15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
2016 12 01

Oranžinio kamuolio jubiliejus: krepšiniui – 125-eri!

1891-ais metais, gruodžio pirmą dieną, Springfilde gyvenęs fizinio lavinimo mokytojas, Jamesas Naismithas sugalvojo, kaip užimti auklėtinius žiemos metu, ir išrado naują žaidimą, vėliau pavadintą krepšiniu. Treneris skirtinguose salės galuose prikalė po pintinę, davė vaikinams futbolo kamuolį ir paaiškino, kad jį reikia įmesti į priešininkų pintinę su dugnu.
Jamesas Naismithas
Jamesas Naismithas / „Youtube“ nuotr.

Taip prasidėjo pirmosios krepšinio varžybos, tiesa, nelabai sėkmingos. Žaidimo metu, vaikinai ėmė stumdytis, spardytis ir susikabinę kumščiuotis. Galiausiai žaidimas virto peštynėmis sporto salėje ant grindų, todėl vėliau teko pakoreguoti žaidimo taisykles. Svarbiausia jų – negalima bėgti kamuolį laikant rankose.

Pirmąjį taisyklų rinkinį sudarė 13 punktų, o visas sąrašas buvo pakabintas šalia šios mokyklos krepšinio salės 1891-ųjų gruodžio 21 dieną. Pirmieji mačai buvo žaidžiami pasiskirsčius į dvi komandas po devynis, o trys pražangos iš eilės reiškė, kad varžovai gauna tašką.

Buvo žaidžiami du kėliniai po 15 minučių, o keitimai nebuvo leidžiami. Pirmasis susitikimas istorijoje baigėsi rezultatu 9:3.

VIDEO: Jameso Naismitho krepšinio taisyklės

Įdomu tai, kad taisyklių originalas, kuris buvo parašytas prieš 125 metus, aukcione 2012-aisiais buvo parduotas už rekordinę – 4,3 mln. JAV dolerių sumą. Tiek už jokį su sportu susijusį daiktą nėra sumokėjęs niekas.

Krepšinis išpopuliarėjo akimirksniu. Apie jį žurnalistai pradėjo rašyti nepraėjus nė metams po jo atsiradimo. 1998 metais J.Naismithas persikėlė į Kanzasą ir tapo pirmuoju studentų krepšinio treneriu šalyje. Šio sporto įkūrėjas iki šiol yra vienintelis treneris šio universiteto istorijoje turintis neigiamą pergalių ir pralaimėjimų balansą (55-60).

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jameso Naismitho krepšinio taisyklės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jameso Naismitho krepšinio taisyklės

Nors krepšinis atsirado JAV, tačiau J.Naismithas buvo kanadietis. Į Ameriką jis persikėlė tik gavęs pasiūlymą dirbti Springfilde. Verta paminėti, kad krepšinis J.Naismithui niekad nebuvo pats mėgstamiausias sportas. Jis taip pat mokė gimnastikos bei imtynių meno.

VIDEO: Jamesas Naismithas

Iki Lietuvos žaidimas keliavo 30 metų. Pirmosios žinios apie krepšinį Lietuvą pasiekė tik 1921-ais metais, pirmieji jį kultivuoti pradėjo Lietuvos fizinio lavinimosi sąjungos sportininkai, o pirmosios oficialios krepšinio rungtynės Lietuvoje įvyko 1922 metų balandžio 23 dieną.

Tiesa, šį sportą lietuviai įsisavino gana greitai. Mūsų šalies rinktinė Europos krepšinio čempione tapo 1937 bei 1939 metais.

1959 metais buvo atidarytas krepšinio Šlovės muziejus, kuris buvo pavadintas šio sporto įkūrėjo J.Naismitho garbei. Čia saugoma krepšinio istorija, o į jį įtraukiami tik labiausiai nusipelnę šio sporto atstovai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Billas Waltonas ir Arvydas Sabonis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Billas Waltonas ir Arvydas Sabonis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais