Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 06 07

NBA superkomandų era: užtvanka atsivėrė, o bangos jau niekas nesustabdys

LeBronas Jamesas 2010 metais visam pasauliui parodė, jog nebūtinai reikia visą karjerą likti ištikimam savo klubui ir persikėlė į „Miami Heat“. Praėjusią vasarą Kevinas Durantas taip pat nenorėjo pratęsti sutarties su savo senuoju klubu ir sudarė superkomandą „Golden State Warriors“ gretose. Tai tendencija, kuri yra labai nenaudinga NBA, bet artimoje ateityje tikrai niekas nežada keistis.
Kevinas Durantas
Kevinas Durantas / „Scanpix“ nuotr.
NBA superfinalas | Serija 2-0 | „Warriors“ – „Cavaliers“ | 04:00 | Klivlandas

2016-ųjų vasarą K.Durantas sudrebino visą krepšinio pasaulį, kai nusprendė persikelti į NBA superfinale pralaimėjusią „Warriors“. Daugelis tikėjosi švilpimų arenose, milžiniškos kritikos krepšininkui, tačiau nebuvo taip baisu, kaip tikėtasi.

„Nepatyriau nieko baisaus, – šypsodamasis teigė K.Durantas. – O tikėjausi blogiausio.“

Puolėjo persikėlimas į naująją superkomandą iš Ouklando turėjo paskatinti daugybę kritikos, o K.Durantui turėjo būti klijuojama „blogiuko“ etiketė.

Tačiau taip buvo anksčiau, o šiais laikais viskas kitaip.

„Warriors“ NBA superfinalo serijoje iki keturių pergalių pirmauja rezultatu 2-0, o vos dvi puikiai sužaistos rungtynės juo skiria nuo čempionų titulo. Visi jau seniai pamiršo praeitį ir tiesiog mėgaujasi K.Duranto žaidimu. Vienintelė etiketė, kuri yra jam klijuojama susideda iš trijų raidžių: „MVP“.

Mažai kam rūpi priežastys, kodėl K.Durantas rungtyniauja Ouklande, o netrukus jis bus žinomas, kaip čempionas. Niekas jau neprisimena, kad vos prieš metus jis Vakarų konferencijos finale su „Thunder“ pralaimėjo „Warriors“ komandai ir vėliau prie jos prisijungė.

„Scanpix“/AP nuotr./Russellas Westbrookas ir Kevinas Durantas
„Scanpix“/AP nuotr./Russellas Westbrookas ir Kevinas Durantas

Tai nebuvo kažkas naujo, nes prieš septynerius metus mes jau tai matėme Majamyje.

Kai LeBronas Jamesas nusprendė suformuoti naują superkomandą Floridoje, tai krepšinio pasaulis buvo šokiruotas. Visuomenė nesugebėjo suprasti, kaip MVP sugebėjo suvienyti jėgas su buvusiais savo varžovais. Taip NBA tiesiog niekada nebuvo nutikę.

Tai buvo labai svarbus įvykis NBA istorijoje, o L.Jamesas už savo poelgį tikrai sumokėjo. Jis buvo vadinamas naujuoju lygos „blogiuku“ bei prarado daugybę gerbėjų visame pasaulyje. „Karalius“ žmonių nuomonę pakeitė tik laimėjęs du titulus Majamyje bei sugrįžęs ir padovanojęs vieną Klivlandui.

K.Duranto poelgis buvo labai greitai pamirštas, nes L.Jamesas su savo „sprendimu“ jam nutiesė kelią į kiek saugesnę žmonių reakciją. To paties galima tikėtis ir ateityje, nes dabar NBA žvaigždės žino, kad superkomandos šiuolaikiniame krepšinyje jau nebėra smerktinos.

„LeBronas prisiėmė kritiką už visus kitus ateityje, – teigė buvęs kelių komandų generalinis vadybininkas Billy Kingas. – Dabar yra žymiai realesnė tikimybė, jog komandos žvaigždė nuspręs persikelt kitur.“

Iš tikrųjų. Dabar jau nieko nenustebintų, jeigu geriausi NBA krepšininkai nuspręstų suformuoti naują superkomandą. Nors K.Durantas ir nemano, jog L.Jameso sprendimas nulėmė jo pasirinkimą, tačiau pripažino, kad „karaliaus“ poelgis palengvino jo gyvenimą.

Tai yra naujas normalus dalykas šiuolaikinėje NBA ir nieko čia jau nepadarysi.

„NBA pasikeitė“, – pripažino vienas NBA generalinių vadybininkų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Lebronas Jamesas, Dwyane'as Wade'as ir Chrisas Boshas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Lebronas Jamesas, Dwyane'as Wade'as ir Chrisas Boshas

Tai reiškia dar daugiau įtampos daugeliui lygos generalinių vadybininkų.

2018 metais sutartis su „Pacers“ baigsis komandos lyderiui Paului George'ui ir labai didelė tikimybė, jog jis savąją ekipą paliks. Įvairius variantus svarstys ir šiemet laisvuoju agentu tapsiantis Gordonas Haywardas. Net „Clippers“ simboliu tapęs Chrisas Paulas svarsto galimybę apsivilkti „Spurs“ marškinėlius kitą sezoną.

Be savo kolegos Oklahomoje likęs Russellas Westbrookas taip pat savo sutartyje turi galimybę ją nutraukti ir naujos komandos ieškoti 2018 metais. 2019-aisiais savo šanso sulauks Jimmy Butleris, o 2021 metais pasirinkti naują klubą galės „Pelicans“ lyderis Anthony Davisas.

Bet kuris iš šių krepšininkų drąsiai galės pereiti į kitą ekipą, o labai daug kritikos jie ko gero nesulauks.

„Laikas bėga, o žmonės kasdien vis labiau pripranta prie pokyčių, – teigė KD. – Labai tikiuosi, kad krepšininkai ateityje priims sau naudingus sprendimus ir neklausys, ką kalba kiti.“

NBA keičiasi, o tokio požiūrio jos istorijoje nebuvo niekada.

Metų metus didžiausios lygos superžvaigždės pasirinkdavo pratęsti sutartį su savo buvusiais klubais. Dažnai juos suviliodavo didesni pinigai bei ištikimybės jausmas.

Naujoji NBA komandų savininkų sutartis su žaidėjais skatina lygos žvaigždes likti savuose klubuose, o svetur persikėlę krepšininkai gali prarasti apie 30 mln. JAV dolerių. Kita vertus, šiais laikais yra žymiai lengviau šį skirtumą kompensuoti sutartimis su rėmėjais, o anksčiau tai padaryti buvo gerokai sunkiau.

„Šiais laikais pinigai skatina krepšininkus išvykti, – teigė B.Kingas. – Dabar krepšininkai gali perėję į kitą klubą užsidirbti 140 mln. arba likti ir gauti 180 mln. JAV dolerių. Suprantu, kad 40 mln. yra labai daug, bet 140 mln. yra milžiniški pinigai. Nemanau, kad sprendžiant savo ateitį žaidėjai pernelyg daug galvoja apie pinigus.“

„Scanpix“ nuotr./Paulas George'as
„Scanpix“ nuotr./Paulas George'as

Iki 2009 metų buvo tikimasi, kad daugelis lygos krepšininkų liks savuose klubuose. Štai 1997-2009 metais tik trys aukščiausioje sportinėje formoje esantys krepšininkai pakeitė savo komandas: Grantas Hillas, Tracy McGrady ir Steve'as Nashas.

Tačiau netgi tuomet situacija buvo kiek kitokia. T-Macas dar nebuvo tokia didelė superžvaigždė, kai paliko Torontą ir persikėlė į Orlandą, o S.Nashas buvo priverstas palikti Dalasą, nes „Mavericks“ nesiryžo jam pasiūlyti vertingos sutarties.

„Labai sunku palikti savo klubą“, – tuomet teigė Timo Duncano, Ray'aus Alleno ir daugelio kitų krepšininkų agentas Lonas Babby.

Krepšininkų agentas Arnas Tellemas netgi teigė, kad didžiausioms NBA žvaigždėms laisvųjų agentų rinka neegzistuoja. Sąlygos likti tiesiog yra per geros.

Visa ši sistema žlugo 2010-aisiais. L.Jamesas išvyko į Majamį, Amar'e Stoudamire'as persikėlė į „Knicks“, o Carlosas Boozeris paliko Jutą ir perėjo į „Bulls“.

Dar po vienerių metų „Nuggets“ žvaigždė Carmelo Anthony pagrasino nepratęsti sutarties su klubu ir taip „išprašė“ mainų į Niujorką. 2012-aisiais panašiai pasielgė Chrisas Paulas, o mainus į „Lakers“ suorganizavo Dwightas Howardas.

Dar po metų D.Howardas nusprendė palikti Los Andželą ir persikelti į Hjustoną. 2015-aisiais LaMarcusas Aldridge'as paliko Portlandą ir apsivilko „Spurs“ marškinėlius.

Tačiau jokie laisvųjų agentų perėjimai į kitus klubus nesukėlė tokio ažiotažo, kaip LeBrono „sprendimas“ ar K.Duranto noras rungtyniauti Ouklande.

„Laisvųjų agentų rinka yra tam, kad pats pasirinktum sau tinkamą sprendimą, – aiškino K.Durantas. – Džiaugiuosi dėl LeBrono. Džiaugiuosi dėl LaMarcuso. Didžiuojuosi vyrukais, kurie padarė sau tinkamą sprendimą.“

USA Today Sports/Kevinas Durantas
USA Today Sports/Kevinas Durantas

„Yra labai daug krepšininkų, kurie bijo būti nesėkmingi, – atskleidė vienas neįvardintas krepšinio agentas. – Todėl žaidėjai ieško žvaigždžių su kuriomis galėtų nešti atsakomybę. Jie nori rungtyniauti ten, kur yra gera atmosfera bei galima iškovoti daug pergalių.“

Trys L.Jameso titulai bei čempionų žiedas, kurį greičiausiai netrukus laimės K.Durantas paskatins ir kitus krepšininkus pagalvoti apie kitus klubus.

„Manau, kad KD atvėrė užtvanką“, – teigė dar vienas neįvardintas agentas.

Panašu, kad ištikimybės era NBA baigėsi, o jau prasidėjo superklubų era. Prasidėjo tokia era, kurioje žaidėjai nori bet kokia kaina būti dėmesio centre bei iškovoti pergales.

Šį sezoną visi su siaubu stebėjo, kaip visus savo varžovus traiško „Warriors“ ir niekas nė kiek nenustebo, kai „Cavaliers“ ir „Warriors“ susitiko NBA superfinale. To tikėjosi visi, o kol kas nėra jokios priežasties, kodėl artimoje ateityje kas nors galėtų pasikeisti.

Tačiau jeigu ši nauja era iš tikrųjų prasidėjo, tai galbūt ateityje pamatysime ir daugiau superklubų. Galbūt Los Andžele savo karjeras nuspręs tęsti P.George'as ir R.Westbrookas. Galbūt G.Haywardas prisijungs prie ir taip galingos „Celtics“ ekipos? Kas žino, gal DeMarcusas Cousinsas prisijungs prie Johno Wallo Vašingtone?

Daugelis nemėgsta, kai NBA superžvaigždės palieka savo klubus, tačiau dabar lygoje karaliauja tik dvi ekipos. Jeigu mes norime atkaklesnės kovos dėl čempionų titulo, tai galbūt mums tiesio reikia... Daugiau superkomandų?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai