D.Sabonio tempas 2018-2019 m. sezono pradžioje yra įspūdingas.
Pagal standartinę statistikos išraišką, 211 cm ūgio vidurio puolėjas per vid. 24,8 minutės renka 14,5 taško (64,4 proc. met.), sugriebia 10,1 atšokusio kamuolio ir atlieka 3,3 rezultatyvaus perdavimo.
Skaičiuojant efektyvumą per 1 minutę ir sulyginant žaidimo tempą, Domantas Sabonis yra efektyviausias Lietuvos krepšininkas NBA istorijoje.
Pagal PER rodiklį (25), trečią sezoną NBA rungtyniaujantis lietuvis nežymiai lenkia kito geriausio vidurkio autorių – Arvydą Sabonį (24,7).
Beje, šiuo metu pagal PER efektyvumo rodiklį Domantas yra dvyliktas visoje NBA.
NBA istorijoje tik 27 krepšininkai iki 23 m. amžiaus demonstravo tokį efektyvumą. Tame sąraše yra krūva ikonų, kaip Michaelas Jordanas, Kareemas Abdul-Jabbaras, Magicas Johnsonas, Kevinas Durantas, Shaquille'as O'Nealas ir kiti.
Beje, skaičiuojant D.Sabonio statistikos vidurkį per 36 minutes (viena iš standartinių NBA kalkuliacijų), lietuvis pretenduoja tapti pirmu NBA žaidėju po Kareemo Abdul-Jabbaro nuo 1971-ųjų, kuriam pavyktų išlaikyti bent 21 taško ir 14,5 atkovoto kamuolio vidurkį.
Tiesa, šiuo metu dar įspūdingesnę statistiką (28,4 tšk., 14,1 kam.) demonstruoja Joelis Embiidas, pastaruoju metu įlipęs į 14 atkovotų kamuolių per 36 minutes vidurkio zoną.
Pagal NBA skaičiuojamą žaidėjo efektyvumą (PIE), D.Sabonis yra septintas NBA. Aukščiau – tik tokie vyrukai kaip Giannis Antetokounmpo, Joelis Embiidas, LeBronas Jamesas, Nikola Vučevičius, Anthony Davisas ir Kevinas Durantas.
Tokį D.Sabonio produktyvumą lemia keli esminiai puolimo rodikliai.
D.Sabonis yra vienas geriausiai NBA dėl kamuolių kovojančių žaidėjų. Pagal atkovotų kamuolių procentą, lietuvis sugriebia 20,2 proc. įmanomų atkovoti kamuolių ir NBA nusileidžia tik Andre Drummondui (23,7), Hassanui Whiteside'ui (23,1), Edui Davisui (22,3) bei DeAndre Jordanui (20,9).
Pagal gynyboje atkovotų kamuolių procentą (30,7) D.Sabonis į priekį užleidžia tik H.Whiteside'ą (33,6), DeAndre Jordaną (33,2) ir Keviną Love'ą (31,9).
D.Sabonio efektyvumą kelia ir pavyzdinis taiklumas. Jis pataikė 64,4 proc. visų metimų, iš kurių – 83,3 proc. tritaškių (5/6), taip pat – 75,6 proc. baudų.
Susumavus bendrą aukštaūgio taiklumą, D.Sabonis pagal dvitaškių, tritaškių ir baudų pataikymo santykį yra penktas NBA (69 proc.). Šiam rodikliui NBA istorijoje dar neprilygo joks lietuvis.
Beje, pataikęs 12 dvitaškių iš 12, D.Sabonis tapo daugiausiai metimų iš eilės neprametusiu NBA krepšininku nuo Dwighto Howardo pasirodymo, kuris tiek pat kartų be klaidų buvo įmetęs 2010-aisiais.
Beje, D.Sabonis yra pirmas lietuvis po Arvydo Sabonio, kuris NBA renka dvigubo dublio statistiką. 1997-1998 m. po 73 NBA reguliariojo sezono rungtynių Sabui pavyko išlaikyti vid. 16 taškų ir 10 atkovotų kamuolių vidurkį.
Dar reikia įvertinti, koks D.Sabonis yra efektyvus be kamuolio.
Lietuvis yra devintas NBA pagal pastatomas užtvaras, po kurių komandos draugas pelno taškus. Po jo užtvarų, „Pacers“ žaidėjai pelno vid. 9,9 taško (8 rezultatas NBA).
D.Sabonio įtaka „Pacers“ žaidimui akivaizdi.
Kai Domantas yra ant parketo, „Pacers“ atkovoja 10,4 proc. kamuolių daugiau, atlieka 7,5 proc. daugiau rezultatyvių perdavimų, puola 5,7 taško efektyviau per 100 atakų, nei kai D.Sabonis sėdi ant atsarginių suolo.
Visus šiuos superproduktyvius skaičius per likusias 60 reguliariojo sezono rungtynių išlaikyti bus sudėtinga.
Tačiau keli faktoriai leidžia tikėti, kad D.Sabonio žaidimas tik progresuos ir kils aukštyn.
Lietuvis nesureikšmina savo asmeninių rodiklių, todėl nenustos, kol nepakels „Indiana Pacers“ ekipos aukščiau penktos pozicijos NBA Rytų konferencijoje.
Tai žmogus, nuo kurio Gonzagos universitete reikėdavo rakinti treniruočių salės duris, kad Domantas neprasmuktų ten po vidurnakčio.
24sek žiniomis, D.Sabonis Indianoje buvo vienas daugiausiai individualių trenerių pagalba besinaudojusių krepšininkų. O jo pavyzdžiu užsikrėtė ir komandos draugai.
Be to, aukštaūgis žaidžia itin pozityvioje aplinkoje, kurioje sutaria su pagrindiniais komandos nariais – „Pacers“ lyderiu Victoru Oladipo bei didžiausiu organizacijos projektu Mylesu Turneriu.
Būtent pastarojo naujo 80 milijonų JAV dolerių kontrakto ir starto penketo vidurio puolėjo statusas riboja D.Sabonio minutes.
D.Sabonį dar dažnai pristabdo asmeninių pražangų problema. Tarp NBA krepšininkų, kurie rungtyniauja mažiau nei po 25 minutes per rungtynes, lietuvis pagal pražangų vidurkį (3,2) rikiuojasi trečioje vietoje.
„Pacers“ aukštaūgio pranašumas yra krepšinio IQ. Galima tikėtis, kad su laiku jis geriau vertins situacijas gynyboje, o NBA teisėjai pradės atlaidžiau toleruoti kibų lietuvio žaidimą.
Be abejo, didžiausia D.Sabonio problema išlieka gynyba ir fizinių galimybių ribos.
Nors lietuvis intensyviai sportuoja vasaromis ir prižiūri savo fizinę formą, Dievas nedavė jam šuolio virš lanko. Tai apsunkina D.Sabonio darbą po krepšiu – savo įgimtų įgūdžių ir trumpų rankų trūkumą jam reikia kompensuoti kovingumu, gudrumu ir fizine jėga. Kitaip tariant, jam tenka dirbti dvigubai ar net trigubai daugiau nei labiau apdovanotam jo priešininkui.
Domas užtikrintai saugo „Pacers“ baudos aikštelę ir yra vienas patikimiausių jos gynėjų nuo varžovų antrųjų šansų, tačiau puolime fizinių galimybių ribos neleidžia lietuviui nusiimti kamuolių nuo varžovų galvų.
D.Sabonis dėl gero savo kojų darbo gali sugaudyti greitus priešininkus, tačiau jam dar pritrūksta solidesnio žaidimo gynyboje. Jis dar šiek tiek stringa gynybos rotacijose, užsiima netinkamas pozicijas, dėl kurių vėluoja ir dažnai turi gelbėtis pražangomis.
Tačiau „Pacers“ pagal NBA gynybos reitingą rikiuojasi trečioje vietoje, o tai rodo, kad D.Sabonis nesugadina bendro Nate'o McMillano paveikslo. Įgijęs daugiau NBA žaidimo patirties, 22-ejų krepšininkas galbūt geriau perpras savo užduotis ir pozicijas gynyboje.
„Pacers“ laimėjo net 3 iš 10 pastarųjų NBA labiausiai patobulėjusio žaidėjo apdovanojimų. D.Sabonis veržiasi į šias lenktynes su gerais šansais pagerinti Indianos klubo statistiką.
Jeigu netriumfuotų šiose, aukštaūgis būtų kandidatas tapti geriausiu atsarginiu krepšininku.
Mažai lietuvių gavo individualių apdovanojimų NBA.
Ž.Ilgauskas 1998-aisiais buvo išrinktas į simbolinį NBA naujokų penketą ir dukart sulaukė kvietimo į NBA Visų žvaigždžių rungtynes.
A.Sabonis pirmasis iš lietuvių pateko į simbolinį NBA naujokų penketą 1996-aisiais.
Šiame tūkstantmetyje tik Jonas Valančiūnas 2013-aisiais pateko į antrą simbolinę NBA naujokų komandą.
NBA šiuo metu netrūksta kitų puikiai progresavusių krepšininkų, o „Pacers“ centras Roy'us Hibbertas kartą ne veltui keikėsi, kad Indianos žaidimo niekas nemato per nacionalinę televiziją.
Bet D.Sabonio kelyje nusimato kol kas Lietuvai dar nepasiekti apdovanojimai. Tik jam reikės išlaikyti istorinį tempą ir atlaikyti stiprią konkurenciją.
Kita vertus, gali būti, kad jau stebime istoriškai geriausio NBA lietuvio žaidimą.