Jis praėjo akmeniniu veidu pro bendravimui su žiniasklaida skirtą zoną nesustojęs ir netaręs nė žodžio iškart po mačo su Prancūzija šeštadienį.
M.Kalniečiui buvo per sunku rasti žodžių po 75:78 pralaimėto mačo, kuris nulėmė, kad paskutinės pirmadienio rungtynės su Dominikos Respublika tampa bereikšmės, nes bet kuri pozicija tarp 9-16 vietų nėra ta, kurios troško Lietuvos krepšininkai.
Sekmadienį po treniruotės jis dar nežinojo, kad tuo pat metu už kelių dešimčių metrų Nankino arenoje D.Adomaitis viešai paskelbė apie savo sprendimą trauktis iš rinktinės trenerio pareigų iškart po pasaulio čempionato.
M.Kalnietis jautėsi dėkingas treneriui už garsiąją spaudos konferenciją, per kurią D.Adomaitis daužė stalą ir angliškai keikėsi kalbėdamas apie pasaulio krepšinio čempionato teisėjavimo problemas.
Rinktinės įžaidėjas pats buvo nubaustas nesportine pražanga pirmojoje rungtynių dalyje, kai kilo incidentas tarp Pauliaus Jankūno ir prancūzo Nando de Colo.
Tame epizode prancūzas bandydamas sustabdyti P.Jankūną parvertė jį ant grindų, o vyriausias Lietuvos rinktinės žaidėjas timptelėjo prancūzą už šortų. N.De Colo reagavo piktai, tarp žaidėjų kilo įtampa. Užstoti nuo vaikystės Kaune pažįstamo gero draugo prilėkęs M.Kalnietis pastūmė varžovą į krūtinę – teisėjai skyrė techninę pražangą prancūzui, o lietuviui – nesportinę.
„Buvau nubaustas pelnytai, nes pats praradau savitvardą, – pripažino M.Kalnietis. – Nando De Colo yra toks žaidėjas, kuris pats provokuoja, o Paulius gulėjo ant žemės ir negalėjo atsistoti. Mačiau, kad kažkas vyksta, kone pradeda spjaudyti, o aš nekažin ką galėjau padaryt – pastūmiau ir gavau nesportinę.“
Apie teisėjavimo problemas pasaulio čempionate per spaudos konferenciją šaukęs D.Adomaitis užsitarnavo žaidėjų pagarbos taškų, nes ydas mato ir krepšininkai.
„Gerai reagavome. Jau einant Valančiui (Jonui Valančiūnui į spaudos konferenciją) sakėme, kad mūsų protestas nieko nepakeis, bet daug FIBA sprendimų yra abejotinų. Ne tik apie teisėjus, bet ir apie kitus dalykus – patys matote ir apie tai rašote, – sakė M.Kalnietis. – Reikia sakyti ir būti išgirstiems. Nepaisant to, kad buvome praktiškai įsitikinę, jog niekas nepasikeis dėl mačo baigties. Tiesiog reikia tai viešinti, kelti į viršų – gal kažkada, kažkokiu būdu pradės daryti išvadas. Nes kol kas juda labai lėtai.“
Dėl konflikto su Eurolyga dabar Kinijoje FIBA organizuotame pasaulio čempionate nėra geriausių teisėjų.
Nuo 2017 metų taikoma pasaulio čempionato atranka, kai dėl sutampančių tvarkaraščių FIBA varžybose rinktinėms kyla neįveikiamų sunkumų pasitelkti Eurolygos ir NBA krepšininkus, yra chaotiška, bet FIBA šiuo projektu viešai didžiuojasi.
FIBA nepadeda, bet brangiai parduoda teises organizuoti olimpinius atrankos turnyrus, Lietuva yra pirkusi iš FIBA teisę rengti 2011 metų Europos čempionatą ir mokėjusi už vardinį kelialapį į 2010 metų pasaulio čempionatą.
Prieš trejus metus per nacionalines federacijas FIBA siekė uždrausti klubams rinktis Eurolygos rengiamas varžybas, vardan didesnio savo Čempionų lygos populiarumo.
Europos čempionatai dabar rengiami ne kas dvejus, o kas ketverius metus, o kažkada galią turėjusi FIBA Europe yra paversta bejėge podukra viską valdančios pasaulinės krepšinio motinos.
Kol Arvydas Sabonis ir kitų krepšinio federacijų vadovai piktinasi tyliai, už juos tai daro treneriai ir žaidėjai.
Paklaustas, ar Lietuvos krepšinio vadovybė neturėtų siųsti viešai aliarmo signalų, M.Kalnietis kraipė galvą. „Aš manau, kad kalba. Nežinau, dar ką sakė federacijos prezidentas. Aš nenoriu lįsti į jų daržą, – sakė jis. – Tačiau iš komandos pusės mes norėjome viešumo.
Aišku, šioje situacijoje tai atrodo tarsi mojavimas kardais po mūšio, bet paprasčiausiai norisi šviesesnės ateities. Visa langų sistema... Yra stipriai diskutuotinų dalykų visoje sistemoje.
Ir čempionato sistema, ir visa langų sistema. Absoliučiai viskas: FIBA krepšinis eina ne į tą pusę.“
Žinoma, nusivylimas pasaulio čempionatu M.Kalniečiui didžiausias dėl rinktinės rezultatų.
Nepaisant solidaus žaidimo ruožų, kitąmet Lietuva turės žaisti olimpinės atrankos varžybose, kad patektų į didžiausią sporto šventę Tokijuje.
Kokia tai bus komanda? Ar joje liks vyriausi žaidėjai? Ne tik naujo trenerio, bet ir kitų klausimų dar kils daugybė. Dabar atsakymų į juos nėra.
„Ne, nėra jokių minčių, – paklaustas, ar kurie žaidėjai galvoja apie karjeros rinktinėje pabaigą, purtė galvą M.Kalnietis. – Apie kitą vasarą dar nieko negalvojame. Dabar nuotaikos pas visus mus labai slogios.“