2015 06 04

NBA superfinalo apžvalga: „Warriors“ įrodys pranašumą prieš LeBrono kariauną

Pagaliau atėjo NBA finalo serija. Pažiūrėti tikrai yra ką: penktą kartą iš eilės į lemiamas varžybas patekęs geriausiu lygos žaidėju tituluojamas LeBronas Jamesas ir „Cleveland Cavaliers“ susidurs su istoriškai vieną geriausių sezonų NBA žaidžiančia „Golden State Warriors“. 15min.lt kartu su krepšinio sirgaliais prognozuoja, kokia bus šių metų stipriausios pasaulio lygos finalų baigtis.
NBA finalas
NBA finalas / 15min.lt infografikas

Tai yra pirmas kartas istorijoje, kuomet NBA finale susitinka du pirmamečiai vyriausieji treneriai – praėjusį sezoną Eurolygoje su Tel Avivo „Maccabi“ triumfavęs Davidas Blattas ir iki šiol lygos komentatoriumi dirbęs Steve‘as Kerras. 

Sezono susitikimai:

Sausio 9 d.: „Warriors“ 112:94 „Cavaliers“

Vasario 26 d.: „Cavaliers“ 110:99 „Warriors“

Dauguma JAV lažybų bendrovių prognozuoja, jog šio finalo serijos favoritai yra „Warriors“. Tačiau spėjama, kad Oklando komandai prireiks visų septynerių rungtynių. Naudingiausio NBA finalo žaidėjo titulas prognozuojamas Stephenui Curry. Po ketverių metų į „Cavaliers“ grįžusiam L.Jamesui tai, be abejo, yra naujiena: atstovaujant „Miami Heat“ ekipai, ši dažniausiai būdavo laikoma lemiamų NBA kovų favorite.

Tačiau sprendžiant iš „Cavaliers“ trenerio D.Blatto žodžių, jo komandai nesuteikiamas favoritės statusas yra tik į naudą. Jo nuomone, jiems tai yra papildoma motyvacija, nes favoritais jie nėra laikomi „ne dėl to, kad nesugebėtų laimėti, o dėl to, jog žmonės nenori matyti sėkmingo „Cavaliers“ žaidimo“.

Vienas žinomiausių JAV krepšinio ekspertų Samas Amico pastebi, kad sirgaliai tiesiog „dievina nekęsti“ L.Jameso, o kitoje barikadų pusėje yra neįtikėtinai sėkmingai šį sezoną žaidžiantys „Warriors“ krepšininkai ir jų lyderis – kūdikio veidą turintis snaiperis S.Curry, kurio neįtikėtini metimai ir driblingas visą sezoną verčia aikčioti.

Bandant nuspėti šios kovos nugalėtoją, būtina žvelgti tiek į šio sezono, tiek į visos lygos istoriją.

Išskirtinis „Warriors“ sezonas

LeBronas Jamesas yra vos antras žaidėjas NBA istorijoje, kuris atkrintamųjų varžybų metu renka po daugiau nei 27 taškus, 10 atkovotų kamuolių ir 8 rezultatyvius perdavimus.

Kaip jau buvo minėta, Kalifornijos klubo rezultatai šiemet yra vieni geriausių NBA lygos istorijoje ir geriausi šiame amžiuje. Taigi būtina atkreipti dėmesį į tai, kaip sezonas susiklostydavo komandoms, kurios demonstravo panašius rezultatus.

Pirmiausia, „Warriors“ tapo vos septinta komanda lygos istorijoje, kuri reguliariajame sezone varžovus įveikdavo vidutiniškai didesniu nei dešimties taškų skirtumu. Iš šių 7 komandų 6 vėliau tapo NBA čempionėmis. Šį rodiklį 1971–1972 metų sezone buvo pasiekusios dvi ekipos – „Milwaukee Bucks“ ir „Los Angeles Lakers“, kurios tuo metu susitiko Vakarų konferencijos finale ir jį laimėjo „Lakers“.

Antra, „Warriors“ tapo dešimta komanda, kuri per vieną sezoną, kartu sudėjus reguliaraus sezono ir atkrintamųjų varžybų rezultatus, laimėjo net 79 pergales. Visos komandos, kurios pasiekė šį rezultatą, tapo NBA čempionėmis.

Trečia, Kalifornijos komandos namų aikštės pranašumas yra milžiniškas veiksnys. NBA istorijoje kartu su „Warriors“ vos penkios komandos per sezoną savų sirgalių akivaizdoje suklupo tik tris kartus. Iš keturių komandų, trys tą patį sezoną pasipuošė čempionų žiedais. Įdomu, jog vienintelė komanda, kuri to nesugebėjo padaryti, buvo L.Jameso vedama „Cavaliers“, kuri 2009 metų atkrintamosiose varžybose konferencijos finale nusileido „Orlando Magic“ klubui.

Taip pat skaitykite: NBA konferencijų finalų prognozė – superfinale kausis „Warriors“ ir „Cavaliers“

Fenomenalios LeBrono Jameso atkrintamosios varžybos

Nors „Warriors“ rezultatai verčia neabejoti šios komandos sėkme kertant NBA sezono finišą, tačiau jų kelyje stovės vienas žaidėjas – L.Jamesas. Jis įrodinėja, jog yra pasiruošęs kaip įmanoma labiau apsunkinti Kalifornijos komandos gyvenimą bei padovanoti pirmąjį lygos čempionų trofėjų Klivlando miestui.

Davido Blatto nuomone, papildomai motyvuoja tai, kad „Cavaliers“ nėra laikomi favoritais ne dėl to, kad nesugebėtų laimėti, o dėl to, jog žmonės nenori matyti sėkmingo „Cavaliers“ žaidimo.

Lygos karaliumi tituluojamas žaidėjas yra vos antras žaidėjas NBA istorijoje, kuris atkrintamųjų varžybų metu renka po daugiau nei 27 taškus, 10 atkovotų kamuolių ir 8 rezultatyvius perdavimus. Vienintelis kitas žaidėjas, kuriam pavyko demonstruoti tokius rezultatus, buvo legendinis Oscaras Robertsonas žaidęs dar septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje.

Tiesa, dusyk šį rezultatą 1962-aisiais ir 1963-iaisiais metais pasiekusi legenda NBA čempionų titulo savo komandai neatnešė. NBA čempionu O.Robertsonas tapo tik 1971-aisiais metais, kuomet „Milwaukee Bucks“ komandą į priekį vedė NBA superžvaigždė bei vėliau rezultatyviausiu visų laikų žaidėju tapęs Kareemas Abdul-Jabbaras, tuomet dar vadinęsis Lewisu Alcindoru.

Panaši ir L.Jameso situacija, kuris „Cavaliers“ klube subūrė naują „didįjį trejetą“ kartu su Kyrie Irvingu bei Kevinu Love‘u, bet šių žaidėjų traumos lėmė, jog „karalius“ perėmė visas lyderio pareigas ant savo pečių.

L.Jamesas atkrintamosiose varžybose Klivlando komandoje yra absoliutus lyderis pagal taškus, atkovotus kamuolius, rezultatyvius perdavimus, perimtus kamuolius, trečias pagal blokus bei dvitaškių pataikymą. Vienintelė silpna „Cavaliers“ superžvaigždės vieta – tritaškių pataikymas (vos 17 proc. taiklumas). Tačiau vargu ar „Warriors“ leis L.Jamesui laisviau atakuoti iš trijų taškų zonos – reguliariajame sezone jo pataikymas siekė 36 proc.

Pats krepšininkas ESPN teigė, kad „jei sudėtumėme viską į vieną vietą: mano nusiteikimą, mano kūną, mano žaidimą, toks geras aš dar niekada nebuvau“.

Todėl bus labai įdomu žiūrėti, kaip „Warriors“ tvarkysis su karjeros piką išgyvenančiu vienu geriausiu visų laikų krepšininku.

Komandų palyginimas atkrintamosiose varžybose

Pažangi statistika
Komanda Pelnyti taškai
per 100 atakų
Praleisti taškai
per 100 atakų
Rez. perd. % Tikrojo pataikymo % Vid. atakų skaičius
per 48 min.
„Cavaliers“ 108,6 98,5 53,2% 54,4% 92,9
„Warriors“ 107,3 98,9 64,4% 55,5% 96,6
Tradicinė statistika
Komanda Tšk. Dvit. % Trit. % Rez.
perd.
Atkm.
kam.
Per.
kam.
Blok. Klaid.
„Cavaliers“ 101,4 43,6% 35,9% 18,9 46,9 5,8 6,9 12,3
„Warriors“ 104,3 46% 38% 25,1 46,2 8 6,7 15,3

Atrodo, kad „Cavaliers“ atkrintamosiose varžybose yra geresnė komanda pagal pagrindinius pažangios statistikos skaičius – per šimtą atakų pelnomų bei praleidžiamų taškų skaičius. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad „Warriors“ kelią į finalą turėjo skintis Vakarų konferencijoje. Vien šeši susitikimai su klampų krepšinį propaguojančia „Memphis Grizzlies“ turėjo nemažą įtaką šiai statistikai.

Vis dėlto „Warriors“ net ir rungtyniaudami nepalyginamai stipresnėje konferencijoje, įrodinėjo, jog yra bene gražiausią žaidimą demonstruojanti komanda lygoje: net 64 proc. visų taiklių „Warriors“ metimų buvo atlikti po rezultatyvių perdavimų (per rungtynes vid. 25,1). Nors toks dažnas dalinimasis kamuoliu lemia didesnį klaidų skaičių, tačiau pagal rezultatyvių perdavimų ir prarastų kamuolių santykį Oklando ekipa yra net geresnė nei jų NBA finalo priešininkai („Cavaliers“ – 1,54, „Warriors“ – 1,65).

Taip pat „Warriors“ taikliau atakuoja iš visų zonų, o didesnis perimtų kamuolių skaičius šiai komandai leidžia suregzti beveik keturiomis atakomis per 48 minutes daugiau nei „Cavaliers“. Prisimenant, kokia praraja skyrė šių dviejų konferencijų pajėgumus, komandinės statistikos pranašumas yra Oklando komandos pusėje.

Pranašumas: „Warriors“

Komandų pozicinis palyginimas

Pagrindiniai įžaidėjai: S.Curry prieš K.Irvingą

Tai turėjo būti išskirtinė dviejų puikių metikų, driblingo virtuozų ir lygos žvaigždžių mikrodvikova, tačiau „Cavaliers“ įžaidėjo trauma stipriai pakeitė komandos planus. Todėl vargu ar išvysime tokią kovą, kokios būtume sulaukę, jei abu šie krepšininkai būtų sveiki.

„Tikimės, jog galėsime jį įtraukti į seriją pačiu tinkamiausiu būdu, – apie K.Irvingą teigė D.Blattas. – Tačiau jis dar nėra toks, koks buvo prieš pėdos ir kelio problemas.“

Vis dėlto, NBA eksperto Dano Favale'o teigimu, net ir būdamas sveikas K.Irvingas negalėtų konkuruoti su „šių metų“ S.Curry. Negana to, jog „Warriors“ lyderis tapo naudingiausiuoju šių metų NBA žaidėju, jis jau pagerino daugiausia pataikytų tritaškių rekordą atkrintamosiose varžybose (73). Taip pat S.Curry tapo vos trečiu žaidėju, po legendinio Michaelo Jordano ir LeBrono Jameso, kuris atkrintamosiose renka daugiau nei po 29 taškus, turėdamas didesnį nei 60 proc. tikrąjį pataikymo procentą.

Jei „Warriors“ lyderis sugebėtų tokį žaidimą demonstruoti ir kitąmet, tiek reguliaraus sezono, tiek atkrintamųjų varžybų metu, galima neabejoti, kad būtų diskutuojama ne tik apie tai, jog jis yra vienas geriausių visų laikų metikų. NBA ekspertai būtų priversti svarstyti apie S.Curry, kaip apie vieną geriausių visų laikų krepšininkų.

Pranašumas: „Warriors“

Kyrie Irvingas ir Stephenas Curry
Kyrie Irvingas ir Stephenas Curry

Pagrindiniai atakuojantys gynėjai: K.Thompsonas prieš I.Shumpertą

Nors dažniausiai „antruoju“ numeriu „Cavaliers“ gretose žaidžia J.R. Smithas, bet po smegenų sutrenkimo atsigavus K.Thompsonui NBA ekspertai pranašauja, jog dažniau aikštelėje matysime geresne gynyba pasižymintį I.Shumpertą.

K.Thompsonas kartu su S.Curry ir toliau įrodinėja, jog ne veltui yra laikomi geriausiu metikų duetu lygos istorijoje. Abu šie krepšininkai reguliariajame sezone užėmė pirmą ir antrą vietą pagal pataikytus tritaškius ir buvo taikliausiai metantys iš visų lygos krepšininkų, kurie per rungtynes atlikdavo bent po 6 metimus iš tolimos distancijos.

Negana to, K.Thompsonas yra ir patikimas gynybos specialistas. Todėl puolimu neišsiskiriančiam I.Shumpertui, „Warriors“ gynėjas turėtų kaip reikiant apsunkinti gyvenimą.

Pranašumas: „Warriors“

Imanas Shumpertas ir Klay Thompsonas
Imanas Shumpertas ir Klay Thompsonas

Pagrindiniai lengvieji kraštai: H.Barnesas prieš L.Jamesą

Nepaisant to, jog Harrisonas Barnesas atkrintamosiose varžybose žaidė puikiai ir atliko puikų darbą dengdamas Jamesą Hardeną serijoje su „Rockets“, nepanašu, jog šis krepšininkas galės ką nors padaryti L.Jamesui.

Prie viso to, kas jau buvo pasakyta apie fenomenalų „karaliaus“ žaidimą, galima pridėti ir tai, jog jei H.Barnesas ir sugebės sumažinti savo tiesioginio oponento pelnomus taškus, L.Jamesas vis tiek ras būdų, kaip būti naudingam savo komandai.

LeBronas tapo vienu iš geriausiai kamuolius skirstančią žaidėjų šių metų atkrintamosiose varžybose. Po jo perdavimų yra pelnoma vidutiniškai 21 taškas ir atakuojama 55 procentų taiklumu, kas įrodo, jog L.Jamesas beveik visuomet randa savo komandos draugus jiems tinkamose vietose.

Pranašumas: „Cavaliers“

Harrisonas Barnesas ir LeBronas Jamesas
Harrisonas Barnesas ir LeBronas Jamesas

Pagrindiniai sunkieji kraštai: D.Greenas prieš T.Thompsoną

Iš rikiuotės iškritus „Cavaliers“ žvaigždei K.Love‘ui, T.Thompsonas tapo malonia staigmena Klivlando komandos sirgaliams. Jis tapo vienu iš geriausių kovotojų dėl kamuolių (vid. 10 atk. kam., iš kurių 4 – puolime).

Tačiau NBA eksperto Justino Rowano teigimu, T.Thompsonas tiesiog nebus pasiruošęs žaisti prieš D.Greeną. Analitiko teigimu, vienintelis panašus žaidėjas, su kuriuo atkrintamosiose varžybose susidūrė „Cavaliers“ aukštaūgis, buvo P.Millsapas iš „Atlanta Hawks“. Jis gali ištraukti oponentus iš baudos aikštelės, tačiau negali lygintis su D.Greenu nei savo mobilumu, nei gebėjimu perduoti kamuolį.

Todėl išėjęs iš baudos aikštelės prieigų T.Thompsonas nebegalės nei atkovoti tiek daug kamuolių, nei apsaugoti „Cavaliers“ krepšį nuo į baudos aikštelę besiveržiančių varžovų.

Be viso to, D.Greenas šių metų geriausiai besiginančio žaidėjo rinkimuose liko antras, nors ir surinko daugiausia pirmosios vietos balsų, todėl plačiu puolimo arsenalu nepasižyminčiam „Cavaliers“ puolėjui bus itin sunku varžytis su savo tiesioginiu oponentu.

Pranašumas: „Warriors“

Tristanas Thompsonas ir Draymondas Greenas
Tristanas Thompsonas ir Draymondas Greenas

Pagrindiniai vidurio puolėjai: A.Bogutas prieš T.Mozgovą

NBA ekspertai tvirtina, jog prie to, kad „Cavaliers“ pateko į NBA finalą, be L.Jameso, labai daug prisidėjo ir Rusijos „milžinas“ T.Mozgovas. Iš pirmo žvilgsnio sunku suprasti, kas turima galvoje, kuomet rusas nerenka dvigubų dublių. Tačiau nauda, kurią jis duoda saugodamas baudos aikštelę – akivaizdi: varžovai pataiko vos 40 proc. metimų iš po krepšio, kai šalia būna T.Mozgovas.

D.Favale'o teigimu, vinintelė bėda – viskas, ką gali padaryti rusas, A.Bogutas daro daug geriau. Negana to, australas sugeba tai, ko „Cavaliers“ aukštaūgis nemoka išvis.

„Warriors“ vidurio puolėjas ne tik patikimiau saugo baudos aikštelę, bet ir yra geresnis metikas. Taip pat A.Bogutas geba pastebėti kertančius komandos draugus ir atlikti perdavimus. Abi šios priežastys lems, jog lėtas rusas nespės reaguoti į oponento veiksmus ir arba leis šiam atakuoti iš vidutinio nuotolio, arba atsitraukęs nuo krepšio nebegalės saugoti baudos aikštelės, į kurią kirsti galės „Warriors“ gynėjai.

Pranašumas: „Warriors“

Timofejus Mozgovas ir Andrew Bogutas
Timofejus Mozgovas ir Andrew Bogutas

Atsarginių žaidėjų suolelis

Nors sezono pradžioje atrodė, jog Mike‘as Milleris, Shawnas Marionas ir kiti žaidėjai sudarys pajėgų „Cavaliers“ atsarginių žaidėjų suolelį, tai neįvyko. Dabar nuo suolelio pakilti ir sukelti grėsmę gali tik Matthew Dellavedova ir J.R.Smithas arba I.Shumpertas. Žinoma, netyčia „iššauti“ gali veteranas Jamesas Jonesas. Tačiau daugiau iš ko rinktis D.Blattas nelabai turi.

Tuo tarpu S.Kerras turi žymiai didesnę pasirinkimo laisvę. Pirmiausia, nestandartinis veteranas įžaidėjas S.Livingstonas, kuris daugelyje komandų būtų laikomas pagrindiniu šeštuoju žaidėju.

Antra, 2012 metų NBA „Visų žvaigždžių“ dienos dalyvis Andre Iguodala, kuris kitose lygos komandose vis dar galėtų būti startinio penketo narys. Tai žaidėjas, kuris visuomet gali įnešti energijos, pataikyti tritaškį ar užvesti komandą savo dėjimais.

Trečia, Festusas Ezeli, kuris yra vienas geriausių dėl kamuolių kovojančių nuo suolo kylančių „centrų“. Jis atkovoja 14,1 proc. kamuolių po visų savo komandos pramestų metimų.

Ketvirta, po traumos sveiksta Marreese‘as Speightsas, kuris sezono metu, kuomet gavo šansą, atrodė kaip žaidėjas, galintis būti startinio penketo nariu ar bent jau pretenduoti į šešto žaidėjo prizą.

Galiausiai, „Warriors“ turi dukart NBA „Visų žvaigždžių“ dienos dalyvį Davidą Lee, kuris net negauna žaisti. Taigi, Oklando komandos suolelio pranašumas yra daugiau nei akivaizdus.

Pranašumas: „Warriors“

Taigi, šioje NBA finalo serijoje bus panaikintas vienas iš krepšinyje vyraujančių mitų: „ar gali čempionatą laimėti vienas žmogus?“ ir „ar gali čempionatą laimėti tritaškininkų komanda?“. Visgi panašu, jog L.Jamesui antrus metus iš eilės nepavyks iškovoti čempionų titulo, nes „Warriors“ komanda yra itin gerai sukomplektuota bei pasirengusi pabaigti savo fantastišką sezoną aukšta nata.

„Cavaliers“ lyderis prieš sezoną teigė, jog naujai suburta komanda net nepretenduoja į NBA finalą. Todėl žvelgiant į visas aplinkybes reikia sutikti, jog L.Jamesas šiemet vis tiek nuveikė didelį darbą, tačiau Klivlando miestui NBA čempionų titulo reikės palaukti dar mažiausiai metus.

Spėjimas: 4:1 „Warriors“

Naudingiausias finalo žaidėjas: S.Curry


Paulius Bakanauskas. Pagrindinė domėjimosi sritis sporte – krepšinis. Rašydamas visuomet stengiuosi surasti mane dominantį temos aspektą. Siekiu į jį įsigilinti, jog galėčiau pateikti išsamią nuomonę, kuri praplėstų tiek krepšiniu besidominčio skaitytojo, tiek mano paties žinias.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų