Ketvirtadienio rytą spaudos konferencijoje D.Adomaitis pristatė 14 krepšininkų, kurie vasario pabaigoje atstovaus nacionalinei komandai:
Gynėjai: | Adas Juškevičius, Marius Grigonis, Renaldas Seibutis, Mindaugas Girdžiūnas, Žygimantas Janavičius |
Puolėjai: | Eimantas Bendžius, Rokas Giedraitis, Arnoldas Kulboka, Kšištofas Lavrinovičius, Edgaras Želionis |
Centrai: | Evaldas Kairys, Vaidas Čepukaitis, Martynas Echodas, Laurynas Birutis |
Nors buvo išplėstiniame kandidatų sąraše, Lietuvos rinktinėje vėl neišvysime Kinijoje rungtyniaujančio Donato Motiejūno.
„Visiems kandidatams buvo išsiųsti kvietimai. Juos gavo klubai. Paprastai į juos visada atsako. Šįkart kai kurie klubai neatsakė. Gavome informaciją, kad žaidėjai tikrai atvyks. Iš Donato klubo nebuvo gautas atsakymas. Vakar buvo susisiekta, pasakyta, kad reikia kreiptis į federaciją dėl iškvietimo.
Manau, turime kandidatų sąrašą ir remkimės tais žaidėjais, kurie yra šalia. Gal net čia Lietuvoje, kaip kad Želionio atveju, kuris rungtyniauja puikiai, ir žinome, kad labai nori atstovauti rinktinei“, – paaiškino Dainius Adomaitis.
Paprašytas patikslinti, ar tai dėl klubo sprendimo jo nebus rinktinėje, treneris paskleidė dviprasmišką žinutę.
„Man, kaip treneriui, labai svarbu, kad žaidėjai norėtų atstovauti rinktinei. Ir man nereikėtų įkalbinėti žaidėjų. Daugiau nenoriu plėstis“, – iškalbingai atsakė D.Adomaitis.
Lyginant su pirmuoju FIBA langu, Lietuvos rinktinėje nebus bent trijų traumuotų žaidėjų – puolėjų Gedimino Oreliko, Arno Butkevičiaus ir Deivido Gailiaus.
Lapkritį rinktinei atstovavo įžaidėjas Šarūnas Vasiliauskas, tačiau Dainius Adomaitis nusprendė jį pakeisti kitu atakų organizatoriumi, Vokietijoje žaidžiančiu Žygimantu Janavičiumi.
„Sąrašas truputį pasikeitęs. Galbūt net per daug, nei norėtųsi. Nesinorėjo labai keisti sudėties, bet buvo nenumatytų atvejų – žaidėjai gavo traumas ir reikėjo naujų pavardžių. Norėjosi išbandyti kelis naujus žaidėjus“, – spaudos konferencijoje kalbėjo D.Adomaitis.
– Kodėl vėl nėra Martyno Gecevičiaus pavardės?
– Nėra aktualu pasikviesti visus, kiek yra. Ir taip jau buvo daug tų pasikeitimų. Matote, tas sąrašas pasikeitęs. Kad iš naujo visus surinktume, nesinorėjo.
– Kodėl nebėra Šarūno Vasiliausko, kuris žaidė pirmajame lange?
– Norėjosi pabandyti Janavičių. Stebime jo žaidimą, kaip žaidžia klube. Rungtyniauja tikrai neblogai. Kita vertus, yra toks priešininkas kaip Vengrija. Mums reikės daugiau gynybinio tipo žaidėjų.
– Kandidatų sąraše atsirado Martyno Echodo pavardė. Jis padarė pakankamą progresą, lyginant su pirmuoju langu, kai jo nebuvo rinktinėje?
– Jisai buvo ir praėjusio lango kandidatų sąraše. Tik tada sprendimas buvo priimtas paskutinėmis akimirkomis. Dabar, kaip kalbėjome, jauni žaidėjai – Echodas, Kulboka, Birutis, gaus savo šansus, manau.
Pirmiausia, viskas priklauso nuo treniruočių. Kokį demonstruos žaidimą. Niekas už dyką minučių ar rungtynių skaičiaus nesiruošia duoti. Echodas, kaip matote, rungtyniauja tikrai gerai. Gan solidžiai. Bus įdomu jį stebėti.
– Turbūt arti šios rinktinės buvo ir kitas „Lietuvos ryto“ aukštaūgis Egidijus Mockevičius?
– Tai buvo paskutinė pavardė, kuri buvo svarstymuose. Su treneriais svarstėme ką pasirinkti. Žinote, kaip yra – ilgą laiką nežaidęs žaidėjas grįžta į aikštę. Reikia kartais treniruočių – individualių, fizinio parengimo, kad įeitų į ritmą. Egidijus iškart grįžo į aktyvų varžybų ritmą. Pradžioje tai nuteikė optimistiškai. Atrodė, viskas gerai. Bet po to ta žaidimo kreivė ėjo žemyn. Šis langas jam pasitarnaus kaip žaidėjui, kad įgytų formą, kokios jis nori.
– Ką Kšištofas Lavrinovičius duos komandai?
– Sugalvosime naujų derinių (šypsosi). Žinote, yra jaunų žaidėjų, yra žaidėjų, kurie nebuvę rinktinėje ar vasarą, ar praėjusiame lange. Tokie žaidėjai kaip Kšištofas, nežinau, kaip pasakyti lietuviškai, yra kaip klijai. Jis žino, kada pasakyti tą teisingą žodį. Kada kaip pasielgti, kada kaip patarti.
Jo indėlis nėra tik aikštėje, bet ir už aikštės ribų. Kitas dalykas, ta ketvirta pozicija, iškritus Orelikui, nėra labai stipri.
Mes norime ir prisidengti juo ketvirtoje-penktoje pozicijoje. Eimantas Bendžius jau rungtyniavo ir turės dar didesnį vaidmenį. Želionis žaidžia puikiai ir bus įdomu jį pabandyti.
– Rinktinėje vėl nebus Eurolygos krepšininkų. Kaip pasistūmėjo Eurolygos ir FIBA karas?
– Manau, jūs gal daugiau žinote. Kiek teko girdėti, visi laukia teismo sprendimo. Kai jie bus, kažkas pajudės. O į kurią pusę, nežinau, čia ne man vertinti.
– Grįžote iš turnė po Ameriką. Ką ten sužinojote apie Joną Valančiūną ir Domantą Sabonį iš kitų rinktinės langų perspektyvos?
– Labai pozityvi ta žinia iš klubų, kad nė vienas klubas nesiruošia daryti kažkokių kliūčių. Ir suteiks galimybes žaidėjams atstovauti rinktinei. Tikrai džiaugiamės, kai mūsų žaidėjai atstovauja rinktinėms. Labai gerai, kad bendravome tiesiogiai, nes jie nelabai žinojo tos naujos sistemos, visų niuansų. Kad, pavyzdžiui, yra rungtynės birželį. Gal rugsėjį tai jiems nėra naujovė, nes būdavo čempionatai, bet birželio rungtynės jiems sukėlė nuostabą.
Tai palengvins mums susiderinti jų ir mūsų planus. Greitu metu viską turėtume susiderinti.
Svarbi kiekviena pergalė
Į treniruočių stovyklą Palangoje Lietuvos rinktinė rinksis vasario 19-ąją – iškart po Karaliaus Mindaugo taurės turnyro Klaipėdoje.
Vasario 23-ąją lietuviai namuose priims Vengriją, vasario 26-ąją – Kosovą.
Dvejas pirmąsias rungtynes Lietuvos krepšininkai laimėjo: su Kosovu 99:61 ir su Lenkija 75:55.
Į kitą etapą pateks trys geriausios C grupės komandos. Tiesa, kiekviena pergalė svarbi, nes jas rinktinės nusineš į antrąjį atrankos etapą. Šis startuos rudenį – prie trijų geriausių grupės komandų prisijungs dar trys. Iš tų šešių ekipų pogrupio trys rinktinės keliaus tiesiai į pasaulio pirmenybes.
Prie lietuvių gali prisijungti Italijos, Rumunijos, Nyderlandų ir Kroatijos rinktinės.
Pirmasis etapas užsidarys vasarą. Birželio 28-ąją lietuviai žais Lenkijoje, liepos 1-ąją – Vengrijoje.
Pasaulio čempionatas 2019-aisiais vyks Kinijoje.