Labanakt: JAV stebukladarys Stephas Curry auksiniais metimais užliejo Prancūziją

Prancūziją padarė viską, kad nukarūnuotų JAV krepšinio rinktinę olimpiniame krepšinio turnyre, bet geriausias visų laikų metikas Stephenas Curry neleido Paryžiaus žaidynių šeimininkams pagalvoti apie triumfą. Neįtikėtinus metimus ketvirtojo kėlinio pabaigoje sumetęs amerikietis atnešė savo šaliai pergalę olimpiniame krepšinio finale – 98:87 (20:15, 29:26, 23:25, 26:21).

Po nuostabiai sužaisto pusfinalio prieš Serbiją, kai pelnė 36 taškus ir pataikė 9 tritaškius, S.Curry prametė pirmus tris tolimus metimus finale. Bet galiausiai tapo jo herojumi.

Puikiose lemiamose rungtynėse prancūzai beveik visą laiką vijosi varžovus, o trečiajame kėlinyje buvo įkritę į 14 taškų deficito duobę (47:61), bet rasdami vis naujus lyderius tiek puolime, tiek gynyboje laikėsi nuo amerikiečių tokiu atstumu, kad pabaigoje galėtų jiems smogti.

Atrodė, kad tas smūgis įvyks, kai likus 3 minutėms Victoras Wembanyama pataisė komandos draugo metimą ir skirtumas tarp komandų po labai ilgos pertraukos sumenko iki vieno metimo – 79:82.

Bet tada nutiko S.Curry.

Jis įpūtė savo komandai oro iškart pataikydamas tritaškį, savo penktąjį rungtynėse, bei užsikūrė įspūdingai rungtynių pabaigai.

Netrukus į prancūzų krepšį skriejo ir šeštas, ir septintas jo tolimi metimai, nors žaidynių šeimininkai dar bandė atsakyti tuo pačiu ir neleido amerikiečiams įtvirtinti pergalės.

Visgi galiausiai jie palūžo. O tuo vėl pasirūpino S.Curry.

Jis pataikė neįtikėtiną metimą per du varžovus likus 35 sek., nutolino amerikiečius iki 9 taškų ir uždarė rungtynių nugalėtojo klausimą, demonstruodamas savo firminiu tapusį „labanakt“ gestą.

98:87 ir JAV krepšininkai penktą sykį iš eilės bei 17-ą šalies istorijoje tampa olimpiniais krepšinio čempionais. Pastarąjį sykį olimpiados jie nelaimėjo 2004-aisiais, kai stipriausia buvo Argentina.

Link pergalės savo komandą ištempęs 36-erių „Golden State Warriors“ snaiperis žaidė beveik 30 minučių, per kurias pelnė 24 taškus (0/1 dvit., 8/12 trit.) ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus. Per pusfinalį ir finalą – vieninteles dvejas rungtynes, kurias amerikiečiai laimėjo vienženkliu skirtumu – jis pataikė net 17 tritaškių iš 26.

S.Curry pirmą kartą žaidė olimpinėse žaidynėse ir tapo olimpiniu čempionu, tuo tarpu jo komandos draugui Kevinui Durantui tai – jau ketvirtas olimpinis auksas. Jis tapo pirmuoju tokį pasiekimą užfiksavusiu krepšininku vyru.

39-erių LeBronas Jamesas olimpinį auksą laimėjo trečią sykį.

Savo ruožtu Prancūzija jau ketvirtą sykį nusileido JAV rinktinei olimpiniame finale. Anksčiau tai nutiko ir 1948, 2000 ir 2021 metais.

Iš viso prancūzai per trejus metus pralaimėjo jau trečią finalą, nes lemiamose rungtynėse jie krito ir 2022 m. Europos čempionate.

Jų gretose finale spindėjo 20-metis Victoras Wembanyama. Prancūziškasis 224 cm ūgio fenomenas įmetė 26 taškus (8/11 dvit., 3/8 trit., 1/2 baud.), atkovojo 7 kamuolius ir surinko 25 naudingumo balus.

FIBA nuotr./Victoras Wembanyama

Primename, jog bronzą Paryžiaus žaidynėse iškovojo serbai, mažajame finale nugalėję vokiečius.

Prancūzija: Victoras Wembanyama 26 (8/11 dvit., 3/8 trit., 7 atk. kam.), Guerschonas Yabusele 20 (5/10 dvit., 7/10 baud.), Nando De Colo 12 (4/5 dvit.), Evanas Fournier 8 (2/8 trit.).

JAV: Stephenas Curry 24 (8/12 trit., 5 rez. perd., 5 kld.), Kevinas Durantas (3/9 trit.) ir Devinas Bookeris (4/5 dvit., 6 atk. kam.) po 15, LeBronas Jamesas 14 (5/8 dvit., 6 atk. kam., 10 rez. perd., 5 kld.), Anthony Davisas (9 atk. kam.) ir Anthony Edwardsas po 8.

15min fiksavo svarbiausius rungtynių įvykius.

Rungtynių eiga

Prancūzija – JAV

40 min. Be žodžių. S.Curry daro neįtikėtinus dalykus ir nukala auksą Amerikai – 87:96.

40 min. Wemby dar nepasiduoda (87:93).

39 min. Du žodžiai – Stephas Curry. 84:93.

39 min. N.De Colo, S.Curry, N.Batumas keičiasi metimais (84:90).

38 min. K.Durantas sumeta baudas amerikiečiams apsigynus (79:87).

38 min. V.Wembanyama taiso komandos draugo metimą, bet S.Curry tildo areną tritaškiu – 79:85.

37 min. G.Yabusele baudos metimu artina prancūzus vos iki penkių taškų (77:82).

37 min. N.De Colo taškai ir nugalėtojas tikrai dar neaiškus (76:82).

35 min. M.Lessort'as leido prancūzams laikytis netoli, bet jų viltis gniuždo įspūdingas L.Jameso dėjimas (72:82).

32 min. K.Durantas gauna akimirką laisvės ir smeigia tritaškį (68:77).

31 min. A.Davisas ima jau septintą kamuolį puolime (66:74).

Po III kėlinių: Prancūzija – JAV 66:72

30 min. K.Duranto ir A.Edwardso nuostabi ataka, bet E.Fournier tritaškiu ir N.De Colo perimtu kamuoliu bei metimu su sirena verčia apie ją pamiršti. Intriga išlieka.

28 min. Evanas Fournier kelia ant kojų Paryžiaus areną. Bet tritaškiu atsako ir LeBronas (59:68).

26 min. Iš toli šauna ir Wemby, o skirtumas vėl vienženklis (56:65).

25 min. Nando De Colo paliekamas laisvas ir smeigia tritaškį (51:61).

24 min. G.Yabusele daro ką gali ir turi jau 19 taškų, bet S.Curry laisvas neprameta, o skirtumas auga (47:61).

22 min. S.Curry gauna progą mesti laisvas ir baudžia prancūzus (43:56).

Po II kėlinių: Prancūzija – JAV 41:49

20 min. Jrue Holiday įmetė tritaškį, bet neįtikėtiną pirmą pusę (15 taškų) sužaidęs G.Yabusele į pertrauką išeina pataikęs metimą su sirena.

19 min. S.Curry pataiko įspūdingai per Wemby, o D.Bookeris pelno taškus su pražanga. Skirtumas pirmąkart dviženklis (36:46).

18 min. G.Yabusele krauna per L.Jamesą! 36:40.

18 min. K.Durantas švysteli taiklų tritaškį ir JAV persvara vėl rekordinė (33:40).

17 min. Devino Bookerio ir Stepheno Curry tritaškiai, o Bamas Adebayo krauna per M.Lessort'ą (29:34).

15 min. LeBronas taranuoja V.Wembanyamą, bet šis atsako savo taškais, kurių turi jau 11 (27:26).

13 min. Guerschono Yabusele ir Matthew Strazelio tritaškiai, o pastarasis dar ir nuo lentos. Bilalas Coulibaly dar krauna iš viršaus ir Prancūzija priekyje (25:24).

12 min. V.Wembanyama ir Anthony Davisas apsikeičia dėjimais kartojant komandos draugų metimus (17:24).

Po I kėlinio: Prancūzija – JAV 15:20

10 min. A.Edwardsas meta taikliai per savo bendraklubio Rudy Gobert'o rankas (15:20).

8 min. Anthony Edwardso tritaškis (13:17).

7 min. Jaysonas Tatumas publikai prisistato dėjimu, o prancūzai virš trijų minučių nepelno taškų (11:14).

4 min. Kevinas Durantas smeigė tritaškį, bet V.Wembanyama krauna dėjimą, o aikštėje kol kas – pašėlęs krepšinis (11:10).

1 min. Įspūdinga finalo pradžia – LeBronas kala iš viršaus, Victoras Wembanyama smeigia tritaškį (3:2).

1 min. Finalas prasidėjo!