Pastaruosius du dešimtmečius stipriausia Vilniaus krepšinio komanda vadinosi „Lietuvos rytas“, bet pavadinimas netrukus sutrumpės.
Žodis „Lietuvos“ turėtų dingti, kaip 1997 metais pradingo „Statybos“ pavadinimas.
1963 metais sostinėje įkurta krepšinio komanda tais metais vadinosi „Žalgiris“, kitus metus – „Plastikas“, o nuo 1965 metų virto „Statyba“, kuriai paskui atstovavo tokie garsūs žaidėjai kaip Rimas Girskis, Jonas Kazlauskas, Šarūnas Marčiulionis, Artūras Karnišovas.
1997 metais, klubą pradėjus remti „Lietuvos ryto“ dienraščiui, iš pradžių ekipa pavirto „Statyba-Lietuvos rytu“, o paskui istorija buvo tyliai pakeista, liko tik „Lietuvos rytas“.
Tačiau šį pavadinimą nutarta keisti dar pernai, kai po rasizmo skandalo iš Gedvydo Vainausko klubo valdymą perėmė Antanas Guoga, Darius Gudelis, Linas Kleiza bei miesto savivaldybės vadovai.
Jie iškart paskelbė, kad pavadinimas keisis po sezono, tik naujas vardas ilgai buvo neaiškus, nors sklido gandai dėl kelių variantų.
„Statyba“ – vyresni siūlė sugrįžti prie 20-ojo amžiaus pavadinimo, bet tai iškart neatrodė realu dėl pasikeitusio laikmečio, kad ir kiek daug statybų iš tiesų šiuo metu vyktų sostinėje.
„Vilnius“ girdėjosi dažniau, nes klubo pagrindinė rėmėja yra savivaldybė. Net nauja klubo svetainė praėjusį rudenį tapo bcvilnius.lt.
Originaliau skambėjo „Vilkai“, nes Vilniaus turi įspūdingą kunigaikščio Gedimino sapno legendą, o krepšinio aikštėje komandos telismanu jau daug metų yra didelis raudonaakis Vilkas.
O klubo fanų dalis labiau norėjo, kad komandoje liktų žodis „Rytas“. Veikiausiai jų norams bus lemta išsipildyti.
Nors oficialiai patvirtinti neskubama, Europos taurės turnyro, kuriame Vilniaus krepšininkai vėl žais kitą sezoną, svetainėje tarp vardinamų komandų pirmą kartą paminėtas Vilniaus „Rytas“.
Ši žinia nuaidėjo šią savaitę, kaip tik LKL finalo serijos įkarščio metu, kai pačių Vilniaus atstovų mintys nukreiptos į dvikovą su „Žalgiriu“, kuri pirmauja serijoje 2-1.
„Rytas ar Vakaras – koks skirtumas, – nusijuokė Mindaugas Lukauskis, dešimt metų atstovaujantis Vilniaus klubui. – Keitėsi valdžia, ji planavo keisti pavadinimą.
Girdėjau kalbų, kad gali grįžti „Statybos“ pavadinimas, bet nežinau – man gal „Vilnius“ būtų geriau. Tačiau per daug negalvojau.“
Daugiau apie tai, kaip stabdyti Brandoną Daviesą ir kitus žalgiriečius, nei apie pavadinimą, rūpinosi ir Martynas Echodas.
„Aš nelabai kreipiu dėmesį, – purtė galvą pirmą sezoną Vilniuje rungtyniaujantis talentingas aukštaūgis. – Dabar finalas, o pavadinimas yra kito sezono reikalas.
Dabar nelabai domiuosi.“
Rokas Giedraitis komandos pavadinimo irgi nesureikšmino.
„Neturiu aiškios nuomonės. Vis tiek turbūt liktų žodis “Rytas„, – kalbėjo sostinės komandos puolėjas. – Patys nekalbėjome apie tai – man didelio skirtumo nėra: ar Vilniaus “Lietuvos rytas„ ar “Rytas„ būtų“.
Bet klube yra ir tokių, kurie mielai leidžiasi į diskusijas dėl pavadinimo.
„Aš sakau, kad būtų „Vilkas“. Man „Vilkas“ būtų faina, nes tai – miesto simbolis,“ – aiškią nuomonę turėjo Vilniaus komandos masažuotojas Juozas Petkevičius.
„Vilkai“ būtų dar geriau,“ – siūlė Juozuko kolega Kostas Medvedevas.
Ilgamečiai klubo darbuotojai ginčijosi ir juokėsi, kol gal patirtis, o galbūt humoro jausmas leido Juozukui įžvelgti savitą nepatogumą, jei komandoje liktų žodis „Rytas“.
„Matai kaip būtų: atvažiuoji į Kauną ir sakai: „Labas rytas“. O tau iškart – pumt į snukį, – įsivaizdavo Juozukas. – Klausi: Už ką? Sako „Už Rytą“.