Kai prieš 11 metų Lietuvos rinktinės delegacija susiruošė į Pekino olimpines žaidynes, specialiai jai Vilniuje surengtoje šventėje buvo teikiamos dovanos su drąsiais palinkėjimais parvežti namo ne šiaip medalį, o auksą.
Anksčiau krepšininkus prieš čempionatus ant scenos apšildydavo ryškiausios Lietuvos muzikos žvaigždės. Paskutinės draugiškos rungtynės tarp savų sienų neoficialiai buvo tituluotos rinktinės išlydėtuvėmis, o po jų krepšininkai su treneriais dėkodavo sirgaliams už palaikymą ir renginiuose rėždavo kalbas.
2019-ųjų Lietuvos rinktinė į kitą gaublio pusę persikėlė tyliai ramiai - be fanfarų, koncertų ir viešų pažadų publikai. Į reisą Vilnius-Stambulas-Seulas Lietuvos krepšininkai trečiadienio vakarą pasileido po rytinės treniruotės „Ryto“ arenoje.
Kai po turnyro Suomijoje Mindaugas Kuzminskas antradienį sulaukė 24sek žinutės su interviu prašymu, krepšininkas atsakė: „Viskas tvarkoj, tik gal rytoj – dabar paskutinis vakaras, varysiu pas mamą cepelinų ir panašiai.“
Vieno Lietuvos rinktinės lyderių žodžiai iškėlė klausimą – o ką krepšininkai prieš čempionatą veikia paskutinį vakarą Lietuvoje?
Artimieji jų nematys beveik mėnesį – jeigu viskas gerai, maždaug 27-28 dienas. Savo noru šie vyrai kiekvieną vasarą aukoja mėnesius su šeima ir artimaisiais tam, kad garsintų Lietuvos vardą tarptautinėje scenoje.
Tai patriotiška auka, už kurią rinktinės vyrai negauna nė cento - net dienpinigių. Bet kai JAV rinktinės kandidatai atvirai kelia klausimus, kodėl turėtų žaisti pasaulio pirmenybėse, jeigu jiems NBA klube moka pusantro šimto milijonų, o rinktinėje – nė dolerio, tai mūsiškiams tokie klausimai niekada nekilo.
Daugelis 24sek kalbintų rinktinės kandidatų paskutinį vakarą Lietuvoje siejo su šeima. Net jeigu su šeima buvo pasibūta dar keliomis dienomis anksčiau, būtent artimiausi žmonės jiems asocijuojasi su paskutinėmis valandomis prieš pasaulio čempionato nuotykį.
Tie žmonės yra ištikimiausi krepšininkų gerbėjai. Kai trijų milijonų tauta šlovins arba pasmerks - priklausomai nuo to, kiek toli Kinijoje ar bet kokiame kitame turnyre žengs nacionalinės komanda, tas nedidelis žmonių ratas visada lauks jų grįžtančių kaip čempionų.
Išeina vyrai į karą, bet su galimybe grįžti.
Rinktinės trenerį D.Adomaitį mes dažniausiai matome arba dirbantį, arba leidžiantį laiką su šeima.
Tad su smagiausia kompanija jis leido paskutinį vakarą vakarieniaudamas ir žaisdamas stalo žaidimus.
„Tada paskaičiau mažajai pasaką prieš miegą ir pažadėjau parvežti suknelę lauktuvėms“, – pridūrė specialistas.
Kitas Lietuvos rinktinės trenerių štabo atstovas jau seniai dirba nacionalinės komandos ritmu. B.Matkevičius nespėjo aplankyti po visą Lietuvą išsibarsčiusių artimiausių žmonių, todėl visą dėmesį sutelkė buitiniams reikalams.
D.Adomaičio asistentas paliko nereikalingus daiktus giminėms ir rūpinosi kelionės reikmenimis – į kompiuterį persikėlė visas analizuojamas rungtynes ir klipus.
„Kad galėčiau kuo daugiau darbų pasidaryti kelionės metu ir kad nereikėtų skubėti paskui“, – tikino rinktinės juodadarbis.
Rinktinės kapitonui Mantui Kalniečiui išlydėtuvės buvo suorganizuotos po turnyro Suomijoje dar savaitgalį Kaune, kur jis leido vakarą su artimiausiu šeimos ratu.
Antradienį žmona su vaikais atvyko į Vilnių palinkėti Mantui sėkmės. Po treniruotės Kalniečiai su Jankūnų šeima dar spėjo pavakarieniauti restorane, o trečiadienį prieš skrydį su keliais bendražygiais kapitonas simboliškai užsikėlė į Gedimino pilį.
Kitas rinktinės senbuvis Jonas Mačiulis su šeimyna atsisveikino dar pirmadienį, kai rinktinė gavo laisvą pusdienį.
Atėnų AEK kapitonui buvo aktualūs buitiniai reikalai. Prieš kelionę į Kiniją J.Mačiulis pakavosi lagaminus ir į Graikijos sostinę, į kurią puolėjas ketina skristi tiesiai iš Azijos.
„Ar iš Seulo, ar iš Kinijos, planas skristi tiesiai į Graikiją – čia jau kaip treneriai nuspręs“, – šypsojosi J.Mačiulis.
Bet Mačiuliai spėjo ir atsipalaiduoti nuo rūpesčių – kartu pietavo, vakarieniavo, keliavo į kino teatrą ir pasiskaitė pasakas.
„Taip, paskutinės dienos, bet gi susimatysi greitai. Išeina vyrai į karą, bet su galimybe grįžti“, – kvatojo veteranas.
Kaune savo paskutinį vakarą leido Marius Grigonis. Namo kaip tik iš užsienio grįžo Mariaus tėtis, todėl visa pagausėjusi Grigonių šeima susėdo prie vakarienės stalo.
M.Grigonis su žmona Salomėja ir sūneliu dar spėjo pasižiūrėti filmą ir nuėjo miegoti.
„Nieko ypatingo – tiesiog tas paskutines minutes praleidau su šeima“, – pasakojo M.Grigonis.
Prie gero „Žalgirio“ gynėjo bičiulio Edgaro Ulanovo šeimos stalo aidėjo kalbos ir spėlionės, kaip Kinijoje seksis Lietuvos rinktinei.
Taip pat – svarbiausios šeimos aktualijos Lietuvoje, kai žalgirietis bus kitoje žemės rutulio pusėje.
E.Ulanovas neslėpė, kad pagalvojus, jog ilgai nesimatys su šeima, jį apima liūdesys, todėl paskutinės valandos su šeima jam pačios brangiausios.
Arnui Butkevičiui ilgai vakaroti su šeima neleido mažylis, anksti varęs visus miego.
Tačiau visa neseniai pagausėjusi Butkevičių šeima trečiadienio popietę spėjo kartu papietauti ir praleisti dar bent šiek tiek laiko drauge.
„Palinkėjome vieni kitiems sėkmės ir atsisveikinome“, – šyptelėjo A.Butkevičius.
Butkevičiai dar nėra tikri, kada vėl visi pasimatys namuose sostinėje – rugpjūčio pabaigoje, ar po pasaulio čempionato rugsėjo viduryje. „Ryto“ atstovas rinktinėje dalyvauja paskutinių minučių lenktynėse dėl vietos galutiniame dvyliktuke.
Jo likimo brolis Martinas Gebenas taip pat dar nėra tikras, kokia bus jo atgalinio bilieto rezervacija – liepos 28 ar rugsėjo 16 diena. Bet didžioji Martino vakarienė įvyko dar liepos pabaigoje, kai krepšininkas atsisveikino su žmona Amerikoje ir susikrovė lagaminus į nacionalinės komandos stovyklą.
Tiesa, paskutinį vakarą M.Gebenas vis tiek bendravo su žmona, tik jau telefonu. Jiedu derino savo tvarkaraščius, kaip galės šnekučiuotis Lietuvos rinktinei viešint Azijoje. Martiną nuo žmonos skirs net 14 valandų laiko skirtumas.
Su giminėmis M.Gebenas atsisveikino sekmadienio vakarą vakarienės metu, tad savaitės pradžioje Vilniuje centras daugiausiai buvo vienas. Žalgirietis ramiai leido laiką, susidėjo visus daiktus, susirado pramogų skrydžio metu ir pasileido į kelionę be atgalinio bilieto.
Didžiausią kelią tarp namų ir Lietuvos rinktinės stovyklos per laisvadienį sukorė Lukas Lekavičius. Žemiausias rinktinės žaidėjas atsisveikino su artimaisiais dar savaitgalį, toli nuo Vilniaus.
Atakų organizatorius žinojo, kad po turnyro Suomijoje krepšininkai Lietuvoje gaus paskutinę laisvą dieną, todėl ją susiplanavo sugrįžimui namo į Šilalę.
Ten jo laukė tėvai ir šviežias mamos maistas. Geriausi bičiuliai žalgiriečiui ir visai rinktinei linkėjo sėkmės Kinijoje.
L.Lekavičius džiaugėsi, kad per laisvadienį išpuolė geras oras.
„Tad radau keletų valandų pasivažinėti su dviračiu. Visada stengiuosi tą padaryti per laisvą dieną, nes man tai turbūt pati geriausia priemonė atsipalaiduoti ir pailsėti“, – teigė L.Lekavičius, po nakvynės Šilalėje ryte prisistatęs į rinktinės stovyklą Vilniuje.
Giliai širdyje artimieji norėjo kuo greičiau pamatyti savo vyrus grįžtančius namo. Bet jie linkėjo, kad tas sugrįžimas įvyktų kuo vėliau – rugsėjo 16-ąją, po finalinių pasaulio čempionato kovų dėl medalių.