2020 04 09

„Bulls“ vadovo paieškos ir rinkimai įtiko ne visiems: „Tai – lyg smūgis į veidą“

Lietuva didžiuojasi šalies krepšinio pionieriumi – Artūras Karnišovas žengė dar vieną žingsnį pirmyn ir jau netrukus oficialiai taps svarbiausiu žmogumi komplektuojant „Chicago Bulls“ komandą, užimdamas krepšinio operacijų viceprezidento pareigas. Tačiau tai, koks buvo „Bulls“ kandidatų rinkimų ratas, patiko ne visiems.
Artūras Karnišovas „Žalgirio“ arenoje
Artūras Karnišovas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kelias dienas intensyviai naujojo vadovo ieškoję „Bulls“ savininkai svarstė ne vieną kandidatūrą.

„The Undefeated“ žurnalistas Marcas Spearsas pabrėžia, kad nė vienas iš pretendentų užimti svarbią poziciją Čikagos klubo organizacijoje nebuvo juodaodis.

Į tai sureagavo būrys NBA juodaodžių funkcionierių, kurie anonimiškai su „The Undefeated“ kalbėjosi apie tai, kaip juos nuvylė ir supykdė „Bulls“ vykdyta paieška.

„Akivaizdu, kad NBA vyrauja veidmainystė sakant, kad lygoje yra etninė lygybė ir įvairovė. Tačiau kai atsiranda tokia galimybė, ji nėra prieinama visiems vienodai, – teigė neįvardintos komandos generalinio vadybininko asistentas. – Viskas, ko mes norime, yra šansas. Juodaodžiai nori tik galimybės įrodyti, kad yra ne ką mažiau kvalifikuoti.“

„Bulls“ naujojo vadovo paiešką pradėjo balandžio 3-ąją, siekdama pakeisti ilgus metus klubui vadovavusius ir stebuklingų rezultatų neatnešusius Johną Paxsoną ir Garą Formaną.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Garas Formanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Garas Formanas

Nuo tada tarp įvardintų kandidatų buvo A.Karnišovas, „Miami Heat“ viceprezidentas Adamas Simonas, „Toronto Raptors“ generalinis vadybininkas Bobby Websteris, tokias pačias pareigas „Indiana Pacers“ užimantis Chadas Buchananas ir jo kolega iš „Utah Jazz“ Justinas Zanikas.

Tarp galimų pretendentų į postą Čikagoje įvardyti ir buvę NBA generaliniai vadybininkai – Danny Ferry, Bryanas Colangelo ir Wesas Wilcoxas, nors jie buvusius darbus prarado dėl kontroversiškų situacijų.

Išskyrus B.Websterį, kurio mama yra pusiau japonė, pusiau amerikietė, likę kandidatai yra baltaodžiai.

Nė vienas iš pretendentų užimti svarbiausią postą „Bulls“ komandoje nebuvo afroamerikietis, nors šios rasės žaidėjai sudaro net 75 proc. lygos.

„Jie net neslepia to, ką daro“, – rėžė vienos NBA komandos generalinis vadybininkas, pasipiktinęs Michaelo Reinsdorfo, „Bulls“ savininko Jerry Reinsdorfo sūnaus, vadovavusio krepšinio operacijų viceprezidento paieškoms, sprendimu į kandidatų sąrašą neįtraukti nė vieno juodaodžio.

„Scanpix“/AP nuotr./Jerry Reinsdorfas
„Scanpix“/AP nuotr./Jerry Reinsdorfas

„Tai – lyg antausis per veidą. blogiausi vis dar yra laikomi geresniais už mūsų geriausius. Lyga turi kažką daryti. Tai darosi nepakenčiama“, – anonimiškai JAV žiniasklaidoje skundėsi kitos NBA ekipos generalinio vadybininko asistentas.

Tarp 30 NBA komandų šiuo metu yra šeši juodaodžiai generaliniai vadybininkai: Koby Altmanas („Cleveland Cavaliers“), Eltonas Brandas („Philadelphia 76ers“), Jamesas Jonesas („Phoenix Suns“), Trajanas Langdonas („New Orleans Pelicans“), Scottas Perry („New York Knicks“) ir Brianas Wrightas („San Antonio Spurs“).

Juodaodžių generalinių vadybininkų asistentų yra vienuolika, tarp kurių – iš Čikagos kilęs buvęs „Dallas Mavericks“ lyderis Michaelas Finley ir „Denver Nuggets“ dešinąja A.Karnišovo ranka buvęs Calvinas Boothas.

Dar keletas afroamerikiečių užima kitas svarbias pareigas NBA klubuose, o tarp jų yra ir Jono Valančiūno „Memphis Grizzlies“, kurių krepšinio operacijų viceprezidentu nuo praėjusios vasaros dirba buvęs NBA čempionas Tayshaunas Prince'as.

Kaip pažymi „The Undefeated“ žurnalistas Marcas Spearsas, tai – gana didelis ratas specialistų, iš kurių galėjo rinktis „Bulls“.

„NBA ir klubai sako, kad turime sunkiai dirbti ir tokiu atveju galėsime kilti karjeros laiptais. Jau daugiau nei 15 metų esu vienas iš komandos vadovų, bet kokią motyvaciją turiu jausti, kai „Bulls“ nė nesvarsto pakviesti afroamerikiečių į pokalbius dėl darbo?“ – klausė vienas iš NBA generalinių vadybininkų asistentų.

Jam pritarė ir kolega iš kitos NBA komandos: „Jie bent jau galėjo pakviesti Finley, kuris yra buvęs žaidėjas ir Čikagos vaikis. Kodėl jie negalėjo jam bent jau paskambinti? Kažkas turi atstovauti tuos žaidėjus. Turi turėti juodaodžių vadovų lygoje, kurioje 75 proc. žaidėjų yra juodaodžiai.“

„Scanpix“ nuotr./Michaelas Finley
„Scanpix“ nuotr./Michaelas Finley

„The Undefeated“ kalbintiems funkcionieriams pritarė ir buvęs „Brooklyn Nets“ generalinis vadybininkas Bobby Marksas, šiuo metu dirbantis ESPN žiniasklaidos kanale.

Baltaodis, „Nets“ klube dirbęs beveik du dešimtmečius, tokią situaciją pavadino gėdinga.

„Gėdinga, kad „Bulls“ pasirinko neįtraukti į kandidatus nė vieno mažumų atstovo. Niekada nežinosi, ką galėjai pasamdyti, jei nesusėsi su juo prie stalo ir neturėsi pokalbio akis į akį“, – teigė buvęs NBA komandos generalinis vadybininkas, puikiai išmanantis „algų kepurės“ subtilybes.

Dar prieš ketverius metus NBA klubuose buvo vos du juodaodžiai klubų komandų prezidentai ir trys generaliniai vadybininkai.

NBA komisaro pavaduotojas Markas Tatumas ir NBA vykdantysis viceprezidentas Orisas Stuartas, atsakingas už etninę įvairovę ir įtraukimą, „The Undefeated“ per 2016 m. NBA finalus teigė, kad jie nori lygos ekipų vadovybėse įnešti daugiau įvairovės.

Tačiau dabar NBA dirba vos vienas juodaodis klubo prezidentas – Masai Ujiri iš „Toronto Raptors“. Per šį laiką nežymiai išaugo tik etninių mažumų generalinių vadybininkų skaičius – „Minnesota Timberwolves“ vairą perėmė lotynų kilmės Gerssonas Rosas, o „Raptors“ generaliniu vadybininku tapo japonų kraujo turintis B.Websteris.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Masai'us Ujiri
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Masai'us Ujiri

M.Tatumas ir O.Stuartas tokius lėtus pokyčius bandė pagrįsti vasarį, patikindami, kad nuolat kalbasi su komandomis apie etninių mažumų įtraukimo būtinybę.

„Reikia laiko, ypač mūsų srityje ir ypač žvelgiant iš verslo, o ne krepšinio pusės. Neturime tiek daug darbo vietų ir jie nesukuria didelės pridėtinės vertės. Mūsų tikslas yra kurti struktūrą, kurioje, atsiradus galimybei, ji būtų pasiūlyta įvairiems žmonėms, – sakė NBA komisaro Adamo Silverio dešinioji ranka M.Tatumas. – Norėtume judėti greičiau, bet jau matome didžiulį progresą. Kartais tokie dalykai tiesiog reikalauja laiko.“

M.Spearsas pabrėžia, kad žingsnį į priekį NBA šioje srityje žengė, tačiau akivaizdu, kad tą padarė ne visos komandos – „Bulls“, atsirinkdama tik baltaodžius kandidatus, esą vis dar neįgyvendina NBA etninės įvairovės siekio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų