2020 09 22

„Heat“ sėkmės receptas – dešimtmečius diegta pergalinga kultūra

Rytų konferencijos finale 2-1 prieš „Boston Celtics“ pirmaujanti „Miami Heat“ tapo didžiausia atkrintamųjų varžybų sensacija. Kaip aukštų šaukimų ir žvaigždžių neturėjusi Floridoje įsikūrusi organizacija sugebėjo taip staigiai sugrįžti į lygos elitą? Į šį klausimą atsakyti pabandė „Sports Illustrated“ žurnalistas Michaelas Rosenbergas.
Patas Riley
Patas Riley / „Scanpix“/AP nuotr.
Temos: 2 NBA Miami Heat

Iš pirmo žvilgsnio atrodė, jog Bamas Adebayo atskrido iš niekur, kai pirmosiose Rytų konferencijos finalo rungtynėse atliko TĄ fantastišką bloką prieš Jaysoną Tatumą.

„Jis atskrido iš „Heat“ treniruočių bazės, iš video peržiūrų, iš Pato Riley pastatytos ir per 25 metus išpuoselėtos pergalingos kultūros ir požiūrio į darbą“, – rašo „Sports Illustrated“ žurnalistas Michaelas Rosenbergas.

Jei gyvenimas yra rizikų ir laimėjimų žaidimas, tai į B.Adebayo bloką galime pažvelgti per dvi prizmes. Kaip sakė „Heat“ treneris Erikas Spoelstra, tai galėjo būti triuškinantis dėjimas, o po šiuo tanku dauguma žaidėjų nebūtų norėję lįsti.

Tai buvo sunkiai įgyvendinamas epizodas. Nors ir pirmasis serijos mačas, bet jis galėjo baigtis atsisveikinimu, kokį Damianas Lillardas pernai sukūrė Paului George'ui.

Visi „Heat“ organizacijoje supranta, jog komandos draugai būtų šio centro paklausę, kodėl jis nebandė blokuoti metimo, todėl B.Adebayo neturėjo kitokių minčių. Tokia yra „Heat“ kultūra.

„Man labai patinka, kaip Bamas atlieka viską, ko mes prašome. Man tai iš tikrųjų labai patinka“, – sakė komandos lyderis Jimmy Butleris.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Bamo Adebayo blokas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Bamo Adebayo blokas

Kai J.Butleris pataikė du svarbius metimus pirmajame mače, E.Spoelstra sakė: „Svarbiausia turėti ambicingus žaidėjus, kurie nori čia būti. Jimmy yra pakankamai įžeidus, kad būtų čia. Todėl mes jį ir turime.“

Tai pagrindinė priežastis, kodėl J.Butleris atsidūrė Majamyje. Jimmy Butleris yra vienas darbščiausių žaidėjų lygoje, todėl „Heat“ norėjo jo, o krepšininkas pasirinko darbinę kultūrą propaguojančią organizaciją.

Tai išskirtinis žaidėjas žvaigždėtoje NBA padangėje. Jis yra ne tik reiklus ir griežtas, bet tai pagrindinės savybės, leidusios jam tapti NBA žvaigžde. Kai kurie žaidėjai sugeria smūgį pirmajame kėlinyje ir daugiau į baudos aikštelę nebesiveržia, tuo metu J.Butleris varžovus ima taranuoti dar griežčiau.

„Heat“ komandai nereikia tavo nesąmonių, banalybių ir pralaimėjimų siekiant aukštesnio naujokų biržos šaukimo. Kartais komanda yra puiki, kartais yra pakankamai nebloga, bet pamatas visada yra tas pats - siekti pergalių.

B.Adebayo blokavo J.Tatumą metimą, nes yra puikus žaidėjas gynyboje. Bet jis tokius dėjimus bandė blokuoti viso sezono metu. Tokia yra „Heat“ filosofuoja.

„Mes pasikliaujame vieni kitais bei bandome stumti komandos draugus į priekį. Pasitikėjimas, atvirumas, nuoširdūs pokalbiai – tokie dalykai NBA virtuvėje nėra dažnas dalykas, – sakė Majamio komandos veteranas Udonis Haslemas, su „Heat“ triskart tapęs čempionu. – Dauguma žmonių sako dalykus, kuriuos kiti nori girdėti, bet ne tuos, kuriuos jiems reikėtų išgirsti. Mes tikime, jog tik tiesos sakymas gali tave paversti geresniu žaidėju.“

Ar bendraudamas su kitų komandų žaidėjais U.Haslemas mato, kaip jam pasisekė būti Majamyje? Išgirdęs šį klausimą puolėjas juokiasi.

„Aš neturiu draugų kitose komandose. Tai yra dalis mūsų kultūros“, – rėžė U.Haslemas.

„Scanpix“ nuotr./Udonis Haslemas
„Scanpix“ nuotr./Udonis Haslemas

Prieš šešerius metus LeBronas Jamesas paliko Majamį ir sugrįžo į Klivlandą. „Heat“ buvo palikta su senstelėjusia sudėtimi. Chrisas Boshas dėl sveikatos problemų paliko komandą, o Dwyane'as Wade'as neužilgo persikėlė į Čikagą.

Jei kažkam tuomet kilo klausimų, kaip „Heat“ susitvarkys su šiuo nuosmukiu, Joelis Anthony galėtų turėti atsakymą. Šis kanadietis užėmė atsarginio centro rolę čempioniškose 2012 ir 2013 metų komandose, o ekipos marškinėlius vilkėjo ir 2007–2008 metų sezone, kai „Heat“ per 82 rungtynes laimėjo vos 15 kartų.

Tai buvo paskutiniai Pato Riley, kaip vyriausiojo NBA komandos trenerio, metai. Tragiška komanda, tačiau ji vis tiek nesiekė pralaimėjimų bei aukštesnio šaukimo.

Buvo praėję vos dveji metai nuo čempioniško sezono. Metus „Heat“ pradėjo su D.Wade'u ir Shaquille'u O'Nealu sudėtyje, tačiau gynėjas patyrė traumą, o Shaqas buvo išsiųstas į Fyniksą.

Komanda sugriuvo. Bet jei būtumėte stebėję „Heat“ treniruotes tą sezoną, nesuprastumėte to. Joelis Anthony teigė, jog ši .komanda treniravosi tiek pat stipriai, kiek ir laimėjusi titulą.

„Mes visada dirbome tiek pat, – sakė J.Anthony. – Mes neatleidome akceleratoriaus. Tai komandos identitetas, skiriamasis bruožas. Sudėtinga situacija, kuri atsispindėjo rūbinėje. Aš visus variau iš proto, bet mes tikrai bandėme laimėti.“

„Scanpix“/AP nuotr./Patas Riley
„Scanpix“/AP nuotr./Patas Riley

Nors P.Riley baigė trenerio karjerą, tačiau iš krepšinio nepasitraukė, tapęs klubo operacijų prezidentu. Jis pasamdė Eriką Spoelstrą, jog taptų jo įpėdiniu šalia šoninės aikštelės linijos.

LeBronas atėjo, laimėjo ir išėjo. Kitus kelerius metus „Heat“ nebuvo traukos centru žvaigždėmis. Vadinkite tai vidutinybių ar kančių vieta. „Heat“ buvo per gera komanda, jog sulauktų aukšto šaukimo, bet buvo per prasta, jog pretenduotų į titulą.

P.Riley kadaise sakė, jog krepšinyje egzistuoja dvi tiesos – pergalės arba kančia. Jis kančios niekada nesirinko, visada siekė laimėti. Jis tyrinėjo laisvų agentų rinką, išmainė ateities šaukimus į Goraną Dragičių, išlaikė „Heat“ konkurencingą.

Akivaizdus užsispyrimas, tačiau tai vienintelis kelias, kurį žino P.Riley.

„Žinau Patą, žinau Eriką. Mes nesame kaip kiti. Mes nežadame į šiukšlių dėžę išmesti viso sezono dėl kažkokio šaukimo. Mes neiname į treniruotes lieti prakaito, kad kitą dieną siektume pralaimėti“, – sakė U.Haslemas.

Toks mentalitetas dominuoja amerikietiškame futbole, tačiau NBA yra kitoks verslas. Čia sąlygas diktuoja žvaigždės. Įprasta išmintis lygoje byloja, jog klubai turi daryti viską, jog prisišauktų žvaigždę, net jei tai reiškia būti tragiška komanda.

„Scanpix“ nuotr./Goranas Dragičius ir Jimmy Butleris
„Scanpix“ nuotr./Goranas Dragičius ir Jimmy Butleris

Apsižvalgykite po NBA ir pamatysite, kad daugybė komandų atrodė labai prastai – specialiai ar ne – tačiau sulaukė aukščiausios prabos talento atvykimo. Tokioms ekipoms Jimmy Butleris atstovavo praėjusį sezoną – „Minnesota Timberwolves“ ir „Philadelphia 76ers“. Krepšininkas atvirai kalbėjo, jog jaunieji žaidėjai nesiaukoja bendram tikslui taip, kaip tą darė jis.

Šios komandos kažkada gali laimėti titulą. Nors „76ers“ keletą metų merdėjo, tačiau pastaruoju metu tapo reguliaria atkrintamųjų dalyve. Tuo metu žaidėjai siekė ne pergalių, o gražesnių eilučių statistikos protokole. Jie galvojo, kad būti geriausiu žaidėju vidutinėje komandoje yra pakankamas dalykas. Daugybė organizacijų siekia pastatyti laiminčią komandą, tačiau galiausiai užbaigia vėl vaikydamasi aukštą naujokų biržos šaukimą.

„Žaidėjų tobulinimas, darbas trenirtuotėse, darbas video peržiūrose, atviros diskusijos. Jei mes siektume aukšto šaukimo, viso to nebūtų“, – sakė U.Haslemas.

NCAA laikais Bamas Adebayo būdavo įvardijamas kaip riboto talento puolime žaidėjas. Tačiau „Heat“ pastebėjo jo užsidegimą ir potencialą. Duncanas Robinsonas strigo gindamasis prieš varžovus NCAA, tačiau „Heat“ pamatė jo stipriąsias puses.

Reikia kažkiek sėkmės, kad atrastumėte išties talentingus žaidėjus rinkoje, tačiau sėkmė neegzistuoja, kai reikia ugdyti krepšininkų įgūdžius. Būtent šiuo keliu eina „Heat“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis