Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 06 20

Kokios istorijos užkoduotos NBA klubų pavadinimuose?

2014–2015 m. NBA sezonas baigėsi ir istorijos metraščiuose auksinėmis raidėmis bus pažymėtas „Golden State Warriors“ komandos triumfu. Čempionų komanda – viena iš nedaugelio, kuri oficialiai atstovauja ne konkrečiam miestui, bet valstijai. Nors stipriausioje planetos lygoje žaidžia net keturios Kalifornijos komandos, tik dabartinių čempionų pavadinime yra aiški nuoroda į Auksinę valstiją. Pavadinimą „Warriors“ klubas apskritai gavo Filadelfijoje.
NBA klubų logotipai
NBA klubų logotipai / 15min nuotr.

24sek.lt siūlo jums kelionę po NBA miestus ir pasakojimą apie čia žaidžiančių klubų pavadinimus ir jų kilmę.

Į Atlantą atskridę vanagai

„Atlanta Hawks“ komandos ištakos siekia 1946-uosius metus, kai tuometinė Nacionalinė krepšinio lyga (NBL) suteikė franšizę vadinamajam Trimiesčiui, kurį sudarė Molinas ir Rok Ailendas (abu – Ilinojaus valstija) bei Devenportas (Ajova).

Klubas, kaip ir NHL lygoje rungtyniaujanti Čikagos ledo ritulio komanda, buvo pavadintas Saukų indėnų genties lyderio Juodojo Vanago (1767–1838) garbei – „Blackhawks“. Juodasis Vanagas yra laikomas vienu galingiausių Šiaurės Amerikos indėnų vadų per visą šalies istoriją, o Trimiestis plyti būtent istorinėje Saukų genties teritorijoje.

1949 m. klubas tapo NBA dalimi, o po dvejų metų komanda persikėlė į Milvokį. Tuomet pavadinimas buvo sutrumpintas iki „Hawks“ (Vanagai). 1955 m. „vanagai“ dar kartą persikraustė į Sent Luisą, o 1968 m. galiausiai apsistojo Atlantoje.

15min.lt nuotr./Atlanta Hawks logotipai
15min.lt nuotr./„Atlanta Hawks“ logotipai

Trilapis dobilas ir kamuolį ant piršto sukantis leprekonas

„Boston Celtics“ klubo pavadinimas žymi senųjų šio miesto gyventojų – airių – tautinį identitetą. Senieji Airijos gyventojai vadinami keltais, o keltiški simboliai bei spalvos dominuoja ir Bostono krepšinio komandos simbolikoje.

Pagrindiniu ekipos simboliu laikomas Šv.Patriko naudotas žalias trilapis dobilas, o klubo logotipas – krepšinio kamuolį ant piršto sukantis leprekonas. Ši airių mitologinė būtybė siejama su turtais ir laime. Vertimuose į lietuvių kalbą leprekonai dažnai pavadinami gnomais.

Šį komandos pavadinimą 1946 m. tuometinis klubo savininkas Walteris Brownas pasirinko atmetęs kelis kitus variantus. Svarstyti tokie pavadinimai kaip „Whirlwinds” (Viesulai), „Olympians” (Olimpiečiai) ir „Unicorns” (Vienaragiai), tačiau verslininkas nusprendė rinktis keltiškąjį, teigdamas, jog Bostone gyvena daug išeivių iš Airijos. W.Brownui tai pat imponavo tai, kad trečiajame dešimtmetyje gana sėkmingai žaidė tokio paties pavadinimo ekipa Niujorke. Pergalingomis tradicijomis vyras panoro užkrėsti ir Bostoną.

15min.lt nuotr./Boston Celtics logotipai
15min.lt nuotr./„Boston Celtics“ logotipai

Migruojančios širšės

Šarlotei NBA lygoje atstovauja „Hornets“ (Širšės) ekipa. Šiuo pavadinimu didžiausio Šiaurės Karolinos valstijos miesto komanda žaidžia nuo šio sezono, kai oficialiai buvo pakeistas ankstesnis „Bobcats“ (Lūšys). Nuo 2010 m. klubui vadovaujanti NBA legenda Michaelas Jordanas tokiu žingsniu sugebėjo Šarlotei sugrąžinti istorinį ekipos pavadinimą.

„Scanpix“ nuotr./Michaelas Jordanas
„Scanpix“ nuotr./Michaelas Jordanas

NBA lygoje 1988 m. debiutavusi Šarlotės komanda vadinosi „Hornets“, tačiau 2002 m. šis klubas iškeliavo į Naująjį Orleaną. Tačiau krepšinį mylinčio miesto vadovai su NBA sutarė, kad nuo 2004–2005 m. sezono Šarlotei bus suteikta galimybė vėl turėti profesionalų klubą. Klubo pavadinimą naujasis savininkas Robertas Johnsonas rinko iš 1250 pasiūlytų variantų. Galiausiai buvo atrinkti trys – „Bobcats“, „Flight“ ir „Dragons“. Komanda pavadinta pagal Šiaurės Karolinoje gyvenančias rusvąsias lūšis.

Tačiau šis pavadinimas klubo aistruoliams nebuvo labai patrauklus, tad kai 2013 m. Naujojo Orleano ekipa nusprendė „Hornets“ pavadinimą pakeisti į „Pelicans“, M.Jordanas kaipmat kreipėsi į NBA ir paprašė sugrąžinti komandai istorinį vardą.

Įdomu, kad „Hornets“ taip pat nebuvo pirmasis komandos pavadinimas. 1988 m. NBA lygoje ekipa turėjo debiutuoti „Spirit“ (Siela) pavadinimu, tačiau šis pavadinimas nepatiko sirgaliams. Tuomet Šarlotės krepšininkai perkrikštyti į širšes. Šis pavadinimas turi istorinę reikšmę – JAV revoliucijos metais britų karo vadas Lordas Cornwallis šį miestą pavadino maištingu širšynu.

„Kai atlikome tyrimą, atidžiai žvelgėme į širšių įpročius. Jos speičiasi būriu, gali užpulti ir moka apsisaugoti nuo bet kokių pavojų“, – prisimindamas istorines sąsajas po pavadinimo susigrąžinimo kalbėjo „Hornets“ prezidentas Fredas Whitfieldas.

15min.lt nuotr./Charlotte Hornets logotipai
15min.lt nuotr./„Charlotte Hornets“ logotipai

Čikagos galvijininkystės pėdsakais

Legendinis M.Jordano klubas „Chicago Bulls“ (Buliai) iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti bendrinis, tačiau ir jis turi savo istoriją. XIX a. pabaigoje šis miestas buvo vienas didžiausių šviežios mėsos pakavimo centrų. Jaučiai ir karvės į Čikagą geležinkeliu keliaudavo iš Abileno ir Dodžo, o vėliau plačiai pasklisdavo po visą šalį.

Atsižvelgdamas į gilias mėsos perdirbimo tradicijas, 1966 m. naujojo klubo savininkas Richardas Kleinas svarstė ir tokius variantus kaip „Matadors“ (Matadorai) ar „Toreodors“ (Toreodorai), tačiau galiausiai, įkvėptas sūnaus Marko, apsistojo ties buliais.

15min.lt nuotr./Chicago Bulls logotipas
15min.lt nuotr./„Chicago Bulls“ logotipas

Kavalieriai prieš prezidentus

1970 m. Klivlande organizuotame krepšinio komandos pavadinimo konkurse liko penki finalininkai „Cavaliers“ (Kavalieriai), „Jays“ (Kėkštai), „Foresters“ (Miškininkai), „Towers“ (Bokštai) ir „Presidents“ (Prezidentai). Iš pastarųjų išrinktas „Cavaliers“ – šiuo pavadinimu klubas rungtyniauja iki šių dienų.

Konkursą laimėjęs Jerry Tomko, pristatydamas savo variantą, teigė, jog norėjo, kad naująją komandą reprezentuotų drąsūs ir bebaimiai pergalės bet kokia kaina siekiantys vyrai. Įdomu, kad pagrindiniu pretendentu laimėti buvo laikomas „Presidents“. Pasirodo, kad net septyni JAV prezidentai tuo metu buvo gimę Ohajo valstijoje ir pagal šį rodiklį ji nusileido tik Virdžinijai.

15min.lt nuotr./Cleveland Cavaliers logotipas
15min.lt nuotr./„Cleveland Cavaliers“logotipas

Laisvės gūsis iš Dalaso

Kai 1980 m. NBA suteikė Dalasui teisę lygoje turėti savo komandą, klubo savininkas Donaldas Carteris pavadinimą rinkosi iš trijų variantų – „Mavericks“ (taip JAV vadinami tiek laisvų nepriklausomų pažiūrų žmonės, tiek neįspauduoti veršiukai - aut.past.), „Wranglers“ (Kaubojai) ir „Express“ (Ekspresas). Teksasas nuo seno garsėja kaip JAV galvijininkystės centras, o komandos pavadinimas turėjo puikiai reprezentuoti laisvą ir įvairiaspalvį Dalaso žmonių gyvenimą.

Klubo logotipe pavaizduotas žirgas - vietos gyventojų nepriklausomybę ir laisvę vaizduojantis Teksaso simbolis.

15min.lt nuotr./Dallas Mavericks logotipai
15min.lt nuotr./„Dallas Mavericks“ logotipai

Aukso karštinės įkvėpti

Kai 1976 m. „Denver Rockets“ buvo priimtas į NBA, komanda tokiu pačiu pavadinimu lygoje jau rungtyniavo Hjustone. Klubo vadovams reikėjo rasti naują pavadinimą ir tuomet buvo pasirinktas „Nuggets“ (Grynuoliai). Šį vardą įkvėpė 1859 m. Kolorado valstijoje praūžusi aukso karštinė, kurios metu žmonių minios iš visos šalies keliavo į Koloradą, tikėdamos surasti aukso ar sidabro.

15min.lt nuotr./Denver Nuggets logotipai
15min.lt nuotr./„Denver Nuggets“ logotipai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais