Dar du D.Sabonio taškai ir užtikrintas žaidimas nugara į krepšį (53:39). Antrajame kėlinyje kol kas praleidome tik 11 taškų.

18 min. Kooooks D.Sabonio perdavimas! Iš pradžių jo nesitikėjo net I.Brazdeikis, bet paskutinę akimirką jis sugauna kamuolį ir lietuviai priekyje dviženkliu skirtumu (49:39).

Lietuviai čiuopia silpną bosnių vietą – Domantas Sabonis laužo varžovų gynybą baudos aikštelėje ir per minutę meta šešis baudų metimus. Varžovai turi meškiną Jusufą Nurkičių vidurio puolėjo pozicijoje, bet ketvirtojoje pozicijoje bosniai neturi ką priešpastatyti Lietuvos rinktinės žvaigždei.

17 min. D.Sabonis provokuoja trečią pražangą iš eilės ir sumeta penkias baudas iš šešių (47:39).

17 min. Skausmingas epizodas varžovų lyderiui Dž.Musai. Jis rėžiasi į tvirtą A.Butkevičių ir krenta ant žemės, susiėmęs už veido. Paprasta pražanga, bet vos pakilęs Dž.Musa įskraidina tritaškį (44:39).

Keturi starto penketo žaidėjai ir gerą atkarpą žaidžiantis Ignas Brazdeikis vėl skaidrina lietuvių nuotaikas – bosniai niekaip negali apsiginti prieš įvairų lietuvių puolimą, o skirtumas tarp komandų 6 taškai.

16 min. JV perima kamuolį, o R.Jokubaitis drąsiai išnaudoja savo greičio pranašumą prieš J.Nurkičių. Bosniai prašo minutės pertraukėlės (42:36).

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Ignas Brazdeikis

14 min. Ketvirtas iš eilės Iggy taškas (36:32), pasižymi ir R.Giedraitis, po puikaus J.Valančiūno perdavimo, bet bosniai neatsilieka (38:36).

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos rinktinės emocijos

12 min. JV dominuoja. Keturi jo taškai iš eilės, bet mums niekaip nepavyksta apsiginti (32:32). Atsidaro ir I.Brazdeikis (34:32).

Antrose rungtynėse iš eilės Lietuvos žaidimas griūna prasidėjus keitimams. Starto penketas buvo sukrovęs mūsiškiams 8 taškų pranašumą, bet dabar jau atsiliekame nuo pagreitį įgavusių bosnių.

11 min. Bosniai veržiasi į priekį (28:30). Mūsų gynyba kol kas itin braška.

Pirmas kėlinys

Rokas Pakėnas

Rokas PAKĖNAS, 15min žurnalistas Kelne

Lietuvių puolimas vėl nekelia klausimų – šeštoji pagal rezultatyvumą turnyro komanda (vid. 88 tšk.) vien per pirmąjį kėlinį sukratė 28 taškus. Kaip visada, lietuviai kraujuoja savoje aikštelės pusėje, bosniams per pirmąsias 10 minučių leidę įmesti irgi 28 taškus. Pagal vidutiniškai praleidžiamus taškus Kazio Maksvyčio auklėtiniai rikiuojasi vos 17-oje vietoje (vid. 85,5 tšk.). Akis bado bosnių bandymas atakuoti mūsų žvaigždę Joną Valančiūną. Dažniausiai tai baigėsi varžovų taškais.

10 min. Nuo suolo pakilęs M.Kuzminskas sumeta baudas, bet J.Nurkičius dar pataiko ir tritaškį su kėlinio sirena... Lygu (28:28).

10 min. Kėlinio pabaiga sėkmingesnė bosniams. Puolime atkovotas kamuolys ir skaudus tritaškis... (26:25).

8 min. Aiškų lyderį turi ir bosniai – Dž.Musą. Būsimo Madrido „Real“ gynėjo sąskaitoje jau 11 taškų (26:20). Pasižymi ir A.Gegičius (26:22).

„Vienas žaidėjas rungtynių nelaimės, reikia ir apie kitus galvoti“, – vakar sakė Mindaugas Kuzminskas, bet kol kas Džananas Musa bando laimėti vienas: bosnis išnaudoja ir lėtas Jono Valančiūno kojas, ir Arno Butkevičiaus gynybos klaidą, ir savo individualų meistriškumą bei jau turi 11 taškų.

8 min. MAAAAAAA-RIUS! Prašom ir ketvirtas tritaškis!! (26:18).

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Marius Grigonis

7 min. Marius, Marius, Marius! Trečias tritaškis iš trijų (23:16).

Geras ženklas rungtynių pradžioje – net keturi taiklūs tolimi Mariaus Grigonio tritaškiai. Jei bosnių krepšininkai naudos zoninę gynybą, kuri puikiai suveikė akistatoje su Prancūzija, tolimų metimų realizacija bus itin svarbi. Geriausiai tai mūsų komandoje gali pasiūlyti būtent M.Grigonis, Europos čempionate pataikantis 37,5 proc. tritaškių bei renkantis po 15,8 taško. Vien per pirmąsias aštuonias minutes gynėjas jau surinko 14 taškų.

6 min. Bet mūsiškiai atsako tritaškiais. Iš toli dar sykį pataiko M.Grigonis, prisijungia ir R.Jokubaitis (20:13).

5 min. Varžovų planas taip pat aiškus – Dž.Musa nuolat atakuoja J.Valančiūną ir jau yra pelnęs 7 taškus (14:11).

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Kazys Maksvytis

4 min. Jau aštuntasis lietuvių bokštų taškas. Šįkart pasižymi JV (8:7). Galingai prisijungia ir M.Grigonis. Iš pradžių jis perima kamuolį ir pelno du, o vėliau greitoje atakoje prideda tris! (13:7).

Lietuvos žaidimo planas aiškus – Domantas Sabonis priešpiečiams baudos aikštelėje valgo Miralemą Halilovičių. Tokio agresyvaus Domo mums labai reikia.

3 min. Puiki D.Sabonio pradžia. Dar du aukštaūgio taškai (6:5).

2 min. J.Nurkičius rezultatą išlygina, bet kitoje pusėje tikslus ir D.Sabonis. Prie mūsų krepšio Dž.Musa paleidžia taiklų tritaškį per J.Valančiūną (4:5).

1 min. Pirmuosius lietuvių taškus baudų metimais pelno J.Valančiūnas (2:0).

„Vėl, švieski man vėl“ – aidi Kelno arena keliolika minučių iki rungtynių. Lietuviai pasiruošę žūtbūtinei išlikimo kovai.

Starto penketai

Lietuvos rinktinė: R.Jokubaitis, A.Butkevičius, M.Grigonis, D.Sabonis ir J.Valančiūnas.

Bosnijos ir Hercegovinos rinktinė: J.Robersonas, Dž.Musa, E.Atičius, M.Halilovičius ir J.Nurkičius.

Likus kelioms valandoms iki rungtynių lietuvių ir bosnių sirgaliai dar darėsi bendras nuotraukas prie žymiosios Kelno katedros, bet ant „Lanxess“ arenos parketo jokių draugysčių nebus. Šiandien čia – mūšis dėl išlikimo, po kurio viena komanda keliaus į medalių dalybas Berlyne, o kita – namo. Tikimės, kad reiso Kelnas – Vilnius Lietuvos krepšinio federacijai organizuoti neprireiks.

Paskutinę B grupės kovų dieną lietuvių situacija labai paprasta. Pergalė bet kokiu taškų skirtumu garantuotų ketvirtą vietą ir bilietą tolyn. Pralaimėjimas – penktą ir kelionę namo.

Lygiai tokioje pačioje situacijoje yra ir bosniai. Jie į kitą etapą taip pat patektų tik nugalėję lietuvius.

Verta prisiminti, kad lemiamas grupių etapo rungtynes būtent su bosniais lietuviai žaidė ir 2013-ųjų Europos čempionate. Tuomet Jono Kazlausko auklėtiniai netgi turėjo prabangą nepralaimėti didesniu nei 9 taškų skirtumu, bet neišvengė dramos ir galiausiai buvo išgelbėti Lino Kleizos. Mūsiškiai tada nusileido 6 taškais, bet žengė tolyn.

Lėtai tame čempionate įsibėgėję lietuviai galiausiai nukeliavo iki pat finalo ir pasipuošė sidabro medaliais. Kad istorija turėtų šansą pasikartoti ir Kazio Maksvyčio kariauna taip pat grįžtų namo su medaliais, šįkart būtina nugalėti bosnius.