Ant į monetą panašaus bronzinio žetono, vadinamo spintrija, pavaizduotas santykiaujantys vyras ir moteris.
Pirmame mūsų eros amžiuje nukaldintas žetonas išgulėjo Temzės kranto dumble beveik du tūkstantmečius, kol jį iškasė 37 metų bandelių kepėjas Regisas Cursanas, aptikęs žetoną metalo detektoriumi netoli Patnio tilto Londone.
Kitoje žetono pusėje iškaltas numeris XIV, kuris gali reikšti, jog jis būdavo išduodamas 14-ojo legiono kariams. Šis skaičius taip pat galėjo žymėti viešnamio kambario arba konkrečios prostitutės paslaugas teikusios vergės numerį.
Tačiau Londono muziejaus, kuriam buvo perduotas šis eksponatas, ekspertai linkę manyti, kad skaičius veikiausiai nurodo viešnamio paslaugos kainą – 14 asų, to meto smulkių monetų. Tokia kaina prilygo tų laikų darbininko vienos dienos užmokesčiui.
„Tą dieną, kai jį radau, buvo ankstyvas ir labai žemas atoslūgis; smarkiai lijo. Iš pradžių pagalvojau, kad tai romėnų moneta – dėl jos storio ir skersmens“, – R.Cursanas pasakojo dienraščiui.
„Nuvalęs nuo artefakto smėlį, pirmiausiai pamačiau skaitmenį vienoje pusėje, o kitoje – kažką, ką aš palaikiau deive. Tuo metu nežinojau, kad iš tikrųjų tai retas romėnų viešnamio žetonas. Rasti kažką tokio išties jaudinama“, – pridūrė jis.
Radėjas spintriją padovanojo Londono muziejui, kur ji bus eksponuojama ateinančius tris mėnesius.
„Tai vienintelis tokio pobūdžio radinys Didžiojoje Britanijoje“, – sakė muziejaus kuratorė Caroline McDonald.
„Tai puikus archeologinis objektas. Jis seksualus ir provokuojantis geriausia prasme. Romėnų sekso vergės dalia nebuvo laiminga, o tokie eksponatai gali padėti Londono muziejui skatinti diskusijas šia tema, kuri artima šiuolaikiniam miestui ir mūsų lankytojams. Muziejai turi aptarinėti šias suaugusiems skirtas ir ne visada patogias temas“, – pridūrė ji.