Ketvirtadienį Panevėžio apygardos teismas D.Kuklierienės nepaleido į laisvę – už grotų jai teks praleisti mėnesį.
Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinį sekretorių M.Balčiūną teismas buvo leidęs suimti 20 parų, tačiau aukštesnės instancijos teismas nusprendė, kad jį reikia paleisti anksčiau laiko. Mėnesiui suimtas Panevėžio mero patarėjas Darius Simėnas laisvę po 11 parų atgavo paties prokuroro prašymu.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) paskelbė įtarianti, kad prieš 2011 m. Europos vyrų krepšinio čempionatą privatus viešbutis „Romantic“ buvo neteisėtai renovuotas už mokesčių mokėtojų pinigus – daugiau kaip 2 mln. litų.
Laikinai „Romantic“ viešbučiui vadovaujanti trisdešimtmetė D.Kuklieriūtė interviu „15min“ teigė pykstanti ant teisėsaugininkų, kurie aiškina seniai žinoję, kad rekonstrukcijos projektas kirsis su įstatymu: „Tai, kad STT tik stebėjo ir leido įvykti sandoriui, man yra panašu į susidorojimą.“
– Kaip sužinojote, kad jūsų motina yra sulaikyta?
– Apie sulaikymą sužinojau po valandos, o krata truko apie 12 valandų. Tačiau kaip vyko suėmimas, komentuoti negaliu, nes pasirašiau pasižadėjimą neaptarinėti to su žiniasklaida. Nors dvejus metus esu vadovavusi šiam viešbučiui, tuo metu, kai buvo svarstomas rekonstrukcijos projektas, gyvenau Belgijoje, todėl apie jį žinau tik iš mamos pasakojimų. Pasakojo ji man smulkiai, bet pati tame nedalyvavau.
– M.Balčiūnui pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo, piktnaudžiavimo, dokumento suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu bei kyšininkavimo. Ar jūs žinote, kuo įtariama jūsų motina?
– Jai reiškiami įtarimai – tokie pat, kaip ir M.Balčiūnui, tačiau ją mato kaip organizatorę. Nuo pat pradžių mamai buvo metami didžiausi kaltinimai. Kad ji sukūrė machinacijų planą, kaip išplauti pinigus, kad papirko ir įkalbėjo savivaldybę, įkalbėjo federaciją. Ant jos „pakabintas“ visas organizavimo planas. O kiti dalyviai – aukos, kurios pasidavė. Taip bent jau buvo pateikta. Man nėra keista, kad juos anksčiau paleido, nes jiems – mažiau įtarimų ir už jų didesnės jėgos stovi.
– Tarp įtarimų ir kaltinimai kyšininkavimu. Vadinasi, kažkam už rekonstrukciją sumokėta duoklė?
– Kokia duoklė? Buvo vienas dovanų kuponas, net nepamenu, kam jis buvo padovanotas. Kai mama atidarė SPA centrą, padovanojo dovanų kuponą masažui. Jo vertė gal 300 litų. Mama mėgsta žmonėms dovanoti mažas dovanėles reklamos sumetimais ir iš dėkingumo – ar tai nusikaltimas?
Taip pat yra kalbama apie televizorių. Įrengiant rekonstruoto pastato kambarius mama asmeniškai rūpinosi įrangos ir baldų pirkimu. Ji pati, norėdama sutaupyti ir neviršyti skirto biudžeto, vyko į Kiniją pirkti virdulių, seifų, baldų ir televizorių. Plačiaekranių televizorių pirko truputį daugiau, nei reikia kambariams – jei kuris sugestų. Jie kainavo po 300 ar 400 litų. Kaip padėką vieną jų padovanojo M.Balčiūnui. STT agentai sekė tai, filmavo, matė, kaip įteikė tą didelę dėžę. Tai čia yra tas „kyšis“.
Mamos pokalbių telefonu STT tikrai klausėsi. Ji galbūt kam nors pasakė: jei pavyks projektas, visą gyvenimą maudysiu tave SPA centre. Gal ir pasakė taip. Bet kai aš pasakau kam nors, kad tu mane nervini ir aš tau galvą nutrauksiu, tai juk nereiškia, kad rytoj aš tą žmogų žudysiu.
STT daugelį savo kaltinimų grindžia telefoniniais pokalbiais. Negali būti įrodymų apie kokius nors neteisėtus dalykus, nes nieko panašaus nebuvo. Laiko tempimas bei laikymas už grotų man panašu į bandymą įbauginti.
Nurysime mes tą piliulę. Jei paleis ir atsiprašys, man tikrai nereikės fejerverkų. Susitvarkysime mes, bet dabar baisiausia, kad nepripaišytų nebūtų dalykų. Vienintelis dalykas, kurio aš trokštu ir dėl ko meldžiuosi kiekvieną vakarą, – tai objektyvumas. Jeigu atsižvelgs tik į faktus, tai nėra mums ko bijoti, viskas gerai baigsis.
– Dėl viešbučio rekonstrukcijos buvo sutarta 2010-aisiais, krepšinio čempionatas įvyko po metų. Kaip manote, kodėl veiksmų STT ėmėsi tik dabar?
– Tyrimas buvo pradėtas seniai. Teisėsaugininkai pasakė mamai, kad iš karto žinojo, jog sutartis yra neteisėta. Motina jų klausė, kodėl jie visą laiką tylėjo, kodėl nieko nesakė? Juk jeigu ir buvo klaidų, buvo galima jas ištaisyti.Be to, mano mama nerengė sutarčių, ji tik galėjo jas pasirašyti arba ne. Kur juristai, kurie jas rengė? Ar tai ne jų darbas?
Tai, kad STT tik stebėjo ir leido įvykti sandoriui, man yra panašu į susidorojimą. Kodėl jie leido sau prabangą dvejus metus sekti žmones, gaišti savo darbo laiką, eikvoti valstybės pinigus tyrimui, kai galėjo iš karto užprotestuoti sutartį? Jie galėjo užkirsti kelią klaidoms, jeigu jas pastebėjo. Klaidų daro visi.
Iš viso to, kas vyksta, man atrodo, kyšo didesni dalykai.
Projektas buvo viešas, jis buvo svarstomas, buvo diskutuojama, balsuojama. Jei pinigai būtų išplauti, būtume bent namą pasistatę, butą ar automobilį nusipirkę. Bet mes juk nepraturtėjome.
– Vietos spauda prieš porą metų rašė, kad Panevėžio miesto vadovai ir LKF atstovai labai įtemptai svarstė, ką daryti, kad prieš čempionatą miestas turėtų reikalavimus atitinkantį viešbutį, antraip čempionatas galėjo neįvykti. Kam kilo mintis, kad reikia padidinti „Romantic“ viešbutį?
– Kam pirmajam šovė ši idėja, aš nežinau, bet buvo svarstomi ir kiti variantai: rekonstruoti senąjį Panevėžio viešbutį arba prie prekybos ir pramogų centro „Babilonas“ statyti naują. Tačiau šiems projektams reikėjo dešimčių milijonų.
Motinai nebuvo pasirinkimo, teko sutikti rekonstruoti dalį „Romantic“ viešbučio. Panevėžys yra mažas miestas su labai menku turistų srautu. Iki rekonstrukcijos 39 kambarius turėjusio viešbučio užimtumas siekė 50 proc. Jeigu būtų atsidaręs dar vienas keturių žvaigždučių viešbutis mieste, greitai abiem viešbučiams būtų atėjęs galas.
Rekonstruotoji viešbučio dalis šiuo metu mums yra našta: ją brangu išlaikyti, kambarių skaičiaus padidinimas nusmukdė viešbučio užimtumą iki 30 procentų, o seni viešbučio klientai vietoje senesnių komfortiškų kambarių dabar renkasi pigesnius priestato kambarius.
Kiniški televizoriai kainavo po 300 ar 400 litų. Kaip padėką vieną jų padovanojo M.Balčiūnui. STT agentai sekė tai. Tai čia yra tas „kyšis“
Viešbučio dalis, kurioje po rekonstrukcijos įrengti kambariai, anksčiau nebuvo tuščia: čia veikė konditerijos cechas, ir jis mums nešė didesnes pajamas, nei dabar uždirbame iš rekonstruotoje dalyje esančių kambarių.
Mama atsisakė savo lėšomis daryti rekonstrukciją, nes tai viešbučiui neapsimokėjo. Dalyvauti šiame sandoryje ji sutiko tik dėl to, kad taip buvo geriau miestui. Apie tai niekas kažkodėl dabar nešneka.
Taip pat niekas nekalba ir apie tai, kad mums ta rekonstrukcija nebuvo dovana! Investuotus pinigus atidirbinėjame ir kiekvieno čempionato metu dalis pajamų skiriama investicijoms grąžinti. Šiuo metu 700 tūkst. litų jau yra grąžinta, o metai dar nepasibaigę. Kodėl niekam tai neįdomu?
Yra žmonių, kurie mano mamos nemėgsta, nes ji turi gražiausią pastatą mieste. Jis daug kam bado akis. Pavydas yra viena destruktyviausių jėgų. Pas mus atvažiuoja turtingiausi ir gražiausi miesto žmonės, visi mato tą blizgesį, tačiau kiek mes turime arti, kad ką nors užsidirbtumėme, niekam neįdomu.
– Kaip jums sekasi tvarkytis viešbutyje po užgriuvusių bėdų?
– Su broliu mamai nelabai galime padėti, tai – advokatų darbas. Daugiausia, ką mes galime dėl jos padaryti, – prižiūrėti verslą ir uždirbti atlygį ją ginantiems advokatams.
Po kratų ir agentų apsilankymų labiausiai bijojau, kad išsilakstys viešbučio darbuotojai, jaudinausi, ką aš darysiu viena, tačiau žmonės neišsibėgiojo. Ne tik nepaliko manęs, bet net ir mobilizavosi. Esu jiems be galo dėkinga už tai ir už žmogišką paramą. Be šių žmonių būčiau tikriausiai išprotėjusi. Ši bėda mus suvienijo. Žinau, kad ir darbuotojai jaučia nuolatinį stresą, jaučia psichologinę įtampą, tai apsunkina darbą.
– Ar per visą šį laiką jums leido pasimatyti su mama?
– Nė karto. Labai griežtai žiūrėjo į tai, ką galiu perduoti. Mama yra knygų skaitymo maniakė – ryja vieną po kitos. Aš jai vežiau knygas, bet jų areštinė nepriimdavo. Nors pareigūnai ir buvo labai malonūs, tačiau patys yra įbauginti.
Mama yra stipri asmenybė, ji pasakė, kad ją gali kad ir 100 metų laikyti už grotų, bet ji neprisipažins to, ko nėra padariusi. Su ja esame labai artimos, tad šokas buvo ir man, ir jai.
Tokiose ekstremaliose situacijose turi susiimti ir neleisti emocijoms prasiveržti. Žinoma, jai šokas, kad ją ten įkišo. Bet viena, dvi, trys dienos ir ji adaptuojasi. Tada žiūri, kas vyksta ir ką reikia daryti. Baisiausia, kas galėtų nutikti, – jei sušlubuotų jos sveikata, nes mano senelės sveikata nuo streso jau pablogėjo.
– Jūsų mama versle yra nuo 1989-ųjų. Ar per visą šį laiką kada nors turėjo problemų su teisėsauga?
– Tikrai ne. Ji kelis kartus buvo apdovanota už nuopelnus miestui ir pasiekimus versle.
Įkūrus viešbutį jame nuolat lankėsi įvairūs inspektoriai, nebuvo metų, kad mūsų kas nors nekrėstų ir netikrintų. Per visus tuos patikrinimus mes išmokome dirbti tobulai. Kai dabar nutiko toks dalykas, didesnio šoko būti negalėjo. Klaidų galėjo būti, bet kad mano mama kūrė schemas... Pasakysiu taip: tai prieštarauja visai jos prigimčiai
STT vadovams teks pasiaiškinti
Parlamentinę STT kontrolę vykdančio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas „15min“ sakė, kad parlamentarai kitą savaitę susitiks su tarnybos vadovais ir pateiks jiems klausimus apie STT pareigūnų darbo efektyvumą bei veiklos metodus.
„Komitetas vyks pas STT vadovus ir kalbėsime apie tai, kokia tyrimų baigtis, kokie rezultatai“, – sakė jis.
A.Paulauskas atkreipė dėmesį, kad kardomąją priemonę įtariamiesiems skiria teismas. M.Balčiūno atveju teismas sutiko su prokuroro nuomone, kad yra pagrindas jį laikyti suimtą, tuo metu aukštesnės instancijos teismas paskelbė, kad nėra. „Taigi, sistema veikia. Nekelčiau klausimo dėl galimo piktnaudžiavimo suėmimu. Kitas klausimas – veiklos nušvietimas: tie antrankiai, tos kaukės“, – kalbėjo komiteto pirmininkas.
Anot A.Paulausko, teismui nusprendus, kad asmuo nekaltas, jis gali prašyti kompensacijos už belangėje praleistas dienas. Tačiau įstatyme numatytas turtinės žalos dydis negali viršyti 10 tūkst. litų, neturtinės – 5 tūkst. litų. Jei asmuo dėl kompensacijos nesusitaria su Teisingumo ministerija, gali kreiptis į teismą.
Skandalų pabaiga – šnipštas
Kai kurie skambiai pradedami STT tyrimai kartais baigiasi teisėsaugininkų pralaimėjimu.
Pernai gegužę STT agentai atvyko į Lazdijų rajono savivaldybę bei į bendrovę „Lazdijų šiluma“ ir išsivežė visą būrį vietos politikų bei valdininkų, tarp jų – ir merą Artūrą Margelį.
Agentai krėtė savivaldybę, užplombavo mero kabinetą. Šioje byloje A.Margelis kaltintas piktnaudžiavimu, Investicijų skyriaus vadovas Vidmantas Pilvinis kaltintas piktnaudžiavimu ir dokumento suklastojimu, administracijos direktorius Gintautas Salatka ir „Lazdijų šilumos“ direktorius Virgaudas Šerėnas – piktnaudžiavimu, o buvęs savivaldybės Architektūros skyriaus vedėjas Petras Selilionis – kyšininkavimu. Tačiau lapkritį teismas visus juos išteisino. Tiesa, šioje istorijoje taškas dar nepadėtas, nes prokurorai žadėjo šį sprendimą apskųsti.
Išteisinamojo nuosprendžio sulaukė ir Birštono merė Nijolė Dirginčienė. Kauno rajono apylinkės teismas ją ir dar kelis miesto valdininkus išteisino dėl kyšininkavimo, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir turto pasisavinimo. Spaudoje skelbta, kad STT pareigūnai teismui nesugebėjo pateikti filmuotos medžiagos, kurioje matyti, kaip merė ima kyšį, nors kaltinamajame akte buvo teigiama, jog pinigus ji perskaičiavo ir pasidėjo kabinete. N.Dirginčienė Birštono mere perrinkta antrai kadencijai, kurortui vadovauja iki šiol.