Lietuva daug metų buvo atsargi užsieniečių klausimu.
Mūsų šalis, dar Latvija ir Serbija priklauso siauram ratui Europos valstybių, kurios į savo nacionalinę krepšinio komandą niekada nebuvo įsileidusios svetimšalio krepšininko.
Prieš 2023-iųjų metų pasaulio pirmenybes latviai kalbėjosi su Eurolygos žvaigžde Mike'u Jamesu, bet pokalbiai baigėsi tuščiai.
Dabar lietuviai kalbasi su dar ryškesne krepšinio žvaigžde.
Šį rudenį Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijoje buvo pakeltas D'Angelo Russello klausimas.
2015 metais antruoju šaukimu NBA naujokų biržoje pakviestas 191 cm ūgio gynėjas šiuo metu atstovauja „Los Angeles Lakers“. 2019-aisiais metais jis yra žaidęs NBA „All-Star“ rungtynėse.
Lietuvos krepšinis jau beveik dešimtmetį jaučia medalių badą svarbiausiose turnyruose.
Tad LKF sujudo, kai sužinojo, jog D.Russellą domina galimybė ateityje apsivilkti žaliuosius mūsų šalies rinktinės marškinėlius. Juo labiau kad 28 metų gynėjas turi įdomų ryšį su Lietuva.
15min žiniomis, šią žinią Lietuvos prezidentui G. Nausėdai pristatė NBA žaidžiančio Mato Buzelio tėvai Kristina ir Aidas.
„Chicago Bulls“ debiutavusio talentingojo lietuvio tėvai G.Nausėdai įteikė savo sūnaus marškinėlius. Per pokalbį, pasak 15min šaltinių, buvo perduotas D.Russello susidomėjimas ateityje atstovauti Lietuvos rinktinei. Jis tai galėtų daryti tik jei prezidentas suteiktų Lietuvos pilietybę.
Kaip teigė 15min šaltiniai, D.Russello žvilgsnis labiausiai krypsta į 2028-ųjų metų olimpines žaidynes Los Andžele.
Įžaidėjas turi artimą ryšį su lietuvių kilmės kanadiete Laura Ivaniukas. Pora nėra susituokusi, bet yra susilaukusi dviejų atžalų – dabar dvejų metų berniuko Riley Jono Russello ir vos kelių mėnesių mergaitės Milos-Rose Russell.
25-erių metų amžiaus modelis ir sveiko gyvenimo būdo propaguotoja augo lietuvių emigrantų šeimoje Ontarijo provincijoje Kanadoje. Lauros tėvai – Linas ir Milena, broliai – Matas ir Regis.
Kaip matyti „Instagram“ platformoje, bent vieną lietuvišką frazę „Los Angeles Lakers“ įžaidėjas tikrai moka. „Aš tave myliu“, – jausmingai savo partnerei rašė jis.
Kaip 15min teigė LKF prezidentas Mindaugas Balčiūnas, prezidentūroje prieš porą mėnesių buvo pravestos „konsultacijos“. Prezidentūra patvirtina, kad situacija jai žinoma.
„Prezidentūrai toks krepšininkas ir jo asmeninės sąsajos su Lietuva yra žinomos, tačiau jokių formalių teisinių procesų dėl pilietybės dar nėra pradėta“, – 15min sakė F.Jansonas.
Pats G.Nausėda konkrečiai šio žaidėjo galimybių nėra komentavęs, bet vasarą kalbėdamas apskritai šia tema natūralizacijai durų neužvėrė.
„Aš iš esmės liberaliai žiūrėčiau į žaidėjų natūralizaciją, bet tai neturėtų būti dirbtinė natūralizacija žmogaus, kuris visiškai niekaip nėra susaistytas emociškai su Lietuva. Vis tiek kažkoks emocinis ryšys turėtų būti. Ką gi, pasaulis juda į tą pusę, į tai žiūrima kiek paprasčiau nei prieš 10–20 metų, bet nesinorėtų to daryti vadinamuoju „feikiniu“ būdu“, – liepos viduryje sakė antrai kadencijai perrinktas G.Nausėda.
Gauti lietuvišką pasą išimties tvarka – itin sudėtinga užduotis. Ji remiasi į du kriterijus – ryšį su Lietuva ir nuopelnus šaliai.
Suprasti akimirksniu
- Pagal įstatymą, prezidentas gali išimties tvarka suteikti pilietybę ypatingų nuopelnų turintiems kitų šalių piliečiams, jei jie integravosi į Lietuvos visuomenę.
- Ypatingais nuopelnais laikoma veikla, kuria asmuo ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos galios ir jos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo.
Lietuvai atstovaujanti ledo šokėja Allison Reed tik trečiuoju bandymu sulaukė Lietuvos pilietybės.
Šią savaitę dekretą dėl to pasirašęs prezidentas įvertino Europos dailiojo čiuožimo čempionate laimėtą bronzos medalį ir jos pastangas mokytis lietuvių kalbos.
Iki tol ji buvo išgirdusi kelis „ne“ iš Pilietybės reikalų komisijos ir paskutinį žodį tariančio G.Nausėdos.
Ne iš pirmo karto tuometinės šalies vadovės Dalios Grybauskaitės palankumą dėl lietuvišką paso buvo gavusi ir kita amerikietė čiuožėja Isabella Tobias.
Lietuvos krepšinio federacija socialiniame tinkle „Instagram“ seka tik vieną ne lietuvį NBA žaidėją – būtent D.Russellą.
„Žinoma, kad D.Russello situacija man nėra naujiena, kalbėjome apie tai su šio krepšininko atstovais, bet mes turime Igną Brazdeikį, tad šiuo metu natūralizuoto žaidėjo pozicija yra užimta.
Aš esu apie tai kalbėjęs ir su prezidentūros atstovais. Jie pasakė labai aiškiai – pirmiausia turi būti aiškus žaidėjo interesas. Jis turi demonstruoti norą, dirbtinio būdo negali būti, tad situacija tuo ir baigėsi, – 15min sakė LKF prezidentas Mindaugas Balčiūnas. – Jei šis krepšininkas kreiptųsi dėl pilietybės, demonstruotų norą, tuomet ši situacija galėtų rutuliotis link kažko.
Bet pirmiausia reikia krepšinio bendruomenės sprendimo. Nenoriu būti nepopuliarus, bet jokios implikacijos, kad krepšinio bendruomenė rimtai galvotų apie užsieniečio natūralizaciją, nėra. Kitas dalykas – ši pozicija dabar yra užimta Igno Brazdeikio. Konsultacijos su prezidentūra buvo pravestos, bet šiuo metu liekame prie pradinės minties, kad liekame su savais, bandome su jais iškovoti pergales ir atstatyti laimėjimus.“
Jei D.Russellas siektų prisijungti prie Lietuvos rinktinės, jam reiktų konkuruoti su I.Brazdeikiu – Kanados lietuviu, kuris su nacionalinės komandos marškinėliais jau žaidė 2022-ųjų metų Europos pirmenybėse bei 2023-iųjų metų pasaulio čempionate.
Kauno „Žalgiriui“ šį sezoną atstovaujantis I.Brazdeikis yra gimęs Lietuvoje, jo abu tėvai yra lietuviai, išvykę į Kanadą, kai Ignui buvo keleri metai. Vis dėlto, pagal FIBA taisykles, jis Lietuvos rinktinėje užima natūralizuoto krepšininko vietą, nes praeityje yra žaidęs Kanados jaunimo rinktinėse.
Kaip bebūtų, D.Russello meistriškumas klausimų nekelia.
Dešimtąjį sezoną NBA žaidžiančio įžaidėjo karjeros vidurkiai – 17,6 taško (48,3 proc. dvit., 36,9 proc. trit., 79,4 proc. baud.), 3,4 atkovoto ir 1,1 perimto kamuolio, 5,7 rezultatyvaus perdavimo.
D.Russellas šešiskart karjeroje buvo pasiekęs 40 pelnytų taškų ribą stipriausioje planetos lygoje, o rekordas – net 52 pelnyti taškai į „Minnesota Timberwolves“ krepšį.
Luisvilyje gimusio krepšininko rezultatyvių perdavimų rekordas – 17. Kartą jis buvo surinkęs ir trigubą dublį atstovaudamas „Brooklyn Nets“ komandai.
Būtent spindesys „Nets“ komandoje 2019-aisiais metais D.Russellui buvo pravėręs „All-Star“ mačo duris.
Pastaruosius du sezonus D.Russellas pasižymėjo ir puikiu pataikymu iš toli – prieš dvejus metus jis realizavo 39,6 procento tritaškių metimų, o pernai – net 41,5 proc.
Šį sezoną D.Russellas uždirba 18,6 milijono JAV dolerių, o per visą karjerą įžaidėjo kišenę už žaidimą NBA lygoje jau yra papildę net 157,6 milijono JAV dolerių.