Lietuvos moterų krepšinio rinktinė nuo 2015 metų nebepatenka į elitinius krepšinio turnyrus, o naujoji LKF vadovybė tikisi, kad sugrįžti ten padės Rimantas Grigas.
Vienintelį medalį po Nepriklausomybės atkūrimo su Lietuvos moterų krepšinio rinktine yra laimėjęs Vydas Gedvilas, praėjusią savaitę triumfavęs ir LKF prezidento rinkimuose. Jo treniruojamos krepšininkės 1997 metais pasipuošė Europos čempionato auksu.
Tuo laiku, kai šalies moterų krepšinis išgyveno aukso metus, Rimantas Grigas intensyviai dirbo vyrų krepšinyje.
Pradėjęs nuo Kauno „Žalgirio“ dublerių, iš Klaipėdos kilęs specialistas 1996–1999 metais vadovavo Kauno „Atletui“, o vėliau vėl ilgai dirbo su „Žalgirio“ jaunimu.
2006 metais tapęs Ainaro Bagatskio asistentu, tų pačių metų pabaigoje R.Grigas tapo Kauno „Žalgirio“ treneriu.
Stipriausiai šalies komandai jis vadovavo dvejus metus ir dukart laimėjo LKL pirmenybes, bet nesulaukė sėkmės Eurolygoje.
Po etapo Kijevo „Budivelnyk“ klube R.Grigas 2010 metais buvo grįžęs į „Žalgirį“. Vladimiro Romanovo laikais jis trumpai dirbo sporto direktoriumi ir treneriu (vieną mėnesį).
Pastarąjį dešimtmetį R.Grigas dirbo ir vyrų (Pasvalio „Pieno žvaigždės“, „Jonava“), ir moterų krepšinyje.
Jis vadovavo Minsko „Cmoki“ krepšininkėms, taip pat Baltarusijos moterų krepšinio rinktinei, kuri tuo metu buvo viena stipriausių Europoje.
Lietuvos krepšininkės pastarąjį sykį Europos pirmenybėse dalyvavo 2015 metais, nors prieš tai buvo etatinėmis šio turnyro dalyvės.
Pastaraisiais metais moterų rinktinei vadovavo Mantas Šernius, darbą derinęs su trenerio pareigomis vyrų krepšinio klubuose.
„Dabartis yra liūdna, – pareiškė antradienį rinktinės vairą oficialiai parėmęs R.Grigas. – Bendromis jėgomis reikia telkti ir viską daryti, kad moterų krepšinis atgytų. Šiai dienai krepšinio lygoje mažas komandų skaičius, merginų ir mergaičių centrai nefunkcionuoja. Rinktinė yra tik piramidės viršuje. Kaip dirba apačioje, toks ir rezultatas. Tikiuosi, kad bus didelis darbas mergaičių parengimui.“
Kaip ir naujieji federacijos vadovai – prezidentas Vydas Gevilas ir generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas, – treneris teigė, kad stipriai rinktinei reikalingas ir stiprus klubas Lietuvoje.
„Pagrindinis dalykas yra rinktinės rezultatai, bet be klubų ir bazinės komandos bus sunku tai pasiekti, – kalbėjo R.Grigas. – Aišku, reikia pabandyti surinkti geriausias žaidėjas į vieną komandą. Bus tokių, kurių klubas negalės prisikviesti, bet tai bus pavieniai atvejai. Klubas turėtų žaisti Eurolygoje, reikia, kad žaidimo laiko gauto ir jaunos žaidėjos. Be aukšto lygio varžybų, netobulėsi taip, kaip reikia.
Kad rinktinė galėtų sudalyvauti svarbiausiose varžybose – Europos ir pasaulio čempionatuose, olimpinėse žaidynėse, daug nereikia. Tiesiog reikia sukurti klubą ir jo pagrindu kurti rinktinę. Tada nereikės vos po trijų dienų pasirengimo važiuoti į varžybas. Manau, kad mano kolegai (prieš tai rinktinę treniravo Mantas Šernius) sunku iš atskirų filosofijų komandų surinktas žaidėjas sutelkti ir greitai įdiegti savo filosofiją. Jei bus bazinis klubas, pajungti naujas žaidėjas bus lengviau.“
R.Grigas priminė, jog prieš kelis dešimtmečius pats padėjo Kauno „Viktorijos“ komandai, kur V.Gedvilas, o iš tos komandos išaugo 1997 metų Europos čempionės.
„Jei sukamės tik savo sultyse, be aukšto lygio varžybų, žaidėjos neaugs. Be to, prie stipresnių komandų greičiau auga jaunos žaidėjos. Kaip Paulius Jankūnas 18-os metų „Žalgiryje“ turėjo Tanoką Beardą ir pats pradėjo augti kaip ant mielių“, – pateikė pavyzdį Kauno „Žalgirio“ buvęs treneris.
Jis taip pat norėtų, kad stiprių komandų Lietuvoje būtų daugiau, – galbūt Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
Tačiau reikėtų ir stiprios komandos, kokia savo laiku buvo Vilniaus „Teo“, vėliau susigrąžinusi „Kibirkšties“ pavadinimą.
„Kiek reikia lėšų? 10-12 kartų mažiau nei turi „Žalgiris“, – skaičiavo R.Grigas.
„Visai komandai – vieno žaidėjo biudžetas“, – pridūrė V.Gedvilas.
R.Grigas teigė, jog dar nėra pasirinkęs asistentų.
„Pirmas pokalbis bus su komandos kapitone, – pokalbį su Gintare Petronyte planavo R.Grigas. – Komanda juk yra, pasikeitė tik treneris. Pakalbėsime apie komandą, apie visą štabą, merginos nėra vyrai, čia daug lemia bendravimas, taip pat ir su asistentais. Jei viskas gerai, jos gali eiti keliais, gal ir pralaimės, bet didelėje kovoje ir pergyvendamos, o ne abejingos. Štabą lems ir jų nuomonė, ne tik mano.“
R.Grigo debiutas įvyks lapkritį, kai Lietuvos krepšininkės pradės kovą į 2023 metų Europos čempionatą.
Lietuvių grupėje yra Prancūzija, Ukraina ir Suomija, o į finalinį turnyrą iškops 10-ies grupių nugalėtojos bei keturios geriausios antrąsias vietas užėmusios ekipos.
„Toks planas ir bus – trys dienos pasirengimo ir į kovą, – planavo R.Grigas. – Aš dar studijuosiu, kaip jos žaidė, nors jau mačiau, kad rungtynės su Serbija parodė silpnas vietas. Mes neišlaikydavome, varžovių agresyvi gynyba išmušdavo iš vėžių. Bet komanda nėra tokia nepajėgi, kad nepasiektų tokių rezultatų. Kažkiek pakeisdami ir suteikdami vaidmenis ir vyresnėms žaidėjoms. Petronytė turi gauti daugiau kamuolių, ji per retai paliesdavo kamuolį.“
Du Europos čempionato atrankos langai vyks lapkritį, o trečiasis – kitų metų vasarį.