Kelyje nuo Lenkijos link Lvovo įrengiami įtvirtinimai iš smėlio maišų, dalis įvažiavimų į miestus uždaryti. Eismas kreipiamas per gelžbetonio blokais užstatytus patikros postus, kur įrengti serpantininiai posūkiai. Kai kuriuose kontrolės punktuose barikados statomos iš padangų.
Punktus saugo ir eismą tikrina ginkluoti vyrai. Dėl to ties įvažiavimais į miestą susidaro spūstys. Kai kada jose tenka laukti ir porą valandų. Mieste matomi automatais ginkluoti civiliai žmonės. Parduotuvės veikia, tačiau užsidaro anksčiau negu įprastai – 20 val. Komendanto valanda prasideda 22 val.
Laukti tenka ir 90 valandų
Kelyje E372, vedančiame į Liubliną, automobilių ir autobusų eilė prasideda iki Lenkijos sienos likus 30 kilometrų. Lenkija praneša, kad Krakovieco pasienio punkte laukti tenka iki 90 valandų. Susidėti daiktus žmonės turėjo nedaug laiko, todėl automobiliai apytuščiai.
Eilėje daugiausia moterys, vaikai ir pagyvenę žmonės, nes vyrams nuo 18 iki 60 metų draudžiama išvykti iš šalies.
Žmonės, eilėje laukę dvi paras, kartais apsisuka atgal. Jei apsigalvoja ir nori grįžti, turi vėl važiuoti į eilės galą.
Pakelėse palikti automobiliai
Kuo arčiau Lenkijos, tuo daugiau žmonių nusprendžia likusį kelią eiti pėsčiomis. Pavargę laukti, žmonės palieka savo automobilius pakelėse. Pasiėmę tiek daiktų, kiek gali panešti, eina pėsčiomis link Lenkijos sienos.
Pakelėje galima matyti daug paliktų automobilių – nuo žigulių iki naujausių „Audi“.
Maždaug kas 5 kilometrus yra įrengti savanorių punktai. Jie įsikūrę autobusų stotelėse, palapinėse ar tiesiog pakelėje. Ant stalų prikrauta maisto, katiluose garuoja arbata.
Šalia kelio kūrenami laužai. Laukiantieji, savanoriai ir kariškiai prie ugnies ateina sušilti ir pasistiprinti.
Lida, apsivilkusi ryškią liemenę, savanorių punkte pilsto arbatą. ,,Čia vietiniai žmonės susirinko, kad pagamintų maisto. Viskas prasidėjo nuo dviejų termosų. Išėjome, kad pamaitintume tuos, kurie stovi eilėje jau tris paras. Žmonės sušalę, alkani, neturi maisto“, – pasakojo mergina.
Už Lidos ant žemės padėti maišai. Juose sauskelnės, naminės sriubos indeliai, vandens buteliai. Mergina teigia, kad vietiniai atneša viską, ką gali.
Be to, dieną atvažiuoja autobusas, kuris atveža kelyje laukiantiems žmonėms maisto ir vandens.
Bėgdami nuo karo pasiima ir keturkojus
Žmonės, bėgdami nuo karo, nepaliko ir savo mylimų gyvūnų. Laukdami juos vedžioja.
Eilėje tualetų nėra, todėl gamtinius reikalus žmonės eina atlikti tiesiog už medžių ar krūmų.
Pavargę žmonės vaikšto tarp automobilių, vaikai žaidžia šalikelėje.
Prie išvažiavimo iš Ukrainos yra įrengtos savanorių palapinės, kuriose tiekiamas maistas. Taip pat pastatyti kilnojami tualetai ir kelios dešimtys kėdžių norintiems pasėdėti.
Šimtai žmonių paskutinius keletą kilometrų eina pėsčiomis. Iki sienos likus keliems šimtams metrų, kelių tūkstančių žmonių kolona stovi ir laukia, kol galės kirsti sieną.
Lenkijos Krakovieco pasienio punkte nuo karo bėgantys ukrainiečiai pasieniečiams pateikia dokumentus. Lenkija paskelbė savo sieną atvira, todėl priima ir neturinčius oficialių dokumentų. Nereikalaujama ir neigiamo COVID-19 testo.
Kirtus sieną, Lenkijos pusėje savanoriai pabėgėliams pilsto šiltą arbatą ir dalija maistą.
Žmonės atrodo pavargę ir išsekę, tačiau veide matosi ir palengvėjimas pasiekus Lenkiją.