„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Britai šventė „Tigro“ dieną: kaip jiems pavyko užgrobti legendinį vokiečių tanką?

Britų kalendoriuje balandžio 28-oji yra vadinama „Tigrų diena“. Ji skirta nykstančiam metaliniam grobuoniui, užgrūdintam Antrojo pasaulinio karo kovų. Tai – vienas iš žinomiausių pasaulyje tankų „Panzerkampfwagen VI“. Arba paprasčiau – „Tigras I“. Apie tai rašo technologijos.lt.
„Tigrų“ kolona
Tankų „Tigr“ kolona / Bovingtono tankų muziejaus nuotr.

„Tigrai“ dar savo šlovingiausiomis dienomis smarkiai nusileido kur kas paprastesnės konstrukcijos sąjungininkų kepamiems tankų kiekiams.

Dabar, nepaisant begalinio populiarumo ir žinomumo, garsieji vokiečių sukurti tankai tikra retenybė. Norintieji prisiliesti prie istorijos jį gali rasti vos keliuose pasaulio muziejuose.

O jei norėtumėte išgirsti riaumojančius variklius ar pajusti 50 tonų metalo sukeliamą žemės drebėjimą, tą galite padaryti tik vienoje vietoje ir tik keliskart metuose. Ta vietą — Anglija, Bovingtono tankų muziejus.

Čia eksponuojamas „Tigras 131“ ne tik važiuojantis, bet ir turintis nepaprastą istorinę reikšmę. Šie metai jam ypatingi dar ir tuo, kad tai yra 75-asis jo patekimo į britų rankas jubiliejus.

Karine prasme, Antrasis pasaulinis karas Adolfui Hitleriui prasidėjo itin gerai, mat žaibo karo strategija padėjo užkariauti beveik visą Europą. Atsilaikė tik britai, neutralios šalys ir Sovietų Sąjunga.

Pastarosios užpuolimas nulėmė, kad vokiečiai susidūrė su techninėmis problemomis, bandydami pramušti naujų sovietinių tankų šarvus.

Taip atsirado šeštosios tankų kartos projektas.

„Tigras“ buvo kurtas kautis giliai Rusijoje, todėl turėjo tuomet galingi atrodžiusius 100 mm priekius šarvus.

Buvo ir garsioji 88 milimetrų patranka. Tuomet tai buvo vienas galingiausių tanke įmontuotų ginklų. Kovai su aviacija sukurta patranka turėjo didelę pramušimo galią, nes sviedinys išlėkdavo itin dideliu greičiu ir itin taikliai.

Tokį monstrą 1943 metų pradžioje Afrikoje sutiko britai. Slapta atgabenti pirmieji „Tigrų“ prototipai buvo išbandomi Afrikos smėlynų mūšiuose.

Britų tankai „Churchill IV“ negalėjo atlaikyti „Tigrų“ šūvių ir juo labiau negalėjo pramušti jų patikimų šarvų.

1943-ųjų balandžio 20-osios naktį Tunise įvyko mažas stebuklas. Britų tanko šūvis pataikė į tarpą tarp bokštelio ir pagrindinių šarvų. Žalos ar grėsmės įgulai nesukėlė, bet to užteko sunaikinti bokštelio valdymo sistemą. Vokiečiai pabėgo iš dar veikiančio tanko.

Taip praktiškai sveikas prototipinis egzempliorius pateko į britų rankas, teigiama, anksčiau nei jį gavo vokiečių tankistai. Tankas buvo pavadintas „Tigras 131“, mat toks buvo originalus tanko numeris ant bokštelio.

Simon Q/Wikipedia.org nuotr./„Tiger 131“ Bovingtono tankų muziejaus poligone
Simon Q/Wikipedia.org nuotr./„Tiger 131“ Bovingtono tankų muziejaus poligone

„Tigrų“ pagaminta buvo mažai, todėl girdėjusių legendas apie juos buvo daugiau, nei realiai mačiusių.

Smalsuoliams tankas tapo prieinamas tik 1951-aisiais, praėjus šešeriems metams po karo. Prireikė dar pusės amžiaus, kol jo metalinė širdis buvo atgaivinta.

Šiemet devintą kartą organizuotas „Tigro 131“ išskirtinis pasirodymas karinės technikos mylėtojams, mat šį savaitgalį britai šventė devintąją „Tigro dieną“.

IŠSAMIAU APIE „TIGRŲ“ ISTORIJĄ: Legendinių vokiečių „Tigrų“ tankistai iki šiol pabunda išpilti šalto prakaito

VIDEO: Tiger Day VIII - The Tank Museum, Bovington, UK Sept 2017

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs