Dainius Adomaitis ir Lietuvos rinktinės žaidėjai trumpai kalbėjo apie ateitį, nes praeitis pernelyg ryški ir skausminga. Jų galvose tarsi filmas sukosi pralaimėjimo Europos čempionato aštuntfinalyje Graikijai kadrai.
„Ateitis – šviesi, bet ne taip žaidžiant, kaip šįvakar“, – sakė Mindaugas Kuzminskas.
„Labai sunku apie tai kalbėti, kai iškrenti tokiame etape. Aš tikrai tikėjau šia komanda. Labai. Ir tikrai tikiu“, – ieškojo žodžių D.Adomaitis.
Sekmadienį namo sugrįžusios Lietuvos rinktinės treneris dar turės progų patikrinti savo ir žaidėjų tikėjimą vienas kitu. Su kai kuriais – labai greitai, nes lapkritį mūsų šalies komanda pradės pasaulio čempionato atrankos varžybas.
Pro FIBA langus geriausių žaidėjų nematyti
Vėlyvą rudenį atsidarys naujos FIBA sugalvotos sistemos langai ir mes vėl išvysime Lietuvos rinktinę.
Tik jos veidas bus labai pasikeitęs, nepanašus į tą, kurį matėme pastarąsias savaites Tel Avive ir Stambule.
Eurolygai ir FIBA besiginčijant, kuri iš organizacijų kalta dėl chaoso krepšinio sistemoje, pasaulio čempionato atrankos varžybose Lietuvai teks kautis be geriausių savo žaidėjų.
NBA ir Eurolygos klubai tęs savas varžybas per FIBA langus, kai Lietuvos rinktinė pradės atranką šių metų lapkritį ir kitų metų vasarį.
Todėl Lietuvos rinktinėje tikrai neišvysime trijų NBA žaidėjų: Jono Valančiūno, Mindaugo Kuzminsko ir Domanto Sabonio.
Jei Eurolygos ir savo interesų toliau laikysis Kauno „Žalgiris“, jis neišleis į FIBA varžybas savo žaidėjų – Edgaro Ulanovo, Artūro Milaknio, Pauliaus Jankūno, Antano Kavaliausko. Pridėkite kitiems Eurolygos klubams atstovaujančius Mantą Kalnietį, Joną Mačiulį ir Luką Lekavičių – dešimt puikių žaidėjų liks savo klubuose.
Vieno kito žaidėjo praradimas yra peilis. Žiūrovai juk susirenka pažiūrėti geriausios sudėties.
„Tie, kas supranta krepšinį, turi būti nusivylę. Nes krepšinis yra tam, kad sirgaliai pažiūrėtų visus geriausius, – žurnalistei Astai Žukaitei sakė Arvydas Sabonis. – Mūsų rinktinė nėra Ispanija, kurioje gali dešimt žaidėjų neatvažiuoti, bet yra kitas dešimtukas, į kurį irgi įdomu pažiūrėti. Pas mus to nėra. Vieno kito žaidėjo praradimas yra peilis. Žiūrovai juk susirenka pažiūrėti geriausios sudėties.“
Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas A.Sabonis nusivylęs, bet ir jis nemato šviesos chaotiško Europos krepšinio sistemos koridoriuje.
D.Adomaičiui teks rinktis žaidėjus iš kuklesnių Europos klubų, žaidžiančių Europos taurės turnyre ar FIBA Čempionų lygoje.
Kas stos į lyderių vietą?
Iš dabartinės rinktinės D.Adomaičio paslaugoms turėtų likti tik Adas Juškevičius, Marius Grigonis, Martynas Gecevičius, Eimantas Bendžius ir Artūras Gudaitis. Galbūt dar Donatas Motiejūnas, nors jo sugrįžimo galimybės iš Kinijos lygos į rinktinę per pusę pasaulio porai rungtynių atrodo labai abejotinos.
Iki Europos čempionato į savo treniruočių stovyklą D.Adomaitis taip pat kvietė Mindaugą Girdžiūną, Roką Giedraitį, Deividą Gailių, Evaldą Kairį, kurie galėtų prisidėti prie komandos.
Stovykloje trumpai buvo ir Martynas Sajus, bet jis atstovauja „Žalgiriui“, tad Kauno klubas gali neišleisti vidurio puolėjo.
Nebūtų keista, jei D.Adomaitis trumpam paprašytų buvusių rinktinės žaidėjų pagalbos: galbūt Renaldo Seibučio, brolių Darjušo ir Kšištofo Lavrinovičių, Deivido Dulkio ar Mindaugo Lukauskio.
Išplėstiniame rinktinės kandidatų sąraše pernai gegužę taip pat dar buvo porą patyrusių žaidėjų (Gediminas Orelikas ir Egidijus Mockevičius) ir būrys jaunimo (Arnas Velička, Arnoldas Kulboka, Tadas Sedekerskis, Gytis Masiulis, Laurynas Birutis).
Įžaidėjai | Adas Juškevičius, Mindaugas Girdžiūnas, |
Atakuojantys gynėjai: | Marius Grigonis, Martynas Gecevičius, Renaldas Seibutis |
Lengvieji puolėjai: | Rokas Giedraitis, Deividas Gailius |
Sunkieji puolėjai | Gediminas Orelikas, Eimantas Bendžius, Donatas Motiejūnas |
Vidurio puolėjai | Artūras Gudaitis, Evaldas Kairys |
Bus įdomu pamatyti, kas iš šių žaidėjų sugebės tapti komandos lyderiais?
Tel Avive brandžiu žaidimu ir stebuklingais tritaškiais pradžiuginęs Panevėžio „Lietkabelio“ gynėjas Adas Juškevičius, Europos čempionate rinkęs po 7,2 taško – daugiausia iš potencialių kandidatų?
O gal sutvirtėjęs Vilniaus „Lietuvos ryto“ vidurio puolėjas Artūras Gudaitis, pirmenybėse keitęs J.Valančiūną ir rinkęs po 4,8 taško?
Arba su Berlyno ALBA sutartį sudaręs M.Grigonis, Europos čempionate pelnęs po 4,2 taško?
Lyderių galime sulaukti trumpam ir kitų metų vasarą
Pasaulio čempionato atranka Lietuvos rinktinei prasidės lapkričio 23 dieną C grupės maču išvykoje su Kosovu. Po trijų dienų lietuviai Klaipėdoje priims Lenkiją.
2018 metų vasario 22 dieną Lietuva namie sutiks Vengriją, o vasario 26 dieną – Kosovą.
Liks 2018 metų birželio 28 dienos akistata išvykoje su Lenkija ir liepos 1 dienos – svečiuose su Vengrija, o štai šiose dvejose rungtynėse jau galima būtų tikėtis stipresnės sudėties, ne tik su Eurolygos, bet ir su NBA žaidėjais – tik klausimas, kokios sportinės formos jie atvažiuos į rinktinę, nutraukę atostogas.
Paskui prasidės antrasis atrankos etapas, kurio pirmieji du turai vyks 2018 metų rugsėjo viduryje, kai irgi galima būtų tikėtis svarbiausių žaidėjų komandoje, o kiti mačai vėl vyks per klubų sezono įkarštį.
Nors į antrąjį atrankos etapą tarp trijų geriausių komandų Lietuva turbūt įšoktų ir su jaunimo rinktine, eksperimentuoti pernelyg pavojinga, nes pergalės skaičiuosis, kai C grupė susijungs su D grupe, iš kurios atkeliaus kitos trys komandos: Kroatija, Italija, Nyderlandai arba Rumunija.
Iš sujungtos grupės į pasaulio čempionatą Kinijoje iškops trys geriausios komandos.
Ne tik pagrindiniai žaidėjai, bet ir kiti turės pasistengti, kad Lietuva patektų tarp jų, ir tada 2019 metų rugsėjį vėl išvysime stipriausios sudėties Lietuvos rinktinę.