Civilinio kodekso 3.194 straipsnio 3 dalis numato, kad išlaikymą teismas priteisia, kol vaikas sulaukia pilnametystės, išskyrus atvejus, kai vaikas yra nedarbingas dėl invalidumo, kuris jam būnant nepilnamečiu nustatytas, arba kai vaikui būtina parama, jis mokosi vidurinių, aukštųjų ar profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose ir yra ne vyresnis negu 24-erių metų. Jeigu yra įvykdytos šios sąlygos, kreiptis į teismą su reikalavimu priteisti išlaikymą turi pats pilnametis vaikas, o ne jo motina arba tėvas.
Tačiau Konstitucinis Teismas 2007 m. birželio 7 d. nutarimu nurodė, kad Civilinio kodekso 3.194 straipsnio 3 dalies negalima aiškinti kaip besąlyginį nurodymą priteisti išlaikymą visais atvejais, nes kiekvienu atveju būtina atsižvelgti į tai, ar yra įvykdytos išlaikymo pilnamečiui priteisimo sąlygos, kurios negali būti tokios pačios kaip išlaikymo nepilnamečiui priteisimo sąlygos.
Po minėto nutarimo priėmimo Civilinio kodekso 3.194 straipsnio 3 dalis nebuvo papildyta išlaikymo pilnamečiui priteisimo sąlygomis, todėl šiuo metu nėra iki galo aišku, į ką tiksliai reikia atsižvelgti, priimant sprendimą dėl išlaikymo pilnamečiui priteisimo. Tačiau savo nutarime Konstitucinis Teismas atkreipė dėmesį į kai kurias išlaikymo pilnamečiui skyrimo svarbias aplinkybes.
Pasak Teismo, išlaikymas pilnamečiui gali būti priteistas, jeigu tai nesuvaržys asmens, iš kurio reikalaujama išlaikymo, galimybių išlaikyti kitus asmenis. Taip pat negalima priteisti išlaikymo ne pirmo aukštojo išsilavinimo siekiančiam pilnamečiui asmeniui, tegul ir reikalingam paramos, taip pat tokiam išsilavinimo siekiančiam pilnamečiui asmeniui, kuris mokosi nesąžiningai ir nepažangiai, piktnaudžiauja šeimos teisėmis.
Išlaikymą iš tėvų priteisti paramos reikalingam pilnamečiui asmeniui būtų galima tik tada, kai šis asmuo yra išnaudojęs visas protingas galimybes pats pasirūpinti lėšų, reikalingų jo mokymuisi (studijoms) aukštojoje mokykloje.
Į šį klausimą atsakė advokatų kontoros „Borenius“ teisininkai. Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Savo klausimus siųskite adresu advokatas@15min.lt, o dėl išsamios konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.