Vos 39 pergales per dvejus metus iškovojusi Jimą Boyleną vyriausioje „Bulls“ trenerio kėdėje pakeitė Billy Donovanas, kuris visą gyvenimą buvo šalia krepšinio.
Šis 55-erių specialistas kilęs iš krepšininkų šeimos. Jo tėtis, Billy Donovanas vyresnysis, yra Bostono koledžo legenda, 2000-aisiais patekęs į šios mokymosi įstaigos Šlovės muziejų.
Naujasis „bulių“ treneris karjeros pradžioje sekė tėčio pėdomis, mokęsis ir žaidęs toje pačioje Šventosios Agnesės vidurinėje mokykloje, bet vėliau jis persikėlė į Providenso universitetą, kur jo treneriu buvo Eurolygoje pastaruosius du sezonus šmėžavęs Rickas Pitino.
Šis treneris taps ryškia figūra B.Donovano karjeroje, jų keliai susikirs dar ne kartą.
Nors paskutinį NCAA sezoną B.Donovanas rinko po 20,6 taško bei 1987-ųjų NBA naujokų biržoje išgirdo savo pavardę, tačiau jį pakvietusi „Utah Jazz“ įžaidėju atsikratė dar prieš sezoną.
Kas patikėjo darbo etika ir tolimais metimais pagarsėjusiu krepšininku? Rickas Pitino, tuomet vadovavęs „New York Knicks“ klubui. Bet šių pusių bendradarbiavimas tęsėsi vos pusmetį.
Profesionali B.Donovano kaip krepšininko karjera baigėsi labai staigiai, praėjus dvejiems metams nuo naujokų biržos, kai jį pasirinko „Jazz“.
Po nesėkmingo, kaip krepšininko, karjeros etapo B.Donovanas ryžosi save išbandyti biržos maklerio pozicijoje Volstryte, tačiau jis vėl sulaukė R.Pitino skambučio. Tuometis Kentukio universiteto strategas buvusį auklėtinį pasikvietė tapti asistentu, o laimės finansų pasaulyje neradęs Billy šį pasiūlymą priėmė.
Po kelerių metų jis tapo jauniausiu pirmosios divizijos visų laikų treneriu, kai 28-mečiui specialistui buvo įteiktas Maršalo universiteto vairas.
B.Donovanas greitai užsitarnavo labai perspektyvaus trenerio etiketę, o prie to stipriai prisidėjo NBA pasaulį vėliau pakerėjęs akrobatiškas įžaidėjas Jasonas Williamsas. Kai treneris po dvejų metų peršoko į galingąją Floridos „Gators“ sistemą, iš paskos pasiekė ir „baltuoju šokoladu“ vadinamas gynėjas.
1996-aisiais prasidėjo 20 metų besitęsusi B.Donovano viešnagė Floridoje. Pirmieji du sezonai buvo vidutiniški, lūžio tašku tapo tretieji metai, kai B.Donovanas „Gators“ ekipą išvedė į „Kovo beprotybės“ ketvirtfinalį.
Dar kitame sezone – NCAA finalas, kuriame nusileista Mičiganui. B.Donovanas tapo vienu iš nedaugelio, kuriam pavyko pasiekti finalo ketvertą ir kaip žaidėjui, ir kaip treneriui.
Giliai šaknis NCAA pirmenybėse įleidęs strategas patriukšmavo 2006-asiais, kai UCLA krepšininkus finale įveikusi „Gators“ tapo čempione. Šioje komandoje žaidė šeši vėliau NBA duris pravėrę krepšininkai, tarp kurių – Joakimas Noah, Alas Horfordas, Corey Breweris ir Taureanas Greenas.
Po sėkmingo sezono B.Donovanas susitarė su „Orlando Magic“, tačiau po savaitės persigalvojo ir nusprendė tęsti darbus Floridoje. Likti nusprendė ir didysis žaidėjų ketvertas, metams atidėjęs NBA svajonę. Visi šie vyrai sėkmingai pakartojo pernykštę sėkmę „Kovo beprotybėje“.
Floridoje B.Donovanas išdirbo 20 metų bei tapo antru treneriu, kuriam pavyko iškovoti 500 pergalių dar iki 50 metų amžiaus.
Apskritai per B.Donovano rankas universitete praėjo gausybė būsimų NBA žaidėjų – Joakimas Noah, Alas Horfordas, Bradley Bealas, Davidas Lee, Udonis Haslemas, Mike‘as Milleris, Chandleris Parsonas, Jasonas Williamsas, Mattas Bonneris, Marrese‘as Speightsas, Nickas Calathesas ir kiti.
Puikus darbas studentų krepšinyje specialistui atvėrė JAV jaunimo rinktinės duris. Šio trenerio vadovaujamos U18 ir U19 rinktinės laimėjo visus 19 mačų. Dukart tapo Amerikos U18 čempione bei kartą triumfavo U19 pasaulio pirmenybėse.
Žiniasklaidoje buvo pasklidę gandai, jog B.Donovanas gali JAV rinktinėje pakeisti po olimpiados pasitrauksiantį Mike'ą Krzyzewski.
Nors specialistas pagarsėjo darbu su jaunimu, tačiau per penkerius metus NBA jam teko ne ilgalaikiai projektai, o žvaigždžių vedamos ekipos.
2015-aisiais „Oklahoma City Thunder“ vairą perėmęs B.Donovanas ekipoje rado Keviną Durantą, Russellą Westbrooką ir Serge‘ą Ibaką, o tikslas vienas ir vienintelis – NBA titulas.
Komanda žaidė puikiai, reguliariajame sezone iškovojo 55 pergales, o Vakarų konferencijos finale septynerių rungtynių serijoje rimtai pakankino „Golden State Warriors“ vyrukus.
Tai tikriausiai sunkiausias testas, kokį Oklando krepšininkai buvo patyrę per legendinę penkerių metų atkarpą.
Pradžia buvo solidi, tačiau viskas greitai apsivertė – Kevinas Durantas nusprendė persikelti į „Warriors“, o visišką žaidimo laisvę įgavęs Russellas Westbrookas tapo lygos MVP. Gerų rezultatų „Thunder“ nedemonstravo – treji metai iš eilės pasirodymas atkrintamosiose baigėsi jau pirmajame etape.
B.Donovano sėkmės aura blėso, bet po Paulo George‘o išvykimo ir R.Westbrooko persikėlimo į Hjustoną, „Thunder“ ėmė stebinti sirgalius – Chrisas Paulas, Shai Gilgeous-Alexanderis ir kiti užtildė skeptikus, patekę į atkrintamąsias, o ten tik septynerių rungtynių serijoje nusileidę „raketoms“.
55-erių specialistas savo kolegų buvo išrinktas geriausiu metų treneriu (apdovanojimą pasidalino su „Milwaukee Bucks“ strategu Mike'u Budenholzeriu), o oficialiuose NBA metų trenerio rinkimuose liko trečias.
Tai visiems priminė, kodėl B.Donovanas buvo vertinamas NCAA bei sulaukė NBA šanso.
„Chicago Bulls“ krepšinio operacijų viceprezidentu prieš keletą mėnesių tapęs Artūras Karnišovas šiam treneriui įteikė raktus nuo komandos, iš kurios didžiųjų pergalių tikimasi ateityje.
„Esame labai patenkinti galėdami priimti Billy ir jo šeimą į „Chicago Bulls“ komandą, – teigė A.Karnišovas. – Per savo treniravimo karjerą jis pasiekė daug laimėjimų ir yra labai aukšto lygio treneris. Manome, kad jo gebėjimas padėti žaidėjams išpildyti savo potencialą puikiai tiks prie mūsų sudėties. Tiek žaisdamas krepšinį, tiek treniruodamas jis laimėjo beveik visur, kur nunešė jo karjera, tad tikimės, jog tai prasitęs ir Čikagoje.“
Per penkerius metus Oklahomoje šio stratego vadovaujama „Thunder“ iškovojo 261 pergalę ir patyrė 180 pralaimėjimų.
Tai reiklus treneris gynyboje, bet lankstus puolime, kuriame stengiasi išryškinti auklėtinių stipriąsias puses. Jis mėgsta bendrauti su žaidėjais, komunikavimas yra stipri jo filosofijos pusė. Pranešama, jog B.Donovanas pasikliauja asistentų nuomone bei nėra prisirišęs prie vienos filosofijos, kaip kad daro, tarkime, „Milwaukee Bucks“ vedlys Mike'as Budenholzeris.
B.Donovanas mėgsta komandinį, dideliu kamuolio judėjimu paremtą puolimą, žinoma, jei ekipoje nėra tokio krepšininko, kaip Russellas Westbrookas.
Kitas dalykas – kruopštaus darbo treniruotėse akcentavimas, nes rungtynės yra išlieto prakaito pratybose atspindys. Darbštumo jis reikalauja ne tik iš žaidėjų, buvęs trenerio auklėtinis Doughas McDermottas sako, jog šis specialistas pats yra darboholikas.
„Jis krepšinio žmogus, kuris darbus pradeda pusę šešių ryto, o baigia naktį“, – sakė D.McDermottas.
B.Donovaną įkvėpė R.Pitino filosofija – tolimų metimų bei varžovų spaudimo akcentavimas, tačiau šio trenerio treniruojamos NBA komandos tuo neišsiskyrė. Jis yra linkęs prisitaikyti prie esamos sudėties ir talento joje.
Pirmajame B.Donovano sezone NBA, „Thunder“ pagal gynybą buvo 20-oje vietoje, paskutiniame – 10-oje pozicijoje. Pagal tritaškius metimus „Thunder“ buvo antroje lentelės pusėje, nes Ch.Paulas, R.Westbrookas ar K.Durantas labiau remdavosi metimais iš vidutinio nuotolio.
Puolimas? Per pastaruosius penkerius metus migravo tarp 11-os ir 27-os vietų.
Buvę trenerio auklėtiniai akcentuoja, kad B.Donovanas yra linkęs prisitaikyti bei nebijo išbandyti naujovių, nors stratego duoną kremta jau 31 metus. Jis dažnai lyginamas su „Boston Celtics“ sėkmingai besidarbuojančiu Bradu Stevensu. Jie abu dažnai stebina varžovus deriniais po minutės pertraukėlių, sukurdami puikias progas atakuoti krepšį metikams.
Tai geras A.Karnišovo pasirinkimas, kurį išlaikyti geidė ir „Oklahoma City Thunder“. Galime spėti, jog specialistą suviliojo didesnė rinka, didesnis uždarbis bei legendinės organizacijos vardas.
Žaidėjai mėgsta šį strategą, kuris auklėtinius įkvepia kovai aikštelėje. Čikagoje žvaigždžių ar MVP kandidatų nėra, bet yra talento, kuris su B.Donovano priežiūra gali kilti į viršų.