„Manau, vieną dieną ateis toks laikas, kai Rusija atmerktomis akimis pažvelgs į savo praeitį ir pasakys: reikia baigti su šituo dalyku, kaip ir su Katyne. Reikia paimti, vieną kartą atsiprašyti, baigti šitą okupacijos neigimą ir pastatyti paminklą ar pan. Mes atviri įvairiems pasiūlymams iš Rusijos pusės“, – šeštadienį paskelbtame interviu „Kauno dienai“ sakė ministras.
Jis teigė, kad per savo kadenciją okupacijos žalos atlyginimo klausimą Rusijos pusėje yra kėlęs šešis kartus, ir visus kartus buvo atsakyta negatyviai.
„Tarptautinės teisės požiūriu mes išlaikome šį klausimą ir tarptautinėje darbotvarkėje, ir dvišalėje. Nesvarbu, kad rusai jį atmeta, bet jis lieka protokoluose ir visur kitur“, – kalbėjo A.Ažubalis.
Ministro nuomone, „kuo toliau, tuo labiau Rusija su savo praeitimi ir jos matymu lieka vieniša“.
Vyriausybė neseniai sudarė komisiją, kuri turėtų parengti veiksmų planą ir derybines nuostatas dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo.
Sovietų Sąjunga Lietuvą okupavo 1940 metais, po ultimatumo pasiųsdama į šalį per 150 tūkst. Raudonosios armijos karių. 1941–1944 metais Lietuva buvo okupuota nacių Vokietijos, po to prasidėjo antroji sovietų okupacija, trukusi iki 1990 metų.
Prasidėjus sovietų okupacijai, 1940–1952 metais į lagerius ir tremtį buvo išvežta 275 tūkst. Lietuvos gyventojų, žuvo per 20 tūkst. rezistentų ir jų rėmėjų. Karas fronte nusinešė 25 tūkst. Lietuvos gyventojų gyvybių, apie 444 tūkst. repatrijavo ar pasitraukė iš šalies.