2016 09 10

Allenas Iversonas: NBA mažylis, kuris visiems laikams liks krepšinio gerbėjų širdyse

Penktadienį NBA Šlovės muziejus pasipildė tokiomis superžvaigždėmis kaip Yao Mingas, Shaquille'as O'Nealas bei Allenas Iversonas. Visi šie trys žaidėjai smarkiai įtakojo stipriausią pasaulio krepšinio lygą, tačiau mažasis įžaidėjas buvo išskirtinis. Jis tais laikais papirko daugelio krepšinio gerbėjo širdis, o jo kovingumas žavėjo ne vieną. Pateikiame „TheUndefeated“ istoriją.
Allenas Iversonas
Allenas Iversonas / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Allenas Ezailis Iversonas į Filadelfiją atvyko 1996 metais. Jis buvo pasirinktas pirmuoju NBA naujokų biržos šaukimu, kurioje taip pat buvo pakviesti Kobe Bryantas, Ray Allenas ir Steve'as Nashas. Įžaidėjas 10 metų buvo lygos pažiba, o žaidimas „76ers“ puikiai tiko prie jo būdo ir charakterio.

A.Iversonas baigė savo karjerą taip ir nelaimėjęs nė vieno NBA čempionų žiedo. Tačiau jis buvo labiausiai mylimas, kritikuojamas ir branginamas lygos krepšininkas.

Jis pakeitė NBA veidą, o savo krepšinio kelionę baigė 2010 metais. Viskas prasidėjo 2006-ųjų mainais į Denverį ir trumpais pasirodymais Detroite bei Memfyje.

2009-ųjų gruodį jis paskelbė apie savo sugrįžimą į „76ers“, tačiau jau nepriminė to žaidėjo, kuriuo kadaise žavėjosi krepšinio gerbėjai. Jis atrodė pavargęs, tačiau stengėsi žūtbūt pratęsti savo karjerą.

AP/Scanpix nuotr./Allenas Iversonas
AP/Scanpix nuotr./Allenas Iversonas

„Pastarieji keli mėnesiai buvo tikras pragaras. Aš tik noriu žaisti krepšinį, – 2009 metais kalbėjo įžaidėjas. – Savo gyvenime pridariau daug klaidų, o apie mane žmonės prisigalvoja nebūtų dalykų. Iššūkiai padarė mane stipresniu ir tai pavertė mane tuo, kuo esu dabar.“

Tikri A.Iversono fanai prisimena ne vien krepšinį. 2000-aisiais krepšininkas buvo pradėjęs ir muzikos karjerą. Prisidengęs pseudonimu „Jewels“ jis išleido albumą pavadinimu „40 bars“, o dėl jo muzikos NBA komisaras Davidas Sternas negalėdavo miegoti naktimis.

Repo karjerą pradėjusio žaidėjo dainose buvo labai daug keiksmažodžių ir prieš homoseksualus nukreiptų tekstų, todėl NBA uždraudė pasirodyti oficialiam jo debiutiniam albumui „Non Fiction“.

A.Iversonas visame pasaulyje išgarsino „Reebok“ firmą ir pavertė jos rūbus geidžiama preke. Jis taip pat pradėjo ir madą ant rankos nešioti ilgus aksesuarus. Anksčiau vadinamieji ilgi „sleeve'ai“ buvo naudojami tik patyrus traumą, o dabar tai yra labai populiarus aksesuaras.

Sklinda legendos, kad A.Iversonas 2001 metais nemiegojo visą savaitgalį ir linksminosi, o tuomet sekmadienį atvyko į Visų žvaigždžių rungtynes ir tapo naudingiausiu jų žaidėju. Ši istorija ko gero melaginga, tačiau nedidelė dalis jūsų ja vis tiek tiki, nes toks jau buvo šis NBA mažylis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Allenas Iversonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Allenas Iversonas

2001-ųjų sezonas A.Iversonui apskritai buvo nuostabus. Jis tapo naudingiausiu reguliariojo sezono krepšininku, o „76ers“ Rytų konferencijos finalo mūšiuose dvejus metus paeiliui kovėsi iki septintųjų rungtynių. Jis akis į akį varžėsi su Vince'u Carteriu bei Ray Allenu.

Kiekvienas NBA sirgalius prisimena legendines A.Iversono rungtynes 2001 metų NBA finale, kuomet jis „Staples“ centre surengė tikrą šou. Įmetęs didelės svarbos metimą jis perlipo dabartinį „Cavaliers“ trenerį Tyronną Lue.

A.Iversonas sugadino tuometinio „Lakers“ lyderio S.O'Nealo norą atkrintamosiose nė karto nepralaimėti. Tačiau tą ir simbolizavo AI: nieko nebijantį krepšinio mažylį, kuris paliks savo širdį aikštėje vardan išsvajotojo NBA čempionų žiedo.

Vėliau, 2002 metais išvydome ir jo garsųjį interviu apie treniruotes, o žinia apie geriausio draugo žūtį smarkiai paveikė garsųjį gynėją. „76ers“ ekipoje jis vis nesutarė su Larry Brownu, o vėliau NBA tik dėl jo įvedė taisyklę, kuri privertė lygos krepšininkus gražiai ir tvarkingai apsirengti atvykstant į areną.

Po truputėlį krepšininkas tapo nereikalingas Filadelfijos klubui, o apie jį buvo rašoma daugybė negražių dalykų: A.Iversono finansinė būkle yra kritinė, jo santuoka byra, jis yra prastas tėvas, priima keistus darbo pasiūlymus bei turi problemų dėl lošimų bei alkoholio.

A.Iversono karjera baigėsi prieš tai, kai jis galėjo atsisveikinti su krepšiniu. Vietoj to, krepšinis atsisveikino su juo.

S.O.Nealas paliko NBA po 19 šlovingų sezonų, Kobe Bryantas šią vasarą atsisveikino su 60 taškų rungtynėmis, Timas Duncanas karjerą baigė savu stiliumi, o A.Iversono paskutinis pasirodymas lygoje buvo šaltą 2010-ųjų vasario naktį Čikagoje.

Jis pelnė 13 taškų ir atliko tris rezultatyvius perdavimus, o jo ekipa rungtynes pralaimėjo 32 taškų skirtumu. Daugiau NBA jis neberungtyniavo.

Vašingtono žurnalistas Kentas Babbas teigia, kad tai A.Iversoną kamuos visą gyvenimą. Tačiau jis yra vienas iš svarbiausių krepšininkų NBA istorijoje ir jo nuopelnai neturėtų būti vertinami pagal tai, kaip baigėsi jo karjera.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis