Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 12 15

A.Dulkys naikina kliūtis, kurios neleido homoseksualiems asmenims tapti kraujo donorais

Interpeliaciją Seime atlaikęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys antradienį pasirašė įsakymo projektą, kuriam įsigaliojus homoseksualiems asmenims nebeliktų kliūčių Lietuvoje tapti kraujo donorais. Numatyta, kad šis įsakymas turėtų įsigalioti 2022 m. gegužės 1 d.
Arūnas Dulkys
Arūnas Dulkys / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) šiuo metu šį įsakymo projektą derina su Nacionaline donorų asociacija, asociacija „Kraujas“, VšĮ Nacionaliniu kraujo centrui, Santaros ir Kauno klinikomis.

SAM rašte teigiama, kad kad šiuo įsakymo projektu koreguojamas Kraujo ir kraujo sudėtinių dalių donorų sveikatos tikrinimo ir donorų kraujo ir kraujo sudėtinių dalių paėmimo tvarkos aprašas, patvirtintas sveikatos apsaugos ministro dar 2005 m.

A.Dulkys pateikia naują šio aprašo priedo – Kraujo ir kraujo sudėtinių dalių donorų apklausos anketos – redakciją.

Dabar galiojančioje anketoje vyrų klausiama, ar jie turėjo lytinių santykių su kitais vyrais, o moterų klausiama, ar jų partneris galėtų turėti lytinių santykių su kitais vyrais. Naujoje redakcijoje šių klausimų nebelieka ir klausiama, ar per pastaruosius 6 mėnesius būsimasis donoras turėjo nesaugių lytinių santykių, kaip apibrėžta kraujo donorystės įstaigos mokomojoje medžiagoje.

Dabar atsakiusieji į klausimą, ar turėjo lytinių santykių su vyrais, teigiamai paprašomi palaukti, kol nuo to praeis bent 4 mėnesiai.

SAM teigia, kad įsakymo projekte numatyti pakeitimai atliekami atsižvelgiant į Europos Sąjungos „TRANSPOSE“ projekto parengtą Donoro sveikatos klausimyną ir aktualius Lietuvos kraujo ir jo sudėtinių dalių donorų pasiūlymus.

Įsakymo projektas parengtas bendradarbiaujant su VšĮ Nacionalinio kraujo centro, Santaros klinikų Kraujo centro, Kauno klinikų Kraujo centro atstovais.

Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius savo paskyroje feisbuke džiaugiasi šia ministro iniciatyva.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tomas Vytautas Raskevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tomas Vytautas Raskevičius

„Vakar Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija registravo ministro įsakymo projektą, kuriuo panaikinimas diskriminacinio pobūdžio draudimas homoseksualiems vyrams tapti kraujo donorais. Šią problemą kartu su Nacionalinis kraujo centras kėlėme nuo šių metų pradžios.

Kraujo donorų apklausos anketoje klausimą apie seksualinę orientaciją siūloma keisti neutraliu klausimu apie rizikingą seksualinį elgesį. Rizikos veiksnys yra ne žmogaus seksualinė orientacija, o nesaugūs lytiniai santykiai.

Dėkoju ministerijai už lyderystę ir tikiuosi, kad kraujo homofobija netrukus baigsis“, – rašo T.V.Raskevičius.

ES Teisingumo Teismas įžvelgė diskriminaciją

Draudimas homoseksualiems asmenims būti kraujo donorais daugelyje šalių įsigaliojo po 1983 metų, kai buvo nustatyta, kad ŽIV infekcija galima užsikrėsti per kraują. Tais laikais ŽIV nešiotojai buvo dažniausiai vyrai ir šį užkratą perduodavo vieni kitiems.

2015 m. Europos Sąjungos (ES) Teisingumo Teismas priėmė nutarimą, jog neterminuotas draudimas homoseksualiems ir biseksualiems vyrams tapti kraujo donorais gali būti proporcingas tik griežtos būtinybės atvejais ir jeigu nėra kitų alternatyvų sunkių užkrečiamų ligų perdavimui kraujo recipientams sustabdyti.

ES Teisingumo Teismo nutartyje pažymima, kad Europos Sąjungos valstybės narės yra nepriklausomos priimti sprendimą dėl kraujo donorystės, atsižvelgiant į situaciją konkrečioje šalyje. Vis dėlto teismas pripažino, jog daugelyje ES šalių dėl seksualinės orientacijos homoseksualiems ir biseksualiems vyrams taikomi kraujo donorystės apribojimai yra neproporcingi, diskriminuojantys ir skatina šių asmenų stigmatizaciją visuomenėje.

Kauno klinikų nuotr./Kraujo donorystė
Kauno klinikų nuotr./Kraujo donorystė

Pagal ES teisę, asmenims, kurie dėl savo lytinio elgesio smarkiai rizikuoja užsikrėsti sunkiomis užkrečiamomis ligomis, gali būti visam laikui uždrausta kraujo donorystė.

Netiesiogiai užsimindamas apie sveikatos tikrinimo, kaip alternatyvos visiškam homoseksualų donorystės draudimui galimybę, teismas pareiškė, kad „ŽIV įmanoma nustatyti efektyviomis priemonėmis ir taip užtikrinti aukštą recipientų sveikatos apsaugos lygį“.

Jeigu tokių priemonių nėra, Strasbūro teismas turės „išsiaiškinti, ar yra kitų mažiau varginančių metodų, užtikrinančių aukštą recipientų sveikatos apsaugos lygį, nei nuolatinis kraujo donorystės sustabdymas“.

Tokie diskriminuojantys kraujo donorystę reglamentuojantys teisės aktai galioja daugelyje Europos Sąjungos valstybių ir kitų pasaulio šalių, bet pastaraisiais metais vis daugiau valstybių panaikina tokias nuostatas.

Lietuvoje dar prieš dešimtmetį Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba buvo pateikusi išvadą, kurioje teigiama, kad rizikos veiksniu turėtų būti laikomas nesaugus seksualinis donoro elgesys, o ne jo orientacija. Tačiau kraujo donorų apklausoje iki šiol buvo klausiama, ar jie turėjo santykių su vyrais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų