2018 10 08

Nokautas 22:0: kodėl subyrėjo „Rytas“?

Pirmajame LKL favoritų mūšyje – didžiulė drama. Kauno „Žalgiris“ vos nenusvilo Vilniuje, kur „Rytą“ finišo tiesiojoje palaužė fantastiškas spurtas 22:0. Krepšininkas Augustas Šuliauskas specialiai 24sek išnagrinėjo įdomiausius „Žalgirio“ pergalės prieš „Rytą“ (76:69) aspektus.
Eimantas Bendžius
Eimantas Bendžius / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Pirmasis grandų mūšis tikrai nenuvylė. Išvydome puikų Ryto žaidimą 2 ir 3 kėliniuose bei dar įspūdingesnį „Žalgirio“ ketvirtąjį kėlinį. Panagrinėsime šias atkarpas detaliau bei apžvelgsime pagrindines komandų problemas.

„Žalgirio“ atkarpa 22:0

Po antrojo Deivido Sirvydžio tritaškio „Žalgiriui“ nespėjus išsirinkti žmonių greitajame puolime bei Mindaugo Girdžiūno dvitaškio iš vidutinio nuotolio, „Rytas“ susikrovė 14 taškų persvarą. Po to sekė net 8 minučių taškų sausra, kuri nulėmė rungtynių laimėtoją.

Reikia pripažinti, kad ketvirtajame kėlinyje akivaizdžiai matėsi kai kurių „Ryto“ žaidėjų nuovargis. To priežastis – agresyvi kauniečių gynyba visų rungtynių metu, spaudimas per visą aikštę ir labai trumpa vilniečių rotacija. Aktyvi gynyba davė vaisių – Artūro Milaknio ir Mariaus Grigonio perimtais kamuoliais pasinaudojo Nate'as Woltersas, užbaigęs atakas metimais „iš eilutės“.

„Rytas“ savo atakas pradėdavo labai vėlai (likus 14 ar mažiau sekundžių iki atakos pabaigos). Dažnai tie deriniai nepavykdavo ir tekdavo imtis žaidimo 1 prieš 1. To nepavadinsi efektyviu puolimu.

Taip pat, kirtimai po užtvarų į baudos aikštelę nebebuvo tokie greiti ir staigūs. Keletas Evaldo Kairio sprendimų puolime atrodė neužtikrinti – neišnaudotos kelios progos pelnyti lengvus taškus ir sustabdyti kraujavimą.

Reiktų pridurti, kad net ir tada, kai „Rytas“ įgydavo minimalų pranašumą atakoje, kauniečiai puikiai išnaudodavo komandines pražangas iki bonuso.

Šioje atkarpoje „Žalgiryje“ ryškiausiai žibėjo Marius Grigonis. Pirmiausia, jis po „Ryto“ žaidėjų išsikeitimo gynyboje įveikė Martyną Echodą užtikrintu metimu atšokus atgal iš vidutinio nuotolio. Vėliau, Dominique'ui Suttonui neatsitvėrus jokio žmogaus kovojant dėl kamuolio, jis atšoko tiesiai Mariui Grigoniui į rankas ir lietuvis pataikė dar vieną vidutinį metimą, po kurio skirtumas ištirpo iki 8 taškų – 60:68.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Grigonis

Vėliau jis du kartus pasinaudojo ketvirtajame kėlinyje po aikštę tiesiog vaikščiojusio DJ Seeley nuovargiu. Pirmoje situacijose Seeley, 2 prieš 2 žaidimo metu, bando eiti per užtvaros apačią, taip suteikdamas Grigoniui net kelias sekundes prisitaikyti – trys taškai (68:69). Kitoje situacijoje, po žaidimo 2 prieš 2, Grigonis meistriškai apgauna Seeley ir pelno du lengvus taškus iš po krepšio (68:73).

„Žalgirio“ planas arti dengtis visų rungtynių metu, varginti varžovų gynėjus bei pasinaudoti turima ilgesne rotacija ketvirtajame kėlinyje pasiteisino su kaupu. Vilniečiams trūko jėgų, greičio bei žaidimą sukontroliuoti galinčio įžaidėjo.

Geras „Ryto“ žaidimas 2 ir 3 kėlinyje

Visiškai kitokį „Rytą“ pamatėme 2 ir 3 kėliniuose. Gera gynyba, po jos sekantis greitas puolimas bei puikiai išnaudojamos visos žalgiriečių klaidos, trumpi užmigimai gynyboje – tokį savo komandos veidą Dainius Adomaitis norėtų matyti visų rungtynių metu.

Antrame kėlinyje vilniečiai pelnė 8 taškus greitajame puolime bei 7 taškus pasinaudodami „Žalgirio“ klaidomis gynyboje, kurių buvo galima išvengti. Trečiajame kėlinyje greitajame puolime pridėti dar 5 taškai, o po „Žalgirio“ klaidų gynyboje – 8. Reiktų paminėti ir dvi klaidas išprovokavusį sprendimą dvigubinti „Žalgirio“ aukštaūgius po pirmojo driblingo, jiems centruojant baudos aikštelėje.

DJ Seeley, galima sakyti, šiuose kėliniuose išnaudojo visą savo energiją. Amerikietis puikiai bėgo į greitą puolimą, provokavo varžovų pražangas žaisdamas 1 prieš 1 bei įmetė tris tritaškius. Vieną greitajame puolime, kitą po to, kai Brandonui Davisui suveikė aukštaūgio instinktas eiti į pagalbą komandos draugams ir jis paliko Seeley apylaisvį aikštės krašte. Bei trečią, kurį įmetė per Leo Westermanno rankas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dennis Jerome Seeley

Kauniečiai daug klydo gynyboje. Leo Westermannas keletą kartų pametė savo dengiamą žmogų, Donatas Sabeckis, tik išėjęs į aikštę, per lengvai praleido Margirį Normantą po krepšiu, Thomasas Walkupas leido Mindaugui Girdžiūnui veržtis į jo mėgiamą dešinę pusę ir mesti iš vidutinio nuotolio.

Geriausiai vilniečiai žaidžia tada, kai jiems pavyksta apsiginti, atsikovoti kamuolį gynyboje bei nubėgti į greitą puolimą. Šiuos du kėlinius jie tai puikiai darė – laimėjo 20 minučių atkarpą 47:27.

„Ryto“ ir „Žalgirio“ rūpesčiai

Po šių rungtynių sunku daryti didesnes išvadas. Tačiau pamatėme, jog „Rytui“ kuo greičiau reikia stiprintis bent keliais naujais žaidėjais, kadangi verstis 7 žaidėjų rotacija aukštame lygyje yra be galo sunku. Ypatingai trūksta aukštaūgio, kuris galėtų atlaikyti fiziškai stiprius oponentus baudos aikštelėje.

„Žalgiris“ šiose rungtynėse parodė savo potencialą. Lygiavertė sudėtis, agresyvi gynyba tiek mažų, tiek didelių žmonių, privertė kapituliuoti „Rytą“ ketvirtajame kėlinyje. Vis dėlto Eurolygoje to gali neužtekti.

Vis dar neišpildoma daug detalių gynyboje, puolime trūksta užtikrintumo. Pramesti geri apylaisviai metimai, ypač Artūro Milaknio, byloja, kad „Žalgirio“ žaidimas dar gali labai smarkiai kilti į viršų.