Suprasti akimirksniu
- NBA naujokų birža vyks penktadienį 2 val. Lietuvos laiku.
- Domantui Saboniui prognozuojamas 7-20 šaukimas.
- Realu, kad 9-uoju šaukimu Domantą pakvies „Raptors“.
- „Raptors“ atstovauja Jonas Valančiūnas.
Kur šiąnakt bus ir Domantas Sabonis su šeima, tąkart elitiniame NBA naujokų biržos žaliajame kambaryje J.Valančiūnas su mama laukė D.Sterno pranešimo.
Amerikiečiui pareiškus, kad „Raptors“ renkasi lietuvį, J.Valančiūnas atsistojo, nušvito iš laimės, pabučiavo ir apsikabino savo mamą ir užsimaukšlinęs Toronto kepuraitę lėtai kulniavo scenos link.
Joną sveikino šalia buvę agentas Šarūnas Broga ir ledo ritulininkas Dainius Zubrus.
Kažkur Naujojo Džersio „Prudential Center“ tribūnose aidėjo džiaugsmingas: „Lietuva! Lietuva!“.
Su D.Sternu papozavusį fotografams, netrukus Joną pačiupo ESPN žurnalistas. Taip jau stapo, kad prieš NBA naujokų biržą finalo serijoje pirmą kartą istorijoje čempione tapo „Dallas Mavericks“ su Dirku Nowitzkiu.
„Jis parodė, kad užsieniečiai gali sėkmingai žaisti NBA. Tikiuosi, kad ir aš galiu“, – šyptelėdamas laužyta anglų kalba sakinį rezgė J.Valančiūnas.
Po trumpo interviu ESPN žurnalistas pajuokavo: „Patikėkite, jis tikrai kalbės geriau angliškai, bet jau dabar jis turi didžiulį talentą ir yra žaidimo du prieš du grėsmė“.
J.Valančiūnas tik nusijuokė ir išėjo į spaudos konferenciją. Joks kitas lietuvis nebuvo pašauktas taip aukštai. Ankstesnis rekordininkas buvo Žydrūnas Ilgauskas, 1996-aisiais į NBA patekęs 20 šaukimu.
Ką tada sakė apie Joną?
NBA skautai žavėjosi J.Valančiūno judėjimu aikštėje – greičiu tokio ūgio (213 cm) krepšininkui. Ilgos lietuvio rankos ir atletiškumas žadėjo šuolius virš lanko. Platūs pečiai leido tikėtis, kad net ir priaugęs masės ir jėgos vidurio puolėjas nepraras staigumo. Būtent jėgos trūkumas buvo vienas pagrindinių akcentų.
Energingas žaidimas puolime, taikli ranka ir darbštumas kėlė intrigą dėl jo potencialo puolime. Tiesa, aktyvumas kėlė grėsmę jo pražangų skaičiui.
„Per keletą metų jis sulauks daug dėmesio, todėl jam labai svarbu išlikti susikoncentravusiam ir blokuoti visus pašalinius trikdžius“, – reziumavo „NBA Draft“.
„Jis neatrodo tobulas vidurio puolėjas, bet tokiu jis gali tapti ateityje. Jonas po krepšiu, gynyboje ir puolime turi viską, kad galėtų būti sėkmingas. Ir jis turi tą vidinį varikliuką tapti žvaigžde, – rašė „Bleacher Report“.
– Eurolygoje atakuodamas krepšį 71 proc. tikslumu ir pataikydamas 88,5 proc. baudų, jis įrodė, kad yra efektyvus krepšininkas. Valančiūnas dar turi daug kur tobulėti, bet yra daug dalykų, kodėl Europos skautai jį laiko vienu iš penkių didžiausių talentų.
Valančiūnas turi labai daug potencialo, bet „Raptors“ turi būti su juo kantrūs“.
„Po krepšiu jis toks, kaip Ricky Rubio prie tritaškio linijos. Didžiulis potencialas tapti geru NBA starto penketo vidurio puolėju“, – konstatavo NBA.com.
„Galbūt jis netaps naujuoju Timu Duncanu, tačiau tikrai nebus Nikolozas Ckitišvilis“, – rašė „Maxi Basket“.
„Blogiausiu atveju – Primožas Brežecas, geriausiu – Pau Gasolis puolime su Joakimo Noah energija“, – spėjo „Bleacher Report“.
Nervingas laukimas
NBA naujokų biržos dieną J.Valančiūnas nekantriai trypčiojo prieš ceremoniją. Jį bandė padrąsinti Bismackas Biyombo – tas pats vyrukas, su kuriuo po penkerių metų jiedu pateks su „Raptors“ į Rytų konferencijos finalą (B.Biyombo buvo pašauktas septintuoju šaukimu).
„Tu toks nervingas! Atsipalaiduok. Viskas bus gerai!“ – tada per petį lietuviui tapšnojo aukštaūgis iš Kongo.
„Tikrai nervinuosi“, – nesavu veidu sunkiai žodžius rinko J.Valančiūnas. Dar prieš atvykdamas į „Prudential Center“ lietuvis juokavo, kad mėgstamiausias jo žaidėjas visą gyvenimą buvo Enesas Kanteris. Turkas sėdėjo šalia lietuvio naujokų, kurie buvo vežami į žaliąjį kambarį, autobuse. Su E.Kanteriu jiedu buvo pažįstami iš kovų Europos jaunimo čempionatuose. Tai buvo du tuomet talentingiausi Europos aukštaūgiai.
Tuo tarpu „Raptors“ būstinėje Toronte sėdėjo būrys svarbiausių Toronto žmonių, tarp kurių buvo ir generalinis klubo direktorius Bryanas Colangelo, ir žymusis Europos krepšinio specialistas Maurizio Gherardini, ir komandos treneris Dwane'as Casey. Šalia jų – dar gera dešimtis klubo darbuotojų.
„Raptors“, pasirodo, turėjo 2-3 žaidėjų sąrašą, kuriuos ketino kviesti 5-uoju šaukimu.
J.Valančiūnui buvo numatytas vienas aukščiausių šaukimų. „NBA Draft“ prognozavo, kad jį ketvirtuoju šaukimu pasirinks „Cleveland Cavaliers“. „Draft Express“ prognozė buvo identiška – ketvirtasis šaukimas ir „CavalierS“ marškinėliai. Tiesa, tada Klivlande nebežaidė nei LeBronas Jamesas, nei Žydrūnas Ilgauskas, bet tautiečiai visai norėjo išvysti Joną buvusioje lietuvio komandoje.
Vietoj Valančiūno – žvaigždė
Iškart po to, kai „Cavaliers“ pirmuoju šaukimu pakvietė įžaidėją Kyrie Irvingą – būsimą NBA čempioną, kurį į viršūnę pirmą kartą atves sugrįžtantis LeBronas Jamesas, Toronto būstinėje įvyko sujudimas. Pasirodo, įkaito kalbos dėl „Raptors“ ketinimų iškeisti penktąjį šaukimą. Atsirado daug susidomėjusiųjų penktuoju šaukimu.
„Ką „Cavaliers“ rinksis ketvirtuoju šaukimu? Ar Kanterio nepasirinks trečiuoju? – telefonu klausinėjo B.Colangelo. – Mums už šaukimą siūlė net NBA žvaigždžių kalibro žaidėjus. Bet mums to nereikėjo“.
„Jei Valančiūnas bus pašauktas anksčiau, penktu, ko gero, bus Biyombo?“ – ant lentos „Raptors“ būstinėje su markeriu rašė B.Colangelo.
Antruoju šaukimu „Minnesota Timberwolves“ pasirinko Derricką Williamsą. Trečiuoju tapo J.Valančiūno bičiulis Enesas Kanteris. Viskas vyko pagal planą. Būtent tokį pirmąjį trejetą prognozavo NBA naujokų biržos mašinos.
Tokį jį matė ir „Raptors“ atstovai. Bet būtent ketvirtasis šaukimas buvo sunkiausiai nuspėjamas. Jo labai laukė Torontas.
„Jeigu mano vyrukas bus prieinamas, aš turbūt jį rinksiuosi“, – telefonu kalbėjo B.Colangelo, turėdamas omenyje J.Valančiūną. „Raptors“ vadovui nereikėjo mainų.
Ketvirtuoju šaukimu „Cavaliers“ renkasi Tristaną Thompsoną.
„Taip!“ – džiūgavo „Raptors“ būstinėje. Ne dėl to, kad „Cavaliers“ pasirinko talentingą aukštaūgį. O todėl, kad „mano vyrukas“, kurį omenyje turėjo B.Colangelo, buvo prieinamas – tai Jonas Valančiūnas.
„Užsidegė žalia šviesa, – džiaugėsi B.Colangelo. – Kiek nustebau. Nesitikėjau, kad Thompsonas bus pasirinktas ketvirtuoju šaukimu. Džiaugiausi už kanadietį, bet dar labiau džiaugiausi už mus. Juk mes gausime žaidėją, kurio norėjome ir į kurį taikėmės!“.
„Noriu, kad nueitum ir pasakytum, kad mes renkamės Joną Valančiūną iš Lietuvos“, – nenustygdamas kėdėje nurodymus telefonu į Naująjį Džersį iš Toronto siuntė B.Colangelo.
„Neįtikėtina“, – supratęs, kad tikslas pasiektas, tarė „Raptors“ vadovas. Jis triumfuodamas sugniaužė kumštį. Plojo ir Dwane'as Casey.
B.Colangelo spėjo, kad sudėtinga J.Valančiūno išpirka iš Vilniaus „Lietuvos ryto“ buvo kliūtis, kurios išsigando „Cavaliers“. NBA klubas pagal taisykles galėjo padengti tik 500 tūkst. dolerių išpirkos. ESPN teigimu, ji tuomet siekė net 2,5 mln. JAV dolerių.
„Nors žinojome, kad Valančiūno reikės laukti metus, nors pasirinkimas buvo kontroversiškas, bet jis buvo naudingas Torontui“, – po naujokų biržos nė kiek neabejojo B.Colangelo.
Tuomet dar 19-os J.Valančiūnas buvo laikomas vienu perspektyviausių žaidėjų Europoje. „Raptors“ kandidatų sąrašas 2010-2011 metų sezono pradžioje buvo su maždaug 120 pavardžių. Įpusėjus sezonui liko maždaug 60. Likus 2-3 mėnesiams iki naujokų biržos, buvo dar mažesnis potencialių „Raptors“ naujokų ratas.
„Buvo daug priežasčių, kodėl pasirinkome Joną. Pirmiausia, patys žinote, kaip sunku rasti gerą vidurio puolėją. Jis gali lemti net čempionų žiedą. O gauti jauną 19-metį su tokiu potencialu... Mes buvome labai patenkinti“, – tikino B.Colangelo.
Gyrė už pasirinkimą
Netrukus „Raptors“ vadovas sulaukė daugybės sveikinimų iš NBA kolegų. „Puikus pasirinkimas“, – trumpąją žinutę telefone klubo nariams rodė B.Colangelo. Keli NBA atstovai jam rašė, kad tai turbūt geriausias pasirinkimas naujokų biržoje. „Raptors“ klubo darbuotojai nesutramdė šypsenų.
Netrukus „Raptors“ būstinėje pasirodė būrys Toronto klubo krepšininkų. Jie irgi džiūgavo, kad Jonas atvyksta į Torontą.
„Raptors“ taikėsi į Kemba Walkerį ir Brandoną Knightą, kurie naujokų biržoje buvo pakviesti 8 bei 9 šaukimu. Tačiau Torontas nusprendė, kad jiems labiau reikėjo vidurio puolėjo.
Pirmą kartą atvežtas į „Raptors“ bazę juodu „Range Rover“, J.Valančiūnas nedrąsiai kulniavo naujų komandos narių link.
„Aš labai laimingas. Gera atvykti į Torontą. Norėjau čia žaisti“, – stebėdamas „Raptors“ žaidėjų treniruotę, su B.Colangelo šnekučiavosi „centras“.
Treniruoklių salėje jis sutiko vieną trenerių. „Man reikės čia daugiau padirbėti. Mačiau, kokie jūs ten NBA stiprūs“, – juokėsi lietuvis.
Netrukus prie jo pristatė D.Casey. J.Valančiūnas surimtėjo. „Sveikas atvykęs“, – jaunąjį komandos narį sveikino naujasis „Raptors“ treneris. Jiedu kartu pradėjo savo kelionę Toronte 2011-aisiais.
„Jūs treniravote Pau Gasolį? Geras. Galėsite išmokyti mane, ką moka jis“, – pusiau juokais užsisvajojo J.Valančiūnas, pasilabinęs su vienu iš „Raptors“ individualių trenerių.
Netrukus J.Valančiūnas savo sportinį gobtuvą iškeitė į kostiumą ir iš lėto, pasimėgaudamas, pirmą kartą pačiupinėjo 17-uoju numeriu pažymėtus „Raptors“ marškinėlius su jo pavarde.
Šis numeris priklauso Jonui praėjus penkeriems metams nuo to vakaro. Ir pagal naują sutartį su „Raptors“, priklausys dar ketverius metus.
Kokia bus Domanto Sabonio NBA naujokų biržos vakaro istorija? Atsakymai jau šiąnakt, penktadienio rytą 2 val. Lietuvos laiku.