Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 12 18

J.Valančiūno siurprizą numatęs krepšinio guru turi kitokią nuomonę dėl lietuvio ateities Toronte

Jam 62-eji, jis suformavo visame pasaulyje išgarsėjusią krepšinio talentų kalvę Trevize, 7 metus šlifavo „Toronto Raptors“ klubą, tapo Eurolygos čempionu ir dirba vienoje geriausių organizacijų Europoje. Tačiau Maurizio Gherardini vis dar keliasi 3 valandą ryto stebėti NBA rungtynių. Nors NBA programėlė leidžia be reklamų ir minutės pertraukėlių vėliau peržiūrėti susitikimą greičiau, be viso 3 valandų šou, italas šypsosi. „Žinau, bet aš tas senosios mokyklos žmogus – man viską reikia žiūrėti gyvai“, – kikena M.Gherardini.
Jonas Valančiūnas ir Maurizio Gherardini
Jonas Valančiūnas ir Maurizio Gherardini / „Scanpix“ nuotr.

M.Gherardini pasižiūri NBA rungtynes ir keliauja į savo biurą „Ulker“ krepšinio arenoje, viename iš nedaugelio pasiturinčiųjų rajonų Stambule.

Prieš rytinę treniruotę italas dažnai pasidalija nakties įspūdžiais su „Fenerbahče“ vyriausiuoju treneriu Željko Obradovičiumi. Serbas, pasirodo, irgi dažnai žiūri NBA rungtynes, tik tą daro kiek kitaip.

Geriausiu Europos krepšinio treneriu tituluojamas 56-erių vyras stebi anksčiausiai vakare vykstančias rungtynes, pamiega ir tada vyksta į „Fenerbahče“ tvirtovę. Yra rytinė treniruotė ar ne, nuo 10 val. ryto iki pat vėlaus vakaro Ž.Obradovičius sukiojasi „Ulker“ arenoje.

Ar Jonas bus iškeistas? Geras klausimas.

Željko labiausiai gaudo „Sacramento Kings“ transliacijas. Juk iš Stambulo „Fenerbahče“ į „Kings“ sparnus pakėlė vienas geriausių Europos krepšininkų Bogdanas Bogdanovičius – visiškas Turkijos ekipos sirgalių dievukas, mylėtas Ž.Obradovičiaus auklėtinis.

„Aš net nustebau, kad Željko tiek žiūri NBA“, – neslėpė M.Gherardini.

M.Gherardini dar mėgsta įsijungti visai kitos Šiaurės Amerikos pusės komandos transliacijas – „Toronto Raptors“. Ir joje žaidžia žmogus, dėl kurio prieš 7 metus M.Gherardini vis skraidė iš Kanados į Lietuvą, kuriuo patikėjo ir susiejo „Raptors“ ateitį. Penktuoju šaukimu 2011-ųjų NBA naujokų biržoje Joną Valančiūną pašaukęs italas iki šiol bendrauja su lietuviu.

Italo linkėjimas Valančiūnui

Maurizio nušvito pamatęs, ką pastaruoju metu išdarinėja J.Valančiūnas. Per pastarąsias penkerias NBA rungtynes jis metė 5 tritaškius – daugiau nei per 5 pirmuosius metus NBA.

Trejose rungtynėse iš eilės pataikęs po vieną tolimą metimą, vėliau 213 cm ūgio centras dusyk šovė pro šalį.

VIDEO: Jono Valančiūno tritaškis

Bet turėjo nustebti net M.Gherardini. 24sek prieš metus kalbino „Fenerbahče“ vadovą ir tada jis sakė, kad Jonas privalo į savo puolimo arsenalą įtraukti metimus iš vidutinio nuotolio. Sakė, kad J.Valančiūnas dar nustebins savo taikliu riešu. Tačiau Jonas viršijo net M.Gherardini lūkesčius – žengė dar toliau nuo krepšio – už 7 m 24 cm linijos.

„Žinojau, kad jo riešas yra pakankamai minkštas ir jis turi visai gražų metimą. Jam tai bus labai svarbu prisitaikant prie kitos NBA dimensijos, – Stambule pasakojo M.Gherardini. – Varžovai iki tobulybės žino jo žaidimą, todėl Jonas turi įtraukti naujus ginklus. Metimas iš toli jam suteiks kur kas daugiau galimybių pasireikšti. Jei varžovai jo negerbs, Jonas galės juos nubausti.“

Tik M.Gherardini nenorėtų, kad J.Valančiūnas pasektų, pavyzdžiui, „Los Angeles Lakers“ vidurio puolėjo Brooko Lopezo pavyzdžiu. Septintąjį sezoną NBA tritaškius pradėjęs laidyti vidurio puolėjas dabar taip užbaigia maždaug kas antrą savo ataką.

„Nelinkėčiau Jonui tik svaidyti tritaškius. Bet gebėjimas žaisti ir arti, ir toliau krepšio pakels jo vertę. Varžovai turės gerbti šį jo įrankį“, – įsitikinęs M.Gherardini.

J.Valančiūno tritaškiai turėtų atkreipti ir „Toronto Raptors“ dėmesį. M.Gherardini pabrėžė, kad kai vidurio puolėjas pradėjo žaisti labiau atsitraukęs nuo krepšio, „Raptors“ lyg tyčia ėmė rungtyniauti sklandžiau.

Manau, kad visos komandos, net tie patys „Raptors“, dabar gali žiūrėti į Joną kitomis akimis.

Kai Stambule 24sek kalbėjosi su M.Gherardini, „Raptors“ sąskaitoje buvo 18 pergalių ir 8 pralaimėjimai. Toronto klubui tai geriausias 26 rungtynių startas komandos istorijoje.

„Žiūrėjau keletą jų rungtynių ir galiu pasakyti, kad mėgavausi tuo, ką pamačiau“, – tikino M.Gherardini.

Signalas net ir saviems

J.Valančiūno tritaškių ir solidaus žaidimo su dviem 20+10 mačais paeiliui atkarpa nutildė kritikus, kurie pastaruoju metu vis garsiau kalbėjo apie centro trūkumus ir niūrią ateitį Toronte.

Nors „Raptors“ bokšto statistika pagal standartinę išraišką yra viena prasčiausių per šešerius jo metus NBA – vid. 11,2 taško (antras prasčiausias rezultatas), 7,9 atkovoto kamuolio (antras prasčiausias) ir 21,3 minutės (mažiausias rodiklis karjeroje), kitais skaičiavimais, per trumpą laiką Jonas demonstruoja produktyviausius rodiklius.

Sudėjus bendrą jo pataikymą iš dviejų bei trijų taškų zonos ir nuo baudų metimo linijos, J.Valančiūnas dar niekada nebuvo toks taiklus (56 proc. dvit., 40 proc. trit., 86,8 proc. baud. – 16 rezultatas NBA), dar niekada negraibstė tiek daug kamuolių (21,5 proc. – 18-as visoje NBA) ir dar nedarė tokios teigiamos įtakos komandos žaidimui (plius/minus reitingas +4,6).

„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas ir Serge'as Ibaka
„Scanpix“ nuotr./Jonas Valančiūnas ir Serge'as Ibaka

Teigiamų postūmių J.Valančiūno žaidime išvydome jau Europos čempionate. Jis galingai pradėjo ir NBA sezoną, tačiau trauma išmušė centrą iš rikiuotės, o vėl įsibėgėti prireikė nemažai laiko.

„Labai sunku lyginti tokias dvi skirtingas patirtis kaip Europos čempionatą ir NBA. Tačiau Jonas, manau, parodė, jog gali padaryti daugiau, nei mes buvome įpratę matyti Toronte, – pastebėjo M.Gherardini. – Jis bus rinktinės lyderis dar daugelį metų, nes bus kertinė komandos ašis.

Tik, tikiuosi, grįžęs į rinktinę, jis vien nesvaidys tritaškių, nes tą padaryti dabar bus paprasčiau nei NBA. Bet akivaizdu, kad jis dirba prie savo žaidimo, daro daugiau dalykų. Pavyzdžiui, Valančiūnas daugiau eina į kairę pusę, kas jam anksčiau būdavo nepriimtina.

Manau, kad visos komandos, net tie patys „Raptors“, dabar gali žiūrėti į Joną kitomis akimis. O žaidėjui labai svarbu parodyti, kad jis gali pasiūlyti daugiau nei vieną įgūdį.

Nemanau, kad Torontas galvoja apie ateitį be Valančiūno.

Jonas dabar bando kuo daugiau paįvairinti žaidimą ir kelia savo vertę. Tik turime suprasti, kad Valančiūnas dar nėra tobulas žaidėjas. Jam dar 25-eri ir priešaky – visa karjera.“

Kitokia prognozė

Lapkritis J.Valančiūnui buvo prasčiausias mėnuo per 5 pastaruosius sezonus. Per 20 minučių jis rinko vid. 9,8 taško ir 6,6 atkovoto kamuolio. Netrukus pasigirdo kalbos, kad lietuvis skaičiuoja paskutinius savo mėnesius Toronte, į antraštes lindo įvairiausi mainų variantai.

M.Gherardini turi kitokią nuomonę. Nors daugelis skeptiškai vertina J.Valančiūno vertę NBA rinkoje, italas mano, jog iki vasario 8-osios – paskutinės dienos, kai NBA komandos galės keistis žaidėjais, JV nebus iškeistas.

„Ar Jonas bus iškeistas? Geras klausimas.

Bet dabar jis žaidžia kaip svarbi „Raptors“ dėlionės dalis. Man atrodo, kad būtų logiškiau išlaikyti tokį žaidėją. Toronto klubas turi kitų aukštų vyrukų, kaip Jakobą Poeltlą, Lucasą Nogueirą, centru gali žaisti ir Serge'as Ibaka. Bet tiesa ta, kad, žiūrint į jo amžių, ateitį, jo demonstruojamą žaidimą, Jonas yra geriausias „Raptors“ vidurio puolėjas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Stambulo „Fenerbahče“ direktorius Maurizio Gherardini
Luko Balandžio / 15min nuotr./Stambulo „Fenerbahče“ direktorius Maurizio Gherardini

Nežinau „Raptors“ strategijos ir ką jie mąsto dėl Jono, bet manau, kad Jonas naujais savo ginklais kelia savo vertę, ir jei net neliktų Toronte, tikrai atsirastų kieno nors kito planuose.

Nemanau, kad Torontas galvoja apie ateitį be Valančiūno, nebent jie nori pakeisti visą komandos dinamiką. Jonas yra svarbi komandos dalis, geriausias jų aukštas vyrukas.

Dabar jie turi geriausią NBA startą savo klubo istorijoje po 26 rungtynių ir viena to priežasčių buvo Jono žaidimas. Tad aš būčiau nustebęs, jei jie pakeistų strategiją ir atsisakytų Jono, kaip starto penketo vidurio puolėjo, pagalbos.

Jonas visada turės vertę, nes jis protingas žaidėjas, gerai kovoja dėl kamuolių. Tai didelis kūnas, kuris turi krepšinio suvokimą. Metimas iš toli tik dar labiau pakels jo vertę.

Labai noriu pamatyti, kaip atrodys jo nauja sutartis, žvelgiant į jo besikeičiantį žaidimo stilių.“

M.Gherardini dar kelis mėnesius paryčiais kelsis žiūrėti „Toronto Raptors“ rungtynių. Sako, vienas vargas ta Rytų konferencija – vėliau prasidedantys mačai Vakaruose kur kas patogesni.

Tačiau Maurizio labai įdomu, kaip sekasi pagal jo europietišką krepšinio filosofiją beveik dešimtmetį gyvavusiai NBA organizacijai. Ir jis labai nustebs, jei ten kitą pusmetį neišvys vieno gerai pažįstamo lietuviško veido.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai