„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Darius Kuzmickas: kuriamas įvaizdis, kad privatūs pensijų fondai – tai spąstai

"Danske Capital investicijų valdymas" generalinis direktorius Darius Kuzmickas teigia, jog valdžiai sunku apsispręsti taupyti ateičiai, kai reikia spręsti dabartinių pensininkų problemas. Pasak jo, vis kaitaliodami ir kritikuodami dabartinę privataus pensijų kaupimo sistemą politikai sukurią įspūdį, jog tai spąstai patikliems žmonėms.
Paskolos kaina
Kuriamas įvaizdis, kad privatūs pensijų fondai – tai spąstai / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

- Iki šių metų lapkričio 30 d. žmonės gali apsispręsti kaip toliau kaupti savo senatvei. Ar įmanoma padaryti teisingą sprendimą nespėjant tiems, kurių pensiją laukia už 30 ar daugiau metų?

Galima viską pravalgyti dabar, tačiau ką reikės daryti ateityje?

Visas pasaulis suręstas ant tam tikrų spėjimų. Pensija ateis visiems ir galvoti apie tai reikia. Tyrimai rodo, kad Baltijos šalių demografinės tendencijos nėra labai džiuginančios.

- Tačiau Latvijoje ir Estijoje tokie klausimai žmonėms nekyla?

- Latvijoje ir Estijoje galioja privalomas pensijų kaupimas. Mes irgi kaupiame, tačiau per mažai. Šiuo metu žmonės ir valstybė nepakankamai pinigų skiria ateities pensijoms. Mes pasirenkame kitus prioritetus.

- Tačiau „įšaldyti“ pinigus privačiuose fonduose, kai valstybei kyla finansinės problemos taip pat gali būti ne geriausias pasirinkimas?

- Taupymas dabar reiškia, kad našta „Sodrai“ išmokant pensijas už keliasdešimt metų bus lengvesnė. Kaip ir bet kokioje šeimoje, turint santaupų gyventi lengviau. Pavyzdžiui, Olandija yra sutaupiusi daugiau nei 100 proc. savo BVP privačių pensijų fonduose. Galima viską pravalgyti dabar, tačiau ką reikės daryti ateityje?

Danske nuotr./Danske Capital investicijų valdymas generalinis direktorius Darius Kuzmickas
„Danske“ nuotr./„Danske Capital investicijų valdymas“ generalinis direktorius Darius Kuzmickas

Taupymas leidžia mažiau priklausyti nuo kitų. Dabar valstybė sukūrė antrosios pakopos pensijų fondus ir sistemą, kaip į juos mokėti, tačiau pradedama abejoti. Sukuriamas įspūdis, kad privačių pensijų fondai yra spąstai žmonėms. Nemanau, kad jis teisingas.

- Galbūt ir patys klientai nusivilia pensijų fondais?

- Lietuvos pensijų fondai veikia labai gerai. Jie išgyveno finansinę krizė, atsigavo nuo visų svyravimų. Administravimo mokesčiai taip pat yra nedideli lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis. Skųstis šia sistema būtų neatsakinga.

- Tačiau pensijų fondai negali garantuoti, jog juos pasirinkęs asmuo visada padarys finansiškai teisingą sprendimą ir finale gaus didesnę pensiją? Galbūt sieti savo ateitį su valstybės biudžetu yra saugiau?

- Jūs esat teisus, tačiau reikia prisiminti, kodėl buvo sumanyta privataus pensijų kaupimo sistema. Jas norima padaryti nepriklausomas nuo vieno šaltinio. Biudžetas yra tik vienas iš šaltinių. Atėjus sunkmečiui ar atsiradus kitiems prioritetams, lėšų socialinėms išlaidoms gali mažėti.

Visą interviu galite išgirsti "Žinių radijo" laidoje "Ryto espresso"

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų