2022 02 26

A.Sanikovas: jei šis karas nebus sustabdytas, jis ateis į kiekvieno namus

Baltarusijos opozicionierius, buvęs kandidatas į Baltarusijos prezidento postą ir politinis pabėgėlis Andrejus Sanikovas nelinkęs slapstytis už atsargių žodžių ir formuluočių. Komentuodamas Rusijos agresiją prieš Ukrainą ir Baltarusijos dalyvavimą kariniame konflikte, jis kalba atvirai: Lietuva negali jaustis saugiai. Kaip ir likęs pasaulis – jei šis karas nebus sustabdytas artimiausiu metu, jis peraugs į pasaulinį ir palies kiekvieno namus. Apie nusikalstamą Baltarusijos vadovo Aliaksandro Lukašenkos režimą ir jo veiksmus A.Sanikovas sutiko pasikalbėti su 15min žurnaliste.
Andrejus Sanikovas
Andrejus Sanikovas / Postimees / Scanpix nuotr.
Temos: 3 Ukraina Karas Rusija

Aliaksandras Lukašenka pirmąją karo dieną pasiūlė Baltarusijoje surengti taikos derybas tarp Rusijos ir Ukrainos. Kas tai buvo – „nuleista“ Rusijos iniciatyva ar cinizmo viršūnė?

– Manyčiau, kad tai kvailumo ir beprotybės viršūnė. Jis jau neteko bet kokio politinio svorio. Visiems aišku, kad jis tėra Rusijos vasalas. Todėl jo niekas net neatsiklausia, kai pradedamas karas, kai Baltarusijos teritorijoje dislokuojamos Rusijos pajėgos. Jis dabar – niekas. Jo buvimas Baltarusijoje dabar yra tiesiog problema, o ne kokią nors reikšmę turintis faktorius.

– Koks yra Baltarusijos vaidmuo šiame kariniame konflikte?

– Norėčiau pabrėžti, kad tai Lukašenkos režimo vaidmuo, ne Baltarusijos, nes šalies žmonės prieštarauja tokiai agresijai. Jau senokai žinoma, kad Baltarusijos tauta nepasitiki juo. Be to, tai buvo aišku jau 2020 metais.

Tie sprendimai, kuriuos jis dabar priima – nelegitimūs, jis neturi jokios teisės priimti sprendimą dislokuoti svetimos šalies karines pajėgas Baltarusijos teritorijoje.

Tai, kas šiuo metu vyksta, – nusikalstamas Lukašenkos režimo veiksmas, jis dalyvauja nusikaltime prieš žmogiškumą. Pačiame baisiausiame nusikaltime, susijusiame su žmonių žudymu Ukrainoje.

– Baltarusijos dalyvavimas agresijoje prieš Ukrainą – mokestis už Rusijos palaikymą?

– Taip, neabejotinai. Lukašenka kol kas laikosi tik dėl Rusijos pagalbos. Jis yra palaikomas tik tokio paties bepročio, koks yra pats.

– Kokia tikimybė, kad A.Lukašenka, Vladimiro Putino nurodymu, nukreiptų karines pajėgas į NATO šalį, pavyzdžiui, Lietuvą?

– Net neabejočiau tikimybe, kad Rusijai paliepus jis tą ir padarys. Supraskite, šiuo metu Baltarusijoje yra gausios Rusijos karinės pajėgos. Taigi jie daro ką tik panorėję. Todėl niekas net neatsiklaustų Lukašenkos.

Jei užsimanytų, jie ir Lietuvą, ir Lenkiją užpultų, pasinaudoję Suvalkų koridoriumi. Tai labai rimtas pavojus.

Mes, Baltarusijos opozicija, kalbėjome apie tai jau seniai. Baltarusijos teritorijoje vykdomi „Zapad“ kariniai mokymai kėlė susirūpinimą vos prasidėję.

– A.Lukašenka labai ilgai išsisukinėjo nuo itin glaudžių santykių su Rusija. Dabar reikalai pasikeitė?

– Dabar jis visiškai priklausomas nuo Kremliaus. Dabar jis nebeturi teisės nei išsisukinėti, nei ką nors spręsti. Jei jis dabar pareikštų, kad Baltarusija taps Rusijos provincija – niekas nenustebtų, tačiau jis neturi teisės spręsti už nepriklausomą Europos šalį – Baltarusiją. Manau, kad net būdamas nelabai adekvatus V.Putinas irgi supranta, kad A.Lukašenka tėra marionetė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka

– Rusijoje po Krymo aneksijos 2014 metais imta vykdyti plataus masto propaganda – ukrainiečiai vadinti fašistais, rusai aktyviai buvo prieš juos nuteikinėjami. Kas tuo metu vyko Baltarusijos informaciniame lauke?

– Pabrėžčiau, kad 2014 metais Lukašenka visomis išgalėmis stengėsi įtikti Vakarams. Iš dalies jam tai pavyko – nuo 2016 metų buvo atšauktos sankcijos.

Mano nuomone, tai buvo didžiulė klaida ir itin pavojingas Europos sąjungos žingsnis nuimti sankcijas žmogžudžiui.

Gerus santykius tarp Ukrainos ir Baltarusijos rodė ir tai, kad Baltarusija iki šiol yra tarp didžiausių Ukrainos prekybos partnerių. Lukašenkai reikėjo pinigų savo režimo palaikymui. Dėl to tuo metu jis elgėsi kaip jam patogu.

– Kaip manote, Ukraina ir toliau išlaikys prekybinius ryšius su Baltarusija?

– Labai abejoju. Mažai tikėtina, kad bus palaikomi ryšiai su viena iš šalių agresorių. Lukašenkos režimas šiuo metu yra lygiai toks pats agresorius prieš Ukrainą, kaip Rusija.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas sako kalbą
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas sako kalbą

– Ukraina, Baltarusija ir Rusija ilgą laiką buvo laikytos broliškomis slavų tautomis. Be propagandos, ilgalaikio „smegenų plovimo“ baltarusių kariai galbūt nelabai turi tvirto motyvo puolimui. Kokia tikimybė, kad jie galėtų tiesiog sudėti ginklus?

Manau, kad taip tikrai nutiktų, jei Baltarusijoje dar būtų likę tikrų karininkų. Kaip bebūtų gaila, greičiausiai šiuo metu karinėse šalies struktūrose likę tik nusikaltėliai ir niekšai.

Mano nuomone, dabar kaip niekada kiekvienas Baltarusijos ir Ukrainos gyventojas turi kilti kovoti už nepriklausomybę. Nepaklusti įsakymams, atsisakyti vykdyti nusikalstamo režimo įsakymus. Kitaip mes niekada nepakeisime esamos padėties.

Tikiuosi, kad Baltarusijoje vis dar liko žmonių iš didžiosios raidės, kurie sugebės išreikšti pasipriešinimą ir neiti žudyti broliškos tautos.

– Prieš Baltarusijos režimą jau buvo priimtos ganėtinai rimtos sankcijos. Kokios jos turi būti, kad šalis atsisakytų dalyvauti kare prieš Ukrainą?

– Pačios griežčiausios sankcijos turi būti priimtos prieš Rusijos režimą. Norėčiau atkreipti dėmesį į NATO vadovų pareiškimus, kurie pasmerkė Rusijos agresiją prieš Ukrainą ir kartu pasmerkė Baltarusijos režimą dėl dalyvavimo šiame kare.

NATO ir kiti Vakarų šalių lyderiai akivaizdžiai įvardijo, kad Baltarusija, kaip ir Rusija, išvien dalyvauja šiame puolime. Sankcijos turėtų būti pačios griežčiausios – finansinės, politinės – ir taikytinos abiems režimams.

Jei dabar nesustabdysime šio karo, jis taps pasauliniu. Vakarai turi visus svertus, kad galėtų tą sustabdyti.

Dabar priklauso tik nuo jų noro ir valios stiprybės – ar jie pasinaudos visomis turimomis galimybėmis. Jei jie nori karo savo namuose – to nepadarys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai