Dariaus Maskoliūno laikotarpis Lietuvos rinktinėje truko vos pusantrų metų, trumpiausiai tarp visų dešimties trenerių šalies krepšinio istorijoje.
„Barcelona“ vyriausiojo trenerio Šarūno Jasikevičiaus asistentas per didelius vargus ir Manto Kalniečio pirštų galiukus nudirigavo nacionalinę rinktinę į 2022-ųjų metų Europos čempionatą, tačiau nesugebėjo komandos išvesti į olimpines žaidynes, kuriose lietuviai iki tol žaidė visus septynis kartus.
Kelią lietuviams Kaune vykusioje atrankoje praėjusį sekmadienį užkirto magiškasis Luka Dončičius ir Slovėnija.
Aštuonios pergalės ir keturi pralaimėjimai – su tokiu karjeros rinktinėje balansu sąskaitoje pasitraukė D.Maskoliūnas.
„Kaip ir minėjau anksčiau, jei laimės – išsipirks, bet nelaimėjo, – 15min tinklalaidėje „PIKENROLAS“ sakė Linas Kleiza. – Jei pažvelgtume į skaičius, tai buvo trumpiausia karjera rinktinėje. Darius į istoriją įėjo tikrai ne gražiausiomis spalvomis. Nieko nepadarysi, nelaimėjo, pateko į Europos čempionatą, bet į olimpines nepavyko. Daug kam liko atmintyje skaudūs pralaimėjimai belgams ir danams. Dar nesėkmė draugiškame mače prieš Estiją. Pažymys tikrai nebūtų aukštas.
Trenerio profesija nėra dėkinga. Jis prisiima nuopelnus, jei laimi, o jei pralaimi, visada lieka kaltas. Dariaus karjera rinktinėje buvo labai nesėkminga. Gal ateityje dar turės galimybę išpirkti tai ar pasitaisyti. Žinome, kad stengėsi, darė, bet neišėjo. Labai normalu, kad atsistatydino. Jis prieš eidamas žinojo, kokio karštumo kėdė tai yra, bet galiausiai joje ir sudegė.“
„Tu žinai kur eini, kas pastatyta ant kortos ir koks bus dėmesys. Jei bijai, gali neiti. Aš labai ilgai svarsčiau prieš priimdamas rinktinės pasiūlymą. Dėliojau už ir prieš. Sporte taip jau yra, kad pralaimėjimai neša negatyvą. Būtų keista, jei pralaimėtum, o sakytų, kad nieko tokio. Tai būtų nenormalu. Kaip iš kolegos pusės, žinau, ką jaučia Darius. Tai yra š*dinas jausmas. Svarbiausia žinoti, kad padarei viską, ką galėjai, atsidavei maksimaliai, kaip ir kiti. Tai yra svarbiausia“, – pridėjo Dainius Adomaitis, rinktinę treniravęs nuo 2017-ųjų iki 2019-ųjų metų.
Didysis klausimas, kas taps naujuoju Lietuvos rinktinės vairininku.
Situacija yra nepavydėtina, paprastų atsakymų joje nėra, bet Linas Kleiza siūlo atsisukti į geriausią šalies strategą Šarūną Jasikevičių, šiuo metu treniruojantį „Barcelonos“ klubą.
„Viskas sunku, kai sėdime tokioje šiknoje, kokioje sėdime dabar. Nematau lengvų sprendimų. Jų ir neturėtų būti. Jei mes laikome save krepšinio šalimi, kokia ir esame, turime sau kelti aukščiausius standartus, o ne susitaikyti su šiuo rezultatu, – kalbėjo L.Kleiza. – Turime ieškoti sprendimų. Jei aš būčiau LKF vadovas, bandyčiau įnešti naujo vėjo į Lietuvos krepšinį. Aišku, artėja atrankos, tad joms reikėtų žiūrėti vieną trenerį, bet Europos čempionatui visų pirmas pasirinkimas būtų Šaras.“
L.Kleiza siūlo idėją, jog pasaulio čempionato atrankos languose dirbtų vienas strategas, o Š.Jasikevičius rinktinės vairą perimtų vasarą, prieš Europos čempionatą, kuris 2022-ųjų rugsėjį vyks keturiose šalyse – Čekijoje, Sakartvele, Italijoje ir Vokietijoje.
„Faktas tas, kad kas žaidėme rinktinėje, esame gavę didelius dividendus to, kad žaidėme rinktinėje. Tie, kas tęsėme darbus krepšinyje – ar tai vadyboje, ar treniravime, turime atiduoti duoklę rinktinei. Sutinku, kad turėtų žaisti geriausi žaidėjai bei dirbti geriausi treneriai, kurie gali tai daryti. Įdomi Lino mintis. Bet kažkam reikėtų perlipti per ego ir paminti daug dalykų. Kaip visi mėgsta sakyti: „Vardan tos Lietuvos“, – pridėjo kitas „PIKENROLO“ dalyvis D.Adomaitis.
Lietuvos rinktinė medalių pagrindiniuose tarptautiniuose turnyruose nelaimi nuo 2015-ųjų metų, kai Europos čempionato finale nusileido Ispanijai ir pasidabino sidabro apdovanojimais.
Šešerių metų apdovanojimų badas – ilgiausias šalies istorijoje.
„Mes negalime vėl braižyti ketverių metų olimpinio ciklo. Lietuvai būtinai reikia pergalių. Grįžti vasarą, kai turėsi normalų pasirengimą ir normalias pasiruošimo stovyklas, tai kodėl ne? – apie Šaro kvietimą į rinktinę kalbėjo L.Kleiza. – Jei esi federacijos prezidentas, dabar turi galimybę įkalbėti Šarą, kad jis vasarą grįžtų treniruoti rinktinės. Aš manau, kad ir pats Šaras sutiktų.
Situacija tokia, kad reikia traukti Lietuvos krepšinį į viršų iš ten, kur esame dabar. Tai idealus variantas ne tik Lietuvai, bet ir Šarui. Jei jis atvažiuos ir laimės medalius, šalyje jis įcementuotų savo, kaip Dievo, statusą. Manau, kad tokioje situacijoje žmonėms reikia aukotis. Jei jis užkabins Eurolygos titulą, važiuoti dar laimėti ir Europos čempionato auksą, skambėtų gerai visiems. Visi treneriai ir krepšininkai turime ego, visi norime būti geriausi, kaip ir Šaras nori. Aš matau tokį kelią. Mums verkiant ir skaudžiai reikia medalių. Ir reikia jų dabar, nežiūrint toli į priekį.“
Lietuvos krepšinio federacijos galvos Šarą į rinktinę kvietė ir sezono metu, o tai, pasak L.Kleizos, galėjo turėti neigiamą atspalvį rinktinės rezultatams ir atmosferai.
Kai sirgaliai niršo, o D.Maskoliūnui labiausiai reikėjo palaikymo, LKF į vyriausiojo trenerio postą kalbino geriausią Dariaus bičiulį.
„Jei būčiau federacijos vadovu, bandyčiau išpildyti šį planą ir kviesčiau Šarą. Bet taisyklės turi būti aiškiai nubrėžtos, o ne kaip dabar buvo, kad Darius treniruoja, o federacija nori Šaro. Jie važiavo į Barseloną ir viešai kalba, kad nori Šaro. Negalima taip daryti. Jei pasirinkai trenerį ir vadą, jis turėtų turėti visų palaikymą, negalima važiuoti kviesti kito trenerio. Ką Šarui reikėtų daryti, treniruoti Darių? O jie dar yra geriausi draugai. Tai turėjo kirsti Dariui per ego. Labai slidus klausimas. Viešai to nereikėjo daryti. Jei darai, daryk tyliai, kad niekas nežinotų“, – kalbėjo L.Kleiza.
„Jei languose dirbtų vienas treneris, o Europos čempionatuose ir kituose pagrindiniuose turnyruose būtų Šaras, tuomet reikėtų komandinio darbo. Krepšinis yra komandinis darbas. Reikalauja daug darbo aprėpti langus, pasiruošimus, kandidatus ir varžovų analizę. Labai daug darbo. Įdomi mintis, bet esu tos nuomonės, kad rinktinės treneris turi treniruoti tik rinktinę“, – sakė D.Adomaitis.
Tokiu atveju rimtais kandidatais galėtų tapti Kazys Maksvytis, Rimas Kurtinaitis ar Kęstutis Kemzūra, šiuo metu neturintys kontraktų.
Buvęs nacionalinės šalies komandos treneris D.Adomaitis akcentuoja artėjantį pasaulio čempionato langą, kuris startuos jau lapkričio mėnesį.
„Šioje sistemoje į olimpines žaidynes gali patekti tik per pasaulio čempionatą. Tas langas bus labai svarbus. Langų specifika yra didelė, vienam langui turi pasiruošti iki detalių. Vienose rungtynėse žaidi su vienais žaidėjais, kitose – su kitais. Tai reikalauja daug pasiruošimo. Manau, kad dabartinėje sistemoje treniruoti rinktinę reikia visu etatu“, – pridėjo D.Adomaitis.
Vis dėlto L.Kleiza siūlo išspręsti Šaro klausimą, nes rinktinėje turi žaisti ne tik geriausi krepšininkai, bet ir jai vadovauti geriausias specialistas.
„Atėjo laikas aukotis. Geriausi žaidėjai turi žaisti, mes reikalaujame, kad jie žaistų. Dabar turime geriausią trenerį – Šarą. Viskas ateina iš kitos pusės, kad geriausias treneris irgi turi būti rinktinėje, kaip ir geriausi žaidėjai. Esame kryžkelėje, nes mums tikrai reikia pergalių. Taip, sistema kreiva, mūsų laukia atrankos, bet mums reikia pergalių, o kelias laukia nelengva. Jis tik sunkėja. Pažiūrėkite, kas mūsų laukia, kokios komandos žais Europos čempionate. Jis bus žiauriai stiprus. Nieko lengvo nebeliko“, – 15min „PIKENROLO“ laidoje sakė L.Kleiza.