S.Blake'as nesėdi nuolat pasiėmęs telefono į rankas, tačiau jis visuomet netoli. Krepšininkas ryte treniruojasi individualiai, o vėliau parsivežęs savo vaikus iš mokyklos nenustoja galvoti apie savo ateitį stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje.
Tai pirmas kartas per jo 13 metų karjerą NBA, kai vasarą jam sutarties nepasiūlė niekas. Kai Mike'as D'Antoni atvyko į „Rockets“, tai įžaidėjas apsidžiaugė, nes tai buvęs jo treneris „Lakers“ klube, tačiau Hjustonas pasirašė sutartį su Pablo Prigioni.
Vėliau jis tikėjosi sulaukti skambučio iš Klivlando, tačiau „Cavaliers“ domisi Mario Chalmersu.
„Dar niekuomet taip ilgai nelaukiau, – pripažino S.Blake'as. – Visada turėjau bent vieną pasiūlymą. Tai labai keista padėtis.“
Fantastiška Kobe Bryanto karjeros pabaiga ir firminis Timo Duncano atsisveikinimas su NBA buvo puikūs. Tačiau vidutinio lygos krepšininko pabaiga ne visuomet būna tokia maloni. Privalai sėdėti, laukti ir supranti, jog esi niekam nereikalingas.
Liepos 1-ąją NBA laisvųjų agentų turguje buvo 201 žaidėjas be sutarties. Šiuo metu liko 24, o kai kurie iš jų dar nežino, jog paskutines rungtynes stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje jie jau yra sužaidę.
M.Chalmersas, J.R.Smithas, N.Cole'as, Joshas Smithas, Kevinas Martinas, Mattas Bonneris, Kendrickas Perkinsas, Andre Milleris ir Chrisas Kamanas. Kai kurių daugiau NBA galime nepamatyti.
S.Blake'as neplanuoja būti vienu iš jų. Kurį laiką jis treniravosi su „Blazers“ komanda, tačiau šiuo metu treniruočių stovykla yra pripildyta, todėl įžaidėjui vietos nebeliko.
Pinigų krepšininkui nebereikia, nes jis tiesiog nori rungtyniauti. S.Blake'as sutiktų tapti ir treneriu, o ateičiai jis pasiruošė lankydamas specialius kursus. Tačiau įžaidėjas supranta, jog NBA vasarą papildė 60 naujokų, o daugelis jų gaus sutartis su klubu:
„Kartais nesupranti, jog baigei karjerą, kol nebeturi darbo.“
Sunku ištarti „sudie“
Magicas Johnsonas ir Michaelas Jordanas baigė savo karjeras ne vieną kartą, nes gyvenimas be krepšinio šiems žaidėjams buvo nelengvas.
„Žmonėms, kuriems yra 65-70 metų yra sunku palikti savo darbo vietą, o čia mes kalbame apie sportininkus, kurie dar yra labai jauni, – teigė „Warriors“ generalinis vadybininkas Bobas Myersas. – Daugelis žaidėjų visą savo gyvenimą rungtyniavo, todėl be kamuolio rankose neįsivaizduoja savo ateities.“
Daugelis krepšininkų nori dar kartą kautis dėl NBA čempionų žiedų, tačiau net nepastebi, jog jų sportinė forma stipriausiai pasaulio krepšinio lygai jau nebėra tinkama.
„Pas mus buvo apsilankęs krepšininkas, kuris norėjo prisijungti prie mūsų ekipos sezono viduryje, – prisiminė „Spurs“ generalinis vadybininkas R.C.Bufordas. – Jis atėjo ir 15 minučių su mumis padirbėjo. Buvo sunku žiūrėti. Mes neleidome jam susigadinti savo įvaizdžio NBA. Nenoriu jo gėdinti, todėl neatskleisiu žaidėjo tapatybės.“
Jerry Stackhouse'as
J.Stackhouse'as NBA praleido 19 sezonų. Jis du kartus rungtyniavo NBA finale, tačiau krepšininkui velniškai nepasisekė. 2006 metais jis vilkėdamas „Mavericks“ marškinėlius pralaimėjo „Heat“, o 2011-aisiais būdamas „Heat“ nariu nusileido Dalaso klubui.
„Kai krepšininkui sueina 30 metų daugelis generalinių vadybininkų nusprendžia, jog tavo karjera NBA baigta, – teigė J.Stackhouse'as. – Prasideda traumos, kurios gija labai lėtai, o treniruoklių salėje leisdamas laiką tu prarandi ryšį su komanda.
Pasiruošimas naujiems krepšinio metams darosi vis sunkesnis. Vietoje to, jog ruoštumeis 35 minutėms žaidimo, tu sunkiai dirbo dėl kokių 8 minučių vidutiniškai nuo suolo.“
Paskutinį savo karjeros sezoną J.Stackhouse'as praleido „Nets“ klube 2012-2013 m. sezone, o treneris Avery Johnsonas į jį žvelgė kaip į trenerio asistentą.
„Manęs į aikštę leisti niekas neketino, – prisipažino buvęs žaidėjas. – Tačiau pradėjęs treniruotes aš supratau, jog esu geresnis už daugelį šių krepšininkų. Vėliau tai pamatė ir treneris, todėl gavau šiek tiek minučių.“
Vėliau A.Johnsonas buvo atleistas, o P.J.Carlesimo laikė J.Stackhouse'ą suolelio gale. „Nets“ tą sezoną pateko į atkrintamąsias varžybas, todėl komanda dar sykį atsisuko į savo veteraną, tačiau pirmi du jo metimai net nelietė lanko.
„Du kartus apmaudžiai pramečiau, – prisiminė J.Stackhouse'as. – Negalėjau patikėti.“
Serijoje su „Bulls“, kurią „Nets“ pralaimėjo J.Stackhouse'as pataikė 1 metimą iš 10 bandymų, o paskutiniąsias trejas rungtynes praleido ant suolo.
Šiuo metu puolėjas dirba „Raptors“ trenerių štabe, tačiau oficialiai jis taip niekada ir nebaigė karjeros. Žaidėjas pripažįsta, jog dažnai susimasto apie sugrįžimą:
„Toronto klubas ieškojo aukštaūgio, kuris gali pataikyti iš toli. Aš pamaniau, jog būčiau puikus kandidatas.“
Algų kepurės šuolis
Itin padidėjusi algų kepurė paskatino daugelį buvusių krepšininkų galvoti apie sugrįžimą. Į aikštę staiga nori išbėgti snaiperis Ray Allenas, vidurio puolėjas Emeka Okaforas bei daugelis kitų.
Štai „Clippers“ narys Paulas Pierce'as sužaidė prasčiausią sezoną savo karjeroje, tačiau nusprendė, jog dar vienerius metus ketina rungtyniauti.
„Superžvaigždės negali būti paprastais rotacijos krepšininkais, – teigė Docas Riversas. – Žinoma, kad jie sugeba, tačiau fanai nenori to matyti. Paulas sužaidė prastai, tačiau jis taip išeiti nenori. Belieka tik gerbti jo sprendimą.“
„Timberwolves“ išpirko Kevino Garnetto sutartį vietoje to, kad jis padėtų tobulėti Karlui-Anthony Townsui. Tai buvo ganėtinai netikėta, nes daugelis tikėjosi dar vienerių krepšininko metų NBA.
Derekas Fisheris ir Baronas Davisas minėjo, jog sutiktų vėl rungtyniauti, o pastarasis nori atstovauti „Warriors“.
„Kas nenorėtų, – teigė vienas iš NBA generalinių vadybininkų. – Sunkiausia šiems vyrukams yra suprasti, jog jie nebegali rungtyniauti aukščiausiame lygyje.“
„Tai labai skaudina, – pripažino J.Stackhouse'as. – Tačiau laikui bėgant su susitaikai.“
Larry Hughesas
Buvęs „Cavaliers“ narys pripažino, kad NBA ko gero rungtyniavo per ilgai. Žaidėjas būtų norėjęs karjerą baigti 2010 metais, nes tuo metu daugiau laiko skyrė savo verslui nei treniruotėms aikštėje.
L.Hughesas mano, jog didžiausia jo klaida buvo pasirašyti sutartį su „Cavaliers“ 2005 metais. Tuomet jis atėjo į komandą pas LeBroną Jamesą, tačiau jau ikisezoninėse rungtynėse susilaužė pirštą.
„Apie penkis mėnesius rungtyniavau su lūžusiu pirštu, – atskleidė buvęs gynėjas. – Galų gale man buvo atlikta operacija, tačiau po jos niekuomet nesijaučiau taip pat. Reikėjo man netylėti.“
Apie karjeros pabaigą buvęs krepšininkas galvojo 2010 metais, tačiau nusprendė pabandyti savo laimę Šarlotėje, kurios vadovai vėliau persigalvojo ir žaidėjui sutarties nepasiūlė.
Paskutinį kartą L.Hughesas savo laimę NBA bandė „Magic“ klube, kuriame ant suolo sėdėjo 22 rungtynes, o į aikštę išbėgo devyniose.
„Labai keista, kai kažkas tau pasako, jog tau nebėra vietos šioje komandoje, – atsiminė L.Hugesas. – Man taip niekada nėra nutikę. Norėčiau, kad pabaiga būtų susiklosčiusi kitaip, tačiau yra kaip yra.“
Alonzo Mourningas
A.Mourningui 2000 metais buvo diagnozuota rimta inkstų liga, kuri galėjo lemti, jog krepšininkui vieną dieną šis organas nustos veikti. Dėl savo sveikatos būklės vidurio puolėjas praleido visą 2002-2003 m. sezoną, o „Heat“ bijodami dėl savo žaidėjo atsisakė pratęsti su juo sutartį.
Tačiau krepšininkas nepasidavė ir prisijungė prie „Nets“, kurie jam pasiūlė ketverių metų kontraktą. Deja, sveikata vis blogėjo, o treneriai bei žaidėjai bijojo, jog vidurio puolėjas gali iš aikštės pats ir nesugrįžti.
„Kad pasiruoščiau rungtynėms man prireikdavo 7-8 valandų, – pasakojo A.Mourningas. – Turėjau paruošti savo kūną ir nebegalėjau vartoti skausmą malšinančių vaistų. Pripažįstu, jog kartais ėmiausi ekstremalių priemonių.“
2003 metais vidurio puolėjui buvo atlikta inkstų persodinimo operacija, o po kelių dienų jį aplankė „Heat“ generalinis vadybininkas Patas Riley. Žaidėjas nesudvejojo ir atsakė pastarajam, jog ketina grįžti į aikštę.
Per kitus 11 mėnesių organizmas niekaip nepriėmė jo naujojo inksto, tačiau galų gale krepšininkui pavyko sugrįžti į aikštę. Jis stengėsi sustiprinti savo kūną, tačiau svoris, kurį jis galėjo kilnoti buvo labai limituotas.
A.Mourningas bandė savo laimę „Nets“, vėliau sugrįžo į „Heat“ ir 2006 metais tapo NBA čempionu. Prieš 2007-2008 m. sezoną jis paskelbė, jog tai bus žaidėjo paskutinis sezonas NBA, tačiau gruodžio mėnesio rungtynėse bandydamas uždėti bloką jis patyrė sunkią kojos traumą. „Centro“ karjera buvo baigta.
Tačiau krepšininkas nenorėjo būti išlydėtas iš aikštės ant neštuvų:
„Žinojau, jog tai pabaiga, todėl nenorėjau, kad tai būtų paskutinis mano gerbėjų atsiminimas. Buvo sunku baigti karjerą, nes tai kaip ilga santuoka. Žaidžiau krepšinį nuo 5-6 metų, todėl staiga nuspręsti nebežaisti yra pernelyg sudėtinga.“
„Dar prieš pradedant savo profesionalo karjerą turi nuspręsti kuo būsi, kai ją baigsi, – patarė L.Hughesas. – Niekada negali žinoti kada ateis kelio pabaiga.
Vieną dieną tau į darbą tiesiog nebereikės.“