„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar žinote, kokie siuntiniai ir dovanos popiežių pasiekė iš Lietuvos ir Portugalijos 1514 m.?

Viduramžiais Lietuva ir Portugalija tarpusavio kontaktų daug neturėjo. Tik kartais didžiojo kunigaikščio dvarą aplankydavo Portugalijos karaliaus pasiuntiniai. Tačiau Lietuva ir Portugalija buvo panašios tuo, kad gyveno krikščioniško pasaulio paribyje.
Šri Lankoje papuoštas dramblys
Papuoštas dramblys / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Savo egzotiškais objektais jos kartais nustebindavo Vakarų pasaulį. Lietuva garsėjo kaip miškų ir didelių laukinių žvėrių kraštas, Portugalija – iš savo kolonijų atvežamais nematytais gyvūnais.

1514 m. rugsėjo 8 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė prie Oršos įveikė kelis kartus gausesnes Maskvos pajėgas. Lenkijos ir Lietuvos valdovas Žygimantas Jogailaitis pergalę pažymėjo to meto papročiu – iš karo lauko stovyklos išsiuntė laišką Romos popiežiui Leonui X.

Po kurio laiko ta pačia kryptimi pajudėjo keistesni vežimai. Juose buvo gabenami belaisviai rusai, kurių viešas demonstravimas katalikiškai Europai turėjo skelbti apie naują grėsmę iš Rytų. Tačiau tais pačiais metais popiežiaus kuriją pasiekė gyvūnas, sukėlęs kur kas didesnį susidomėjimą.

Portugalijos karalius Emanuelis Laimingasis popiežiui dovanų atsiuntė retų laukinių žvėrių kolekciją, kurios puošmena buvo Indijos dramblys, romiečių pavadintas Anone. Tikra sensacija ir popiežiaus numylėtiniu tapusiam drambliui Vatikane buvo skirtas specialus pastatas, o jį nupiešė pats Rafaelis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs