Nors neabejotina, kad komandos lyderis yra LeBronas Jamesas, aplink jį yra surinktas įspūdingas komandos draugų būrys. Kyrie Irvingas ir Kevinas Love'as taip pat yra pripažintos NBA žvaigždės, Deronas Williamsas, Kyle'as Korveris ar Richardas Jeffersonas, nors ir nebėra karjeros zenite, taip pat yra dalyvavę NBA visų žvaigždžių rungtynėse, o tokie žaidėjai kaip J.R.Smithas ar Channingas Frye'us pasižymėjo ilga ir sėkminga karjera.
Beje, „Cavaliers“ penkioliktuke – net šeši žaidėjai, kurie buvo pašaukti pirmajame NBA naujokų biržos penketuke.
Skirtingai negu „Golden State Warriors“, kurie tris iš keturių geriausių savo žaidėjų užsiaugino patys, todėl savo žvaigždėms gali nepermokėti ir pagal mokamus atlyginimus lygoje yra tik aštunti, „Cavaliers“ NBA pagal mokamus atlyginimus užima pirmą vietą.
Ši komanda pastaruosius du sezonus demonstravo pasiryžimą net ir sezono viduryje imtis reikšmingų veiksmų, kad LeBronas Jamesas būtų apsuptas žvaigždėmis. Daug komandai reikalingų žaidėjų „Cavaliers“ gavo mainų būdu, gana greitai suburdami laiminčią komandą. Vos du „Cavaliers“ žaidėjai – Kyrie Irvingas ir Tristanas Thompsonas – Klivlande be pertraukos žaidžia ilgiau negu trejus metus.
Kaip „Cavaliers“ gavo savo žaidėjus, kokį atlyginimą jiems moka ir ar žaidėjai savo gaunamus pinigus atidirba? Detaliau su kiekvieno žaidėjo situacija susipažinti galite žemiau.
„Cavaliers“ žaidėjų atlyginimai
LeBronas Jamesas – 31 mln. dolerių per sezoną
LeBronas Jamesas į „Cleveland Cavaliers“ atėjo 2014 m. kaip laisvasis agentas. Prieš tai jis šioje komandoje rungtyniavo 2003–2010 m., bet 2010 m. pasirinko pereiti į „Miami Heat“. 2016 m. LeBronas Jamesas pasirašė naują sutartį su „Cavaliers“, tapdamas geriausiai apmokamu NBA žaidėju.
L.Jameso sutartis su „Cavaliers“ galioja iki 2019 m. Jau 2017–2018 m. NBA sezono metu jis taps geriausiai apmokamu ne tik sezono, bet ir visų laikų NBA žaidėju, pagal šį rodiklį aplenkdamas Michaelą Jordaną.
2010 m. L.Jameso sprendimas persikelti į Majamį buvo plačiai kritikuojamas: jo 2014 m. sugrįžimas į Klivlandą buvo sutiktas daug palankiau. Kaip ir jo varžovas „Golden State Warriors“ Kevinas Durantas, L.Jamesas daugiau pinigų uždirba ne iš žaidėjo atlyginimo, o iš prekės ženklų reklamavimo, o 2016 m. pagaliau Klivlandui iškovotas žiedas pakėlė jo vertę.
Būdamas geriausiai apmokamu lygos žaidėju, L.Jamesas ir žaidžia taip, kaip turėtų žaisti geriausias lygos krepšininkas: jo šio sezono atkovotų kamuolių ir rezultatyvių perdavimų rodikliai buvo geriausi karjeroje (atitinkamai 8,6 ir 8,7), taip pat jis pelnydavo po 26,4 taško – daugiausia nuo sugrįžimo į Klivlandą. Klubo gerbėjai neabejotinai nepamiršo tiek jo didvyriškų pastangų 2015 m. NBA finale traumas gavus Kyrie Irvingui ir Kevinui Love'ui, tiek jo puikaus žaidimo 2016 m. panaikinant „Warriors“ komandos 3:1 pranašumą finale.
Kevinas Love'as – 21,2 mln. dolerių per sezoną
K.Love'ą „Cavaliers“ gavo 2014 m. vasarą mainų keliu iš „Minnesota Timberwolves“. Už tai Klivlandas į Minesotą išsiuntė Andrew Wigginsą, kurį tą pačią vasarą jie buvo pašaukę pirmuoju šaukimu, ir Anthony Bennettą, kuris buvo pirmasis NBA naujokų biržos šaukimas 2013 m.
Tuo metu mainai vertinti nevienareikšmiškai – nors K.Love'as jau buvo vienas geriausių NBA sunkiųjų krašto puolėjų, A.Wigginsą ilgalaikėje perspektyvoje daug kas laikė perspektyvesniu. Todėl šis mainų sandėris, analitikų akimis, parodė, kad Klivlandas siekia kovoti dėl NBA čempionų titulo kuo greičiau. Ateitis parodė, kad „Cavaliers“ lūkesčiai išsipildė.
Pirmojo sezono „Cavaliers“ metu K.Love'as atkrintamųjų varžybų pradžioje gavo traumą. Bet 2015 m. vasarą K.Love'as toliau liko „Cavaliers“ komandoje, pasirašydamas 5 metų, 110 milijonų dolerių vertės sutartį – maksimalų leistiną tuo metu. K.Love'as pripažino, kad buvimas L.Jameso komandos draugu suvaidino didelį vaidmenį apsisprendžiant likti Klivlande.
K.Love'o statistika „Cavaliers“, palyginti su „Timberwolves“ laikais, suprastėjo, bet jis tapo vienu svarbiausių komandos žaidėjų. Šiemet reguliariojo sezono metu K.Love'as rinko po 19 taškų ir atkovojo po 11,1 kamuolio.
Kyrie Irvingas – 17,6 mln. dolerių per sezoną
K.Irvingą „Cavaliers“ naujokų biržoje pašaukė 2011 m., kai po tragiško pirmojo sezono praradus L.Jamesą iškovojo pirmojo šaukimo teisę. K.Irvingas greitai tapo komandos lyderiu.
2014 m. „Cavaliers“ pasiūlė K.Irvingui maksimalią tuo metu galimą 5 metų 100 milijonų dolerių vertės sutartį, kuri įsigaliojo 2015 m. pasibaigus naujoko sutarčiai, o gynėjas įsipareigojo likti komandoje bent iki 2020 m. Sutartis buvo pasirašyta pačią pirmą dieną, kai tik leido taisyklės. Tuo metu apie L.Jameso grįžimą į Klivlandą dar nebuvo pranešta, o sezonas prieš tai buvo kupinas gandų, kad K.Irvingas gali nelikti Klivlande, tačiau gynėjas galiausiai pasitikėjo komandos vadyba ir tai pasiteisino.
Savo tekste, paaiškinančiame sugrįžimą į Klivlandą, L.Jamesas nurodė norintis „padėti Kyrie augti“. K.Irvingas išliko vienu geriausiu komandos žaidėjų, o jo tolimas šūvis per Stepheno Curry rankas 2016 m. NBA finalo lemiamose rungtynėse tapo vienu svarbiausių epizodų. Šiemet K.Irvingas rinko po 25,2 taško ir demonstravo ne tik geriausią rezultatyvumą, bet ir geriausią taiklumą karjeroje.
T.Thompsonas – 15,3 mln. dolerių per sezoną
Sunkusis krašto puolėjas Tristanas Thompsonas į NBA pateko 2011 m. – tais pačiais metais kaip K.Irvingas. Jį „Cavaliers“ pašaukė ketvirtu šaukimu. 2015 m. T.Thompsono naujoko sutartis su „Cavaliers“ baigėsi, o derybos dėl pratęsimo vyko sunkiai. Galiausiai spalio pabaigoje T.Thompsonas pasirašė naują 5 metų, 82 milijonų dolerių sutartį.
Tuo metu daugelis manė, kad „Cavaliers“ stipriai permoka krepšininkui, kuris yra tik tam tikrą vaidmenį atliekantis žaidėjas, ir kad T.Thompsonas „Cavaliers“ liko tik dėl L.Jameso spaudimo komandos savininkams.
Vis dėlto 2016 m. atkrintamosiose varžybose T.Thompsonas pasirodė sėkmingai, atlikdamas daug juodo darbo, o šiemet per sezoną beveik visas varžybas pradėjo starto penkete, rinkdamas po 8,1 taško ir 9,2 atkovoto kamuolio.
J.R.Smithas – 12,8 mln. dolerių per sezoną
Atakuojantis gynėjas J.R.Smithas „Cleveland Cavaliers“ žaidėju tapo 2015–2016 m. sausio viduryje trijų komandų sandėrio metu. To paties sandėrio metu į „Cavaliers“ atėjo ir Imanas Shumpertas. „Cavaliers“ per šiuos mainus Dioną Waitersą išsiuntė į „Oklahoma City Thunder“, o Alexą Kirką ir Lou Amundsoną – į „New York Knicks“. Taip „Cavaliers“ siekė sustiprinti komandą stipriu metiku, o „Knicks“ norėjo atsikratyti žaidėjo, kurio požiūris į žaidimą jų netenkino.
Per 2016 m. finalą jo tritaškiai padėjo klubui įveikti „Warriors“: atkrintamosiose varžybose J.R.Smithas iš toli atakavo 42,9 proc. taiklumu. 2016 m. vasarą „Cavaliers“ pratęsė sutartį su J.R.Smithu, pasiūlydami jam 57 milijonus dolerių už 4 metus.
Vis dėlto šiemet J.R.Smitho taiklumas (34,6 proc.) yra prasčiausias karjeroje, o pelnomų taškų vidurkis (8,6) krito, palyginti su praėjusiais metais. Tiesa, jo žaidimo rodiklius galėjo paveikti ir JAV visuomenės dėmesį patraukusi jo dukros istorija – ji gimė sausį neišnešiota, gydytojai ilgai kovojo už jos gyvybę, ji kelis mėnesius praleido ligoninėje.
I.Shumpertas – 9,7 mln. dolerių per sezoną
Kartu su J.R.Smithu į „Cavaliers“ išmainytas gynėjas I.Shumpertas 2015 m. vasarą su komanda pasirašė naują 4 metų, 40 milijonų dolerių vertės sutartį.
I.Shumpertas 2016–2017 m. sezone rinko po 7,5 taško, krepšį atakuodamas 41,1 proc. taiklumu. Nors dėl nestabilumo puolime jis, būdamas „Cavaliers“ nariu, susilaukė nemažai kritikos (ypač per 2016 m. atkrintamąsias varžybas, kai rinko vos po 3,3 taško per rungtynes), sėkmingi komandos rezultatai leido jo nestabilumui didele dalimi likti nepastebėtam.
C.Frye'us – 7,8 mln. dolerių per sezoną
Channingą Frye'ų „Cavaliers“ įgijo 2015–2016 m. sezono viduryje. Jį jie gavo iš „Orlando Magic“ už Jaredą Cunninghamą ir antrojo rato šaukimą naujokų biržoje. „Orlando Magic“ norėjo atsikratyti žaidėju, su kuriuo jie 2014 m. pasirašė 4 metų, 32 mln. dolerių vertės sutartį, bet kuris komandai nenešė didelės naudos, o „Cavaliers“ ieškojo iš toli pataikyti galinčio aukštaūgio.
Klivlande C.Frye'us pritapo – šiemet jis rinko po 8,9 taško, iš toli atakuodamas 40,7 proc. taiklumu. 2016 m. atkrintamųjų varžybų metu, nors žaidė vos po 13,9 minutės, C.Frye'us rinko po 6,7 taško, krepšį iš toli atakuodamas net 56,5 proc. taiklumu.
K.Korveris – 5,2 mln. dolerių per sezoną
35 metų snaiperį K.Korverį „Cavaliers“ gavo tik 2017 m. sausį – jis į komandą pateko mainų keliu iš „Atlanta Hawks“ už Mo Williamsą, Mike'ą Dunleavy ir ateities pirmojo rato šaukimą. Mo Williamsas dėl traumos sezono metu nebuvo sužaidęs nė vienų rungtynių, o M.Dunleavy irgi retai patekdavo į rotaciją. „Cavaliers“ ieškojo dar vieno stabilaus metiko, o „Hawks“ žinojo, kad 2013 m. su K.Korveriu pasirašyta sutartis tuoj baigsis, ir norėjo už jį gauti bent jau šaukimą.
Klivlande K.Korveris pritapo: jis per likusią sezono dalį rinko po 10,7 taško, krepšį atakuodamas 48,5 proc. taiklumu.
R.Jeffersonas – 2,5 mln. dolerių per sezoną
36 metų R.Jeffersonas „Cavaliers“ nariu tapo 2015 m. vasarą kaip laisvasis agentas. Buvusios NBA žvaigždės karjera tuo metu leidosi žemyn, bet jis nutarė dar kartą pakovoti dėl NBA čempiono žiedo. 2016 m. jis svarstė apie karjeros pabaigą, bet galiausiai apsisprendė likti Klivlande dar trejiems metams.
R.Jeffersonas Klivlande kalnų nenuvertė, bet tapo patikimu atsarginiu žaidėju. Pernai per atkrintamąsias varžybas jis pelnė po 5,6 taško ir atkovojo po 3,3 kamuolio, šiemet jo statistika buvo panaši.
J.Jonesas – 1,6 mln. dolerių per sezoną
36 metų Jamesas Jonesas kartu su LeBronu Jamesu yra nuo 2010 m., kai L.Jamesas pradėjo karjerą Klivlande.
Neabejojama, kad būtent L.Jameso žodis buvo lemiamas, kad J.Jonesas 2014 m. už minimalią NBA veteranams mokamą algą atsirastų Klivlande ir liktų iki šiol. Nors J.Jonesas žaidžia nedaug, bet yra ypač vertinamas dėl savo bendravimo įgūdžių bei profesionalumo ir ne vieno žaidėjo buvo pavadintas geriausiu kada nors turėtu komandos draugu.
2016–2017 m. sezono metu J.Jonesas žaisdavo po 7,9 minutės ir rinko po 2,8 taško, nuo tritaškio žymos atakuodamas 47 proc. taiklumu.
K.Felderis – 543,5 tūkst. dolerių per sezoną
2016 m. naujokų biržoje Kay Felderis buvo pasirinktas „Hawks“ komandos 54 šaukimu, o vėliau išmainytas į „Cavaliers“.
Vos 175 cm ūgio, bet labai šoklus įžaidėjas, žaidžiantis už naujoko minimumą, į aikštelę žengdavo retai, bet per 9,2 minutės rinko po 4 taškus ir 1,4 rezultatyvaus perdavimo.
Derrickas Williamsas – 402,2 tūkst. dolerių per sezoną
2011 m. naujokų biržos antrąjį šaukimą, krašto puolėją Derricką Williamsą, 2017 m. vasario pradžioje atleido „Heat“ komanda, kurioje jis nepritapo. Tą patį vasarį jis pasirašė 10 dienų sutartį su atsarginių suolelį sustiprinti norėjusia „Cavaliers“ komanda. Sutartis buvo pratęsta iki sezono pabaigos.
„Cavaliers“ komandoje D.Williamsas tapo naudingu atsarginiu: rinko po 6,2 taško, krepšį atakuodamas geriausiu karjeroje 50,5 proc. taiklumu. Tiesa, per 2017 m. atkrintamąsias varžybas jo naudingumas sumažėjo.
Deronas Williamsas – 259,6 tūkst. dolerių per sezoną
Deronas Williamsas kadaise buvo NBA žvaigždė, bet jo karjeros kreivė po traumų smuko žemyn. 2017 m. vasarį „Dallas Mavericks“, norėję turėti laisvą vietą sudėtyje ir nematydami šansų kovoti dėl aukščiausių pozicijų, jį atleido, ir „Cavaliers“ pasinaudojo proga, pasiūlydami jam minimalią sutartį iki sezono pabaigos.
Sezono metu sklido kalbos, kad L.Jamesas nori snaiperio įžaidėjo, kuris kyla nuo suolelio, ir D.Williamsas užpildė šį vaidmenį, per 20 minučių rinkdamas po 7,5 taško.
D.Jonesas – 23,9 tūkst. dolerių per sezoną
2003 m. pradėjęs NBA karjerą, iki 2016 m. atakuojantis gynėjas Dahntay Jonesas, kuriam dabar yra 36 metai, buvo atsarginis įvairiose komandose. 2016 m. balandį jį, kaip laisvąjį agentą, pasiėmė „Cavaliers“. Po to jis dar keletą kartų buvo atleistas ir vėl paimtas, paskutinį kartą – 2017 m. balandį.
Jis sugebėjo pasižymėti, kai per vienintelį pasirodymą aikštelėje buvo išvarytas iš aikštės už dvi technines pražangas. Jos jam uždirbo 9 tūkst. dolerių baudą – menką daugeliui NBA žaidėjų, bet sudariusią didelę dalį jo atlyginimo. Galiausiai jo baudą sumokėjo L.Jamesas.
Kodėl D.Jonesas apskritai buvo reikalingas „Cavaliers“? 2016 m. šeštųjų NBA finalo rungtynių metu jis, netikėtai įleistas į aikštę, atnešė naudos. Kadangi „Cavaliers“ bet kokiu atveju turėjo vieną laisvą vietą sudėtyje, prieš atkrintamąsias varžybas jie nutarė ją išnaudoti pasirašydami sutartį būtent su juo.
Walteris „Eddy“ Tavaresas – 5,5 tūkst. dolerių per sezoną
Su 221 centimetro ūgio vidurio puolėju 25 metų Walteriu Tavaresu iš Žaliojo Kyšulio salų sutartį „Cavaliers“ pasirašė paskutinėmis sezono dienomis, traumą gavus Andrew Boggutui ir prie komandos nepritapus Larry Sandersui.
Į aikštelę reguliaraus sezono metu dėvėdamas „Cavaliers“ aprangą W.Tavaresas išbėgo tik kartą: jis pelnė 6 taškus, atkovojo 10 kamuolių ir blokavo 6 metimus. Prieš tai „Atlanta Hawks“ komandoje trumpai žaidęs W.Tavaresas yra laikomas perspektyviu, bet dar labai „žaliu“ žaidėju.
Apibendrinant sudėtį galima pastebėti, kad „Cavaliers“ vadovybė pinigų negaili: L.Jamesas gauna didžiausią atlyginimą lygoje, kitų dviejų superžvaigždžių – K.Love'o ir K.Irvingo – sutartys irgi didelės, o nemaža dalis kitų žaidėjų (T.Thompsonas, I.Shumpertas, C.Frye'us) taip pat gauna daugiau, negu, atrodytų, turėtų gauti pažiūrėjus į jų statistiką.
Tačiau, protingai leidžiant pinigus, jie išties gali „nupirkti“ pergales. „Cavaliers“ žaidėjai, kaip rodo jų atkrintamųjų varžybų rezultatai, dera tarpusavyje, o kiekvienas jų išpildo savo vaidmenį komandoje.
Be to, dėl stiprios sudėties „Cavaliers“ lengva pritraukti savo vertę įrodžiusių veteranų, kuriems žaidimas stiprioje komandoje yra svarbiau negu keli papildomi milijonai (R.Jeffersonas, D.Williamsas). Padeda ir aktyvi komandos veikla, išsimainant iš kitų komandų žaidėjus, kurių dėl vienų ar kitų priežasčių jiems nereikia, geromis sąlygomis (C.Frye'us, J.R.Smithas, K.Korveris).
Vis dėlto, ar to pakaks mesti iššūkį istoriškai stiprią sudėtį surinkusiai ir be pralaimėjimų žygiuojančiai „Warriors“ komandai – dar neaišku.