Blogiausią klubo istorijoje startą Eurolygoje fiksuojantis Kauno „Žalgiris“ ėmėsi šienauti sudėtį. Nors dar tik lapkričio pradžia, bet Lietuvos čempionai spėjo duris parodyti ir vyriausiajam treneriui Martinui Schilleriui, ir projektuotam lyderiui Emmanueliui Mudiay.
Penktadienio dvikovoje su Berlyno ALBA juodąją septynių pralaimėjimų „Žalgirio“ atkarpą užbaigti sieks ir du naujokai – 32-ejų slovėnas Zoranas Dragičius bei 26-erių zelandas Tai Websteris.
15min laidoje PIKENROLAS – trenerio Dainiaus Adomaičio ir buvusio krepšininko Jono Mačiulio mintys apie permainas „Žalgiryje“.
„Nesuprantu šių pakitimų logikos. Netikiu, kad šie naujokai duos tokį efektą, jog „Žalgiris“ kovos dėl atkrintamųjų. Bet jie ir nėra tie, kurie būtų jauni, su kuriais būtų sudarytos ilgalaikės sutarys ir kurie po poros metų taptų „Žalgirio“ vedliais. Aš neįžvelgiu logikos“, – sakė D.Adomaitis.
„Nenoriu pasakyti, kad buvau teisus, bet buvau teisus. Dar rugsėjį sakiau, jog su šia komplektacija „Žalgiris“ geriausiu atveju bus 12–15. Bet šie žaidėjai nėra tie. Supirkti vien vaidmens žaidėjai, o kas bus lyderiais? – klausė J.Mačiulis. – Jeigu deklaruoji, jog bandai gelbėti sezoną, tai ar tu padarysi su šiais žaidėjais? Ar 12–15 vieta yra išsaugotas sezonas? Kam rašytis bet ką? Mano požiūriu, tai yra noras parodyti sirgaliams, kurie mažiau supranta krepšinį ir yra girdėję Dragičiaus pavardę, kad kažkas yra daroma. Tai – bandymas papirkti sirgalius. Bet kas supranta krepšinį, tai mato, jog tai yra tik darymas dėl darymo.“
Emmanuelis Mudiay – bene skambiausiu Eurolygos naujoku vasarą laikytas krepšininkas, kuris prieš dvejus metus NBA lygoje rinko po 14,8 taško, tačiau iš Kongo Demokratinės Respublikos kilusio įžaidėjo skalpas nuimtas dar antrąją lapkričio dieną.
Nors Martinas Schilleris po vienerių LKL rungtynių buvo teigęs, kad geriausio E.Mudiay žaidimo reiks laukti gruodį, o apie kantrybę laukiant šio krepšininko sezono starte komunikavo ir „Žalgiris“.
„Laukti iki gruodžio mėnesio, kada pradės žaisti bene brangiausias komandos žaidėjas, „Žalgiris“ negali“, – sakė J.Mačiulis.
„Pritariu vienareikšmiškai, kad klubas negali laukti tiek ilgai, kol žaidėjas pradės žaisti. Bet situacija vis tiek yra keista, – antrino D.Adomaitis. – Gal mes nežinome daug detalių, kurios vyksta už scenos? Įžaidėjas yra pagrindinis žmogus aikštelėje, kuris įgyvendina trenerio mintis. Mes žinome, kiek gali užtrukti krepšininko adaptacija prie europietiško krepšinio. Kartais mėnesį, kartais du, o kartais – ir penkis. Tarkime, Kevinas Pangosas po pirmojo pusmečio buvo arti kalbų, jog netemps Eurolygos lygio. Kantrybė reikalinga. Keista, kad taip anksti paėmė ir paleido Emmanuelį Mudiay. Matėme, kad jis turėjo problemų su sveikata. Jis sužaidė neblogas rungtynes su „Olympiakos“. Atrodė, kad yra variantų. Niekas nesiginčys, jog E.Mudiay – labai talentingas žaidėjas. Klausimas – pritaps Europoje ar ne? Jis žaidė prieš „Maccabi“, dar gavo traumą... Ir jį paleido. Greičiausiai, kad mes kažko nežinome.“
„Už dyką irgi negalėjo paleisti, turėjo išmokėti 3–4 algas Emmanueliui kaip kompensaciją“, – sakė J.Mačiulis.
Per penkerias rungtynes Eurolygos debiutantas rinko po 7,4 taško (37 proc. dvit., 23,1 proc. trit.), atkovojo po 2,2 kamuolio, atliko po 3,2 rezultatyvaus perdavimo, klydo po 2,2 karto, fiksavo po 5,6 naudingumo balo.
E.Mudiay įpėdiniu tapo Tai Websteris, kuris praėjusiame sezone žaidė Australijos krepšinio lygoje žaidžiančioje „New Zealand Breakers“ ekipoje.
Per 29 sužaistas rungtynes įžaidėjas fiksavo 17,2 taško, 4,8 atkovoto kamuolio, 5,0 rezultatyvaus perdavimo ir 1,2 perimto kamuolio vidurkius, iš toli atakuodamas 38,2 proc. taiklumu.
Jis buvo atleistas dėl nenoro vakcinuotis nuo COVID-19, nors turėjo garantuotą dvejų metų sutartį. „Žalgiris“ išplatino žinutę, jog T.Websteris atvyko į Kauną jau paskiepytas.
„E.Mudiay ir T.Websteris – visiškai skirtingi žaidėjai. Tai Websteris – taškų rinkėjas. Jis mėgsta mėtyti ir atsispyręs nuo vienos kojos. Tritaškių pataikymas nėra geras, labai svyruojantis. Pataikymas svyruoja ne rungtynėmis, o sezonais. Vieną sezoną T.Websteris pataiko 17 proc. tritaškių, kitą – 35 proc. Po to – nuo 28 proc. šoka iki 40 proc., – sakė J.Mačiulis. – E.Mudiay turėjo valdyti „Žalgirio“ puolimą, įtraukti ir kitus, o šis naujokas to padaryti negalės. Jis daro pernelyg daug klaidų. Žaidėjas, kuris mes į krepšį, darys kažką sau, bet komandai beveik nieko nesukurs. Priešingas žaidėjas Emmanueliui Mudiay.“
„Websteris gynyboje yra labai silpnas, – pridėjo D.Adomaitis, išsiplėtęs apie silpnąją žalgiriečių vietą. – Didžiausia problema „Žalgiriui“ šiuo metu yra pelnyti taškus. Pagal tai yra blogiausia komanda Eurolygoje, vidutiniškai pelnanti po 66 taškus. Pagal pataikymą iš dviejų ir trijų taškų zonų – vieni paskutinių Eurolygoje. Lengviausi taškai yra iš po geros gynybos greitame puolime. „Žalgiris“ tame renka vos po 2–3 taškus. Didelė „Žalgirio“ problema – individuali gynyba. Žaidėjai to tiesiog nesugeba – ir E.Mudiay, ir J.Strelniekas, ir N.Giffey. Pastarasis kažkiek dar, dar... Bet klaidų daug daro ir Ulė, o Milas niekad nebuvo geriausias gynėjas. Tačiau jis rodo pastangas, kaip ir Kalnas. Galima taip eiti ir eiti per pozicijas. Iš geros gynybos ateina greitas puolimas ir lengvi taškai. Grįžtame prie to, jog reikia žaidėjų, kurie pridėtų gynyboje, o Websteris nėra tas, kuris tai duotų.“
Savoje aikštelės pusėje pridėti turėtų veteranas Zoranas Dragičius, kuris praeityje jau ne kartą yra dirbęs su „Žalgirio“ treneriu Jure Zdovcu.
Praėjusius pusantrų metų jis žaidė Vitorijos „Baskonia“ komandoje, o 2020–2021 m. sezone Eurolygoje rinko po 8,5 taško ir atkovojo po 1,6 atšokusio kamuolio.
Z.Dragičius solidžiai atrodė Tokijo olimpinėse žaidynėse, kuriose Slovėnija užėmė ketvirtąją vietą. Šiame turnyre „Žalgirio“ naujokas fiksavo po 12,3 taško, po 3,8 atkovoto kamuolio ir po 1,8 rezultatyvaus perdavimo.
„Suprantu šį pasirašymą, jei bus paleidžiamas koks žaidėjas, – sakė D.Adomaitis. – Reikia žaidėjų tokių, kurie galėtų daryti įtaką ir puolime. Nei Dragičius, nei Websteris nėra kūrėjai. Websteris žaidžia sau. Jis pelnys po 10 taškų. Aš labai abejoju, jog tai yra Eurolygos atkrintamųjų siekiančios komandos žaidėjas. Man teko žaisti prieš „Galatasaray“, kai Websteris jam atstovavo. Jis turėjo puikų sezoną, geras buvo pataikymas, bet turiu abejonių, jog jis yra Eurolygos lygio žaidėjas. Tikrai ne tas žaidėjas, kuris aplink save esančius krepšininkus padarys geresniais. Jis toks nėra.“
„Nesupraskite klaidingai, Zoranas Dragičius yra labai aukšto lygio žaidėjas. Labai patyręs, daug žaidęs Eurolygoje ir Slovėnijos rinktinėje. Jam jau 32-eji metai, jis laukė ir išlaukė Eurolygos pasiūlymo. Zoranui užtruks laiko, bet jis duos naudos komandai. Duos energijos, kurios trūksta „Žalgiriui“, ir perimtų kamuolių“, – pridėjo D.Adomaitis.
Galbūt Z.Dragičius atvyksta į Janio Strelnieko vietą, kuris nuo atvykimo į „Žalgirį“ patyrė jau keturias smulkias traumas?
„Kai Janis skrenda lėktuvu, ant jo reikia uždėti emblemą, kad dūžtantis“, – šyptelėjęs sakė J.Mačiulis.
„Emmanuelis Mudiay turėjo būti variklis, kuris generuos 25–30 taškų ir rezultatyvius perdavimus. Manau, kad buvo galvojama, jog jis bus tas žmogus. Antras – Janis Strelniekas. Jis turėjo būti ir taškų rinkėjas, ir progų kūrėjas kitiems. Galėjo paimti telefoną, paskambinti CSKA ir sužinoti situaciją. „Žalgiris“ prisiėmė riziką“, – dėstė D.Adomaitis.
„Gali prisiimti riziką, jei žaidėjas yra pigus. Aš negalvoju, kad Janis Strelniekas yra pigus žaidėjas“, – pastebėjo J.Mačiulis.
„Jis turi traumų istoriją. Aš sulaukiau žinučių iš užsienio, ar „Žalgiris“ žino viską apie Janį Strelnieką“, – antrino D.Adomaitis.
32-ejų latvis sezoną pradėjo pelnydamas 21 tašką Prancūzijoje prieš Vilerbano ASVEL, o po penkerių rungtynių jo sąskaitoje dega 9,6 taško (40,9 proc. trit.), 2,4 atkovoto kamuolio ir 1,6 rezultatyvaus perdavimo vidurkiai.
„Janis – labai aukšto lygio žaidėjas, žaidęs aukščiausio lygio klubuose ir turintis gerą patirtį. Jis pirktas kaip pagrindinis atakuojantis gynėjas į Mariaus Grigonio vietą. Bet Janis tikriausiai yra visiška Grigonio priešingybė, – sakė D.Adomaitis. – Mantas turėjo būti žaidėjas, kuris žaistų po 5–10 minučių ir įneštų ramybės į aikštelę, bet jis tapo pagrindiniu kūrėju. Kartais net ir tuo žaidėju, kuriam reikia pelnyti taškus. Reikia pripažinti, jog komplektacija yra nepavykusi.“
Prie sezono metu atliktų pokyčių „Žalgiryje“ turėjo prisidėti ir naujasis sporto direktorius prancūzas Francois Lamy, atvykęs iš Vilerbano ASVEL klubo, kuriame buvęs agentas dirbo patarėju.
Gal žaidėjų rinka buvo pernelyg sausa, jog sezono metu Kauno klubas sužvejotų pajėgesnių žaidėjų?
„Klubuose, kurie turi ilgalaikes vizijas, egzistuoja nerašyta taisyklė – kad ir kokia būtų diena, sporto direktorius turi turėti po tris pavardes į kiekvieną vietą. Ypač dabar, kai yra pandemija. Jis turi būti pasiruošęs. Neatrodo, kad sporto direktorius buvo pasiruošęs. Galbūt buvo tikimasi, jog įvyks kažkoks progresas? Dar buvo daug rungtynių, skraidymų ir mažai treniruočių... Bet aš nematau didelio komandos paveikslo. Tai buvo darymas, kad tik kažką darytum“, – mintimis dalijosi D.Adomaitis.
Tarpsezonio metu pridarytų klaidų taisymas turėtų stipriai patuštinti „Žalgirio“ kišenes. Lietuvos čempionams turėjo kainuoti atsisveikinimai su Martinu Schilleriu ir Emmanueliu Mudiay, finansinio pyrago dalį atriekti teks ir naujokams – J.Zdovcui, T.Websteriui ir Z.Dragičiui.
„Žalgiris“ prieš mėnesį pranešė apie 2 mln. eurų paskolą, o didelė dalis šių pinigų nubyrės finansuoti atliktiems pokyčiams.
Didysis klausimas – ar mažai vilčių dėl atkrintamųjų turintis „Žalgiris“ gali sau leisti taip švaistyti pinigus, jeigu horizonte geriausiu atveju šviečiasi tik 12–15 vietos?
„Paulius Motiejūnas vis kartoja, kad nėra pinigų, bet jei daro tokius ėjimus, tai, matyt, pinigų turi. Jis truputį prieštarauja pats sau. Aišku, Lietuvos sporte visada reikia būti priklaupus ant kelių ir prašyti pinigų, bet, mano manymu, taip išlaidauti nereikėtų, – sakė J.Mačiulis. – Mačiau spaudos konferenciją, kurioje buvo sakoma, jog dėl pralaimėjimų gali į rungtynes neiti sirgaliai. Aš galvoju, kad „Žalgiris“ turi sirgalius, kurie ėjo ir eis. Proginių sirgalių gali su pralaimėjimais sumažėti, bet tikrieji ėjo ir eis. Tai jų laisvalaikio praleidimo būdas. Gal jie pradės eiti labiau pažiūrėti į varžovų komandas, nei savus, bet jie vis tiek ateis. Kas supranta krepšinį, eis žiūrėti krepšinio. Mano manymu, „Žalgiris“ neturi prabangos leisti papildomus pinigus, kad užimtų 15 vietą. O jeigu turi pinigų, kodėl perka tokius žaidėjus, o ne geresnius? Tai yra vadybos klausimas. Klubo didžiausias rėmėjas – mokesčių mokėtojai. Norėtųsi skaidrumo, kurį vis akcentuoja Paulius Motiejūnas. Norėtųsi žinoti tikrąją situaciją, kas iš tiesų ten dedasi.“
„Man būtų įdomu visai tai žinoti, kaip krepšiniu besidominčiam žmogui. „Žalgiryje“ vyksta daug pasikeitimų, bet nėra paaiškinimo, kaip, kas ir kodėl. „Žalgiris“ yra Lietuvos komanda, tad visiems sirgaliams įdomu“, – pridėjo D.Adomaitis.
Visa 15min laida PIKENROLAS su Dainiumi Adomaičiu ir Jonu Mačiuliu: