„Tai žmogus, nuo kurio dauguma sirgalių jau buvo nusisukę ir susitaikę, kad reikia jį paleisti, – neslėpė NBA apžvalgininkas JD Bunkis iš „Sports Net“. – O dabar mes kalbamės vasario viduryje ir viskas keičiasi. Nepasakyčiau, kad Valančiūnas dabar yra toks, apie kokį svajojome, kai jį pakvietėme NBA naujokų biržoje penktu šaukimu. Bet tai žmogus, su kuriuo galima eiti į priekį.“
J.Valančiūnas sublizgėjo sausį, kai pradėjo dažniau atakuoti iš trijų taškų zonos.
Vienu metu, skaičiuojant bent 25 tritaškius išmetusių NBA žaidėjų statistiką nuo sausio 1-osios, lietuvis buvo trečias geriausias snaiperis lygoje.
Vasarį centras išmesdavo vidutiniškai net po 2 tolimus metimus per rungtynes, pataikydavo po vieną, o bendras jo pataikymo procentas 2017–2018 m. sezoną kol kas siekia net 47,6 proc.
NBA apžvalgininkai tarpusavyje juokais diskutuoja, kas geresnis snaiperis – Jonas Valančiūnas ar lyderis DeMaras DeRozanas?
Vasaris kol kas buvo geriausias J.Valančiūno mėnuo šį sezoną. Per vienas rungtynes aukštaūgis gaudavo pasireikšti vid. po 25 minutes – daugiausia šį sezoną, rinkdavo 13,5 taško (57,7 proc. met., 56,3 proc. trit.), atkovodavo 8,5 kamuolio, atlikdavo 1,9 rezultatyvaus perdavimo (geriausias mėnuo) ir blokuodavo po 1 metimą (geriausias mėnuo).
„Jo vertė lygoje buvo labai žema. Aš irgi buvau jį nurašiusi. Lapkritį rašiau rašinį, kad Joną vertėtų leisti į aikštę nuo suolo, – sakė „The Athletic“ apžvalgininkė Seerat Sohi. – Man tada pasirodė, kad komandai būtų naudingiau, jei jo nebebūtų starto penkete. Bet dabar jis gali būti didžiulė problema varžovų gynybai.“
Apžvalgininkai išskiria ne tik J.Valančiūno tritaškius. Jie pastebėjo, kad centras geriau reaguoja į dvigubą gynybą ir gerokai patikimiau adresuoja kamuolius komandos draugams.
„Jei žmogus sugeba atlikti rezultatyvų perdavimą tarp kojų, tai yra iškalbinga“, – juokėsi apžvalgininkai, prisiminę šmaikštų J.Valančiūno rezultatyvų perdavimą.
Toronto radijo stoties sporto apžvalgininkas Paulas Jonesas mano, kad prie pagerėjusio lietuvio žaidimo prisidėjo ir pasikeitusi „Raptors“ žaidimo schema.
Puolime dabar kamuolys daugiau juda po aikštę ir dažniau pasiekia J.Valančiūną. Šios schemos labiau įtraukia vidurio puolėją, kuris gali atskleisti savo stipriąsias savybes
Jis didžiuojasi krepšiniu. Juk jis lietuvis. O lietuviai rimtai žiūri į krepšinį.
„Anksčiau jie jį laikė kaip tradicinį centrą, lyg Shaquille'ą O'Nealą, – lygino P.Jonesas. – Bet dabar Torontas žaidžia Jonui gerokai parankesnį žaidimą. O ir pats Jonas tapo mobilesnis nei anksčiau.“
Kalbėdamas apie J.Valančiūno progresą, P.Jonesas išskyrė lietuvių bruožą.
„Jis didžiuojasi krepšiniu. Juk jis lietuvis, – tikino kanadietis. – O lietuviai rimtai žiūri į krepšinį. Jonas girdėjo visas tas kalbas, kad žaidimas keičiasi ir jis jam nebetinkamas. Kaip koks dinozauras. Nieko panašaus.
Jis kantriai šlifavo savo metimą, tobulina žaidimo suvokimą ir kelia save į kitą NBA dimensiją.
Jis nepamiršo, kaip žaisti baudos aikštelėje, ir gerai prisitaiko tiek prie komandos, tiek prie NBA.“
NBA apžvalgininkai pastebi, kad pagerėjęs puolimas dar neuždangstė visų J.Valančiūno skylių gynyboje.
Esą tikėtis ryškaus minučių prieaugio sudėtinga, nes priešaky atkrintamosiose laukia priešininkai, kurių priekinės linijos gan neparankios J.Valančiūnui.
„Dar neaišku, ar jį galima patikimai maitinti kamuoliu taip, jog jis galėtų dominuoti prieš žemesnius varžovus. Vis dar matau trūkumus jo gynyboje“, – samprotavo JD Bunkis.
Kita vertus, J.Valančiūno vertė kyla. Anksčiau jis buvo žaidėjas, už kurį kitos komandos gailėjo pirmojo NBA naujokų biržos rato šaukimo. Tiesa, pagerėjęs žaidimas negarantuoja, kad lietuvis saugiai liks Toronte ir ateityje. „Raptors“ dėl finansinių sumetimų gali iškeisti Joną po sezono.
„Visi yra iškeičiami žaidėjai. Bet akivaizdu, kad Jono vertė didėja. Juolab jam dar tik 25-eri ir jis neparodė viso potencialo. O jį didžiulį matau puolime“, – teigė S.Sohi.
„Sports Net“ apžvalgininkas Donnovanas Bennettas antrino, kad J.Valančiūnas dar yra labai jaunas.
Kas, jei jis žaistų po 26–27 minutes? Tai būtų žmogus, kuris stabiliai lengvai rinktų dvigubus dublius su geru pataikymu.
„Dabar aukštaūgiai neauga ant medžių. Turime tokių vunderkindų kaip Porzingis, Townsas, Embiidas, Davisas ir Cousinsas. Aišku, Valančiūnas nėra toks geras. Bet kai žiūri į aukštaūgius, matai labai didelę prarają. O jis jaunas vyrukas, kuris tobulėja.
Galvoju, kad Torontą gali aplankyti sėkmė po 2,5–4 metų. O Jonas tuo metu bus geresnis nei vidutinis NBA žaidėjas.“
Kanadiečiai išskyrė J.Valančiūno traumų istoriją, kurioje nėra jokių didesnių operacijų, galinčių kelti grėsmę jo ilgaamžiškumui. Kitas didžiulis JV pliusas – nedidelis minučių skaičius Toronte. Nors yra starto penketo vidurio puolėjas, jo karjeros vidurkis tesiekia 25,6 min.
„Kas, jei jis žaistų po 26–27 minutes? Tai būtų žmogus, kuris stabiliai lengvai rinktų dvigubus dublius su geru pataikymu. Jeigu reikėtų reitinguoti, Valančiūnas būtų aukščiau nei dauguma Toronto žaidėjų“, – tikino D.Bennettas.
„Manau, kad dabar komandų vadovai nori pamatyti, ar Valančiūnas gali būti stabiliai naudingas. Klausimas, kuriai organizacijai jo galėtų prireikti“, – reziumavo S.Sohi.
Atsakymus į šiuos klausimus galbūt išgirsime po NBA Visų žvaigždžių savaitgalio pertraukos. J.Valančiūnas su „Raptors“ į aikštes sugrįš vasario 23-iąją.