Kas yra cunamis?
Cunamis yra japoniškas žodis, kuris, jei tiesiogiai skaitysime hieroglifus, reiškia „įlankos“ ar „uosto“ banga. Tokia banga dažniausiai susiformuoja, kai sujudinamas labai didelis kiekis vandens. Kaip žinome, visa žemė yra padengta kietu paviršiumi, tačiau jis nėra vientisas. Visa žemė yra susiskaldžiusi į didesnes ar mažesnes plokštes. Kai kurių žemės drebėjimų metu pasislenka viena į kitą „atsirėmusios“ plokštės, o kadangi jų dydis yra kolasalus, vienu ar kelias veiksmais išstumiama labai daug vandens masės.
Cunamio banga nėra panaši į tas bangas, kurias esame įpratę matyti lūžtant ant jūros kranto, kadangi pats bangos ilgis yra kur kas ilgesnis. Iš esmės, jei būtumėte atvirame vandenyne, tikėtina, kad nepastebėtumėte net ir didžiausios bangos, kadangi ji visa slypi po vandeniu, jos nešama jėga išryškėja tik priartėjus prie kranto.
Cunamis yra didžiulė vandens siena (tik pačios didžiausios bangos, aukštesnės nei 50 metrų, prie kranto lūžta), savo galinga jėga šluojanti viską, kas pasitaiko jos kelyje. Negana to, į sausumą įsiveržęs vanduo joje nelieka ir grįžta į jūrą, savo stipria srove smogdamas antrą kartą ir traukdamas viską savo kelyje į vandenyną.