1992-aisiais Lietuvos rinktinė olimpinėje scenoje debiutavo su turbūt žymiausiais visų laikų marškinėliais. Sunkiai radusi finansavimą nacionalinės komandos startui Barselonos olimpinėse žaidynėse, lietuviai sulaukė JAV psichodelinio roko grupės „Grateful Dead“ paramos.
Prie marškinėlių dizaino prisidėjo amerikietis Gregas Speirsas, sukūręs lietuviams neoficialius laisvalaikio marškinėlius. Būtent jo kurti marškinėliai su „skulmanu“ – į krepšį dedančiu skeletu, tapo šmaikščia Lietuvos krepšininkų vizitine kortele Barselonoje.
„Norėjau simbolizuoti Fenikso pakilimą iš pelenų. Jaučiau, kad įveikdama didžiules kliūtis, rinktinė ilgai ir sunkiai kilo į viršų, bet visus barjerus sugrūdo iš viršaus su tuo dėjimu“, – „skulmano“ idėją bandė paaiškinti G.Speirsas.
Tai tapo savotišku lietuvių išsivadavimo iš Sovietų Sąjungos simboliu. Lietuvos krepšininkai labai mėgo šiuos marškinėlius ir sulaukė didžiulio olimpinių žaidynių dalyvių dėmesio.
Marškinėliai buvo tokie populiarūs ir paklausūs visame pasaulyje, G.Speirsas pelną paskyrė Lietuvos rinktinei ir Lietuvos vaikų paramos fondui.
Nors tai nebuvo oficiali lietuvių apranga, būtent su „skulmano“ marškinėliais krepšininkai pasirodė per medalių teikimo ceremoniją.
Rinkdami gražiausius marškinėlius atsižvelkite į oficialių gamintojų aprangas. Kaip atrodė oficiali olimpinė krepšininkų apranga nuo pat 1992-ųjų iki 2016-ųjų, galite pamatyti Alfredo Pliadžio fotogalerijoje ir stopkadruose:
1996-aisiais Lietuvos rinktinei aprangą siuvo „Reebok“, o nuo 1997-ųjų marškinėlius krepšininkams kuria „Nike“.
Dizaineriams nuolat tekdavo pasukti galvą, kaip atnaujinti olimpinę kolekciją – Lietuvos krepšininkai dalyvauja jau septintosiose olimpinėse žaidynėse iš eilės. Tokiu rezultatu be mūsiškių gali didžiuotis tik Jungtinių Amerikos Valstijų krepšininkai.