„Rinktinėje turi būti žaidėjai, kurie nori joje žaisti“, – po vienų draugiškų rungtynių pareiškė Thanassis Antetokounmpo, graikų krepšinio deimanto Giannio Antetokounmpo brolis.
Netrukus su žurnalistais bendravęs Ioannis Papapetrou greitai atkirto komandos draugui: „Thanassis elgiasi kvailai rodydamas į komandos draugus pirštais.“
Po to du lengvieji krašto puolėjai špagavosi nebe Graikijos žiniasklaidos antraštėse, o autobuse. Nuo muštynių juos teko skirti komandos širdžiai Giorgos Printeziui.
Bet buvo prieita ir iki muštynių.
Likus mažiau nei savaitei iki Europos čempionato starto, vakarienės metu viešbutyje susimušė veteranas Ioannis Bourousis ir gynėjas Nikos Pappas.
Pastarasis Atėnų „Panathinaikos“ atstovas visada garsėjo ilgu liežuviu ir įžūlumu, tad 33 metų vidurio puolėjas nusprendė paauklėti 20 cm žemesnį komandos draugą.
Muštukus teko skirti komandos draugams. Vienam jų, panašu, pačiam kliuvo – kai skyrė susipešusius bendražygius, gavo į akį.
Ir tai nebuvo paskutinis konfliktas graikų stovykloje.
Po pralaimėjimo suomiams Europos čempionato B grupės varžybose Helsinkyje, treniruotės metu apsižodžiavo Kostas Papanikolaou ir Dimitris Agravanis.
Įsivaizduokite, kiek daug kitų žiežirbų nepateko į žurnalistų akis.
Visi šie konfliktai tapo visiško chaoso Graikijos krepšinio rinktinėje pasekme.
Pavyzdžiui, kas vadovaus nacionalinei komandai 2017-ųjų Europos čempionate, graikai sužinojo tik birželio 27-ąją – likus dviem mėnesiams iki turnyro starto.
Ne iš gero gyvenimo graikai treneriu paskyrė 64-erių Kostą Missą. Per pastarąjį dešimtmetį jis dirbo tik moterų krepšinyje, vaikinų jaunimo rinktinėse, Pirėjo „Olympiakos“ moterų klubo techniniu direktoriumi ir į aukščiausiąją lygą sugrįžusios Patrų komandos jaunimo akademijos treneriu.
Tai nieko panašaus į kandidatus, kuriuos medžiojo Graikijos krepšinio federacija.
Sezono metu federacija kreipėsi į Dimitrį Itoudį, bet Maskvos CSKA pasakė ne. Garsus specialistas negalėjo suderinti darbo CSKA ir rinktinėje dėl FIBA langų.
Federacija kreipėsi į Giorgos Bartzoką, buvusį „Barcelona“ trenerį, dukart Eurolygos čempioną su Pirėjo „Olympiakos“. Tačiau graikas atmetė pasiūlymą.
Trečias variantas buvo Dimitris Priftis – buvęs Salonikų „Aris“ treneris, perėjęs į Kazanės UNIKS. Tačiau D.Priftis negalėjo priimti rinktinės pasiūlymo, nes tuo metu neturėjo darbo klube ir norėjo pasilikti pasirinkimo laisvę.
Graikijos krepšinio federacija negalėjo laukti ir pasirinko saugiausią variantą, kuris buvo jiems labai gerai pažįstamas – K.Missą.
Bet nesupraskite klaidingai. Nors K.Misso CV nesužavės nieko, kas gyvena už Graikijos sienos, 11 milijonų gyventojų šalis gerbia patyrusį specialistą.
Jis ypač artimas dabartinės rinktinės nariams, kurie 2009-aisiais vedami šio trenerio iškovojo Europos dvidešimtmečių čempionato auksą: Nikos Pappui, Evangeliui Mantzariui, Kostui Sloukui, Kostui Papanikolaou, Giorgos Bogriui.
Tačiau K.Misso trūkumas – aukščiausio lygio rungtynių patirtis. Nors strategą gerbia ir žaidėjai, ir tauta, visi jie supranta, kad tai yra didžiausia patyrusio specialisto problema.
Kita vertus, graikiška drama tapo ne K.Missas, o rūbinę išdraskę konfliktai.
Tam daug įtakos turėjo Giannio Antetokounmpo sprendimas nežaisti Europos čempionate. Komandos draugai kreivai žiūrėjo į lyderio kelionę į Kiniją, kai pasiruošimo ciklo metu jis 5 dienoms ištrūko į komercinį renginį. Ten „Milwaukee Bucks“ žvaigždė patyrė nedidelę traumą, dėl kurios NBA klubas uždraudė krepšininkui žaisti Europos pirmenybėse.
Kad neatstovaus Graikijos rinktinei, G.Antetokounmpo pranešė socialiniame tinkle „Instagram“. Nors niekas Giannio atsidavimu Graikijos krepšiniui neabejoja – į rinktinę jis veržiasi panašiai kaip Jonas Valančiūnas Lietuvoje, toji kelionė ir nemalonios žinios iškomunikavimas supykdė kai kuriuos komandos narius.
Superžvaigždės netekę ir identitetą pakeitę graikai nenušlifavo savo žaidimo ir Europos čempionato grupės varžybose strigo taip, kad vos ištrūko į aštuntfinalį.
Pasismaginę su Islandija 90:61, graikai patyrė tris pralaimėjimus iš eilės: Prancūzijai (87:95), Slovėnijai (72:78) ir Suomijai (77:89).
Tik pergalė prieš lenkus (95:77) paskutiniajame ture atvėrė duris į Stambulą.
Graikija nukraujavusi, bet šitas žvėris vis tiek išlieka pavojingas. Giorgos Printezis aštuntfinalio su Lietuva išvakarėse sakė tiesą – komanda neparodė net 50 proc. savo galimybių.
Tas graikų būrys „Renaissance Palot“ viešbutyje juokėsi ir todėl, kad Kostas Sloukas po grupės varžybų pakvietė visą komandą vakarienei. Galbūt ji apklijavo ištrupėjusį rinktinės branduolį.
Graikai sako, kad dabar viskas prasideda nuo nulio. Klaikokas grupės varžybų etapas ir sėkmingi lietuvių šuoliai Tel Avive gali būti nubraukti per vieną vakarą.
Lietuvos rinktinė turi būti labai budri, kad likusių 50 procentų šie neprognozuojami, bet labai talentingi vyrai atskleisti ir nebespėtų.