2022 04 25

Bandymai juodinti ukrainiečius subliuško: pateikė pasenusį vaizdo įrašą

Į Europą plūstant pabėgėlių srautams iš Ukrainos, kai kurie veikėjai socialiniuose tinkluose „antram gyvenimui“ prikelia senus vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuoti chuliganiškai besielgiantys ukrainiečiai. Tokiu būdu siekiama formuoti neigiamą nuo karo bėgančių žmonių įvaizdį. Tačiau tai tėra manipuliacijos.
Lenkų ir ukrainiečių muštynės autobuse
Lenkų ir ukrainiečių muštynės autobuse / Stop kadras

Vienas tokių vaizdo siužetų socialiniuose tinkluose imtas vėl platinti balandžio pradžioje.

Jame užfiksuoti vaikinai, vienas kurių užsidėjęs Ukrainos vėliavos spalvų kuprinę. Jis įsivelia į konfliktą autobuse su lenkiškai kalbančiais jaunuoliais, kurie elgiasi agresyviai, yra galimai apsvaigę. Viskas baigiasi muštynėmis.

Stop kadras /Lenkų ir ukrainiečių muštynės autobuse
Stop kadras /Lenkų ir ukrainiečių muštynės autobuse

Nors įrašas darytas dar 2019 metais, interneto vartotojus siekiama įtikinti tuo, kad į konfliktą įsivėlęs jaunuolis – karo pabėgėlis iš Ukrainos.

„Netrukus taip bus visoje Europoje. Jie čia veržiasi visi, nors elgtis nemoka“, – po vaizdo įrašu komentavo vienas interneto vartotojas.

Buvo ir daugiau pasipiktinusių internautų. „Nesuprantu. Sakė pabėgėliai tik vaikai ir moterys, o vyrai kariauja. Tai iš kur čia tie dezertyrai“, – piktinosi kitas socialinių tinklų vartotojas.

Tokie komentarai nepagrįsti – šis vaizdo įrašas užfiksuotas dar 2019 metais, tad dar gerokai prieš Rusijos invaziją į Ukrainą.

Konflikto metu įsiutę lenkai šaukia ukrainiečiui, kad „tuoj parodys jam Spartą“ ir reikalauja „gražinti Lvivą“.

Vaizdo įrašų platformos „Youtube“ komentatoriai stebėjosi, kodėl įsikarščiavusių jaunuolių nesiryžo raminti nei vienas autobuse buvusių vyrų, o taip pat niekas neiškvietė policijos.

Bėga nuo karo

Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros (UNHCR) duomenimis, šiuo metu šalį paliko apie 5,2 mln. ukrainiečių.

Daugiausiai jų – beveik 3 mln. – priglaudė Lenkija.

Apie 90 proc. pabėgusiųjų yra moterys ir vaikai. 18-60 metų amžiaus ukrainiečių vyrai gali būti šaukiami į kariuomenę ir jiems neleidžiama išvykti.

JT vaikų fondas UNICEF nurodė, kad tarp pabėgusiųjų į užsienį yra daugiau kaip 1,5 mln. vaikų, ir įspėjo, kad jiems gresianti prekybos žmonėmis ir išnaudojimo rizika yra „reali ir ji didėja“.

Lietuvos statistikos departamentas skelbia, kad nuo karo pradžios į Lietuvą atvyko kiek daugiau nei 48 tūkst. pabėgėlių iš Ukrainos, iš jų per 5 tūkst. vaikų iki 6 metų ir 14,5 tūkst. nepilnamečių nuo 6 iki 17 metų.

Didžioji dauguma pilnamečių – moterys.

Iki konflikto Ukrainos vyriausybės kontroliuojamoje teritorijoje – neįskaitant Rusijos aneksuoto Krymo ir prorusiškų separatistinių regionų rytuose – gyveno 37 mln. žmonių.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų