Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Egiptas dėl vagystės nutraukė bendradarbiavimą su Luvro muziejumi

Egiptas trečiadienį pranešė nutraukiantis bet kokį bendradarbiavimą su Prancūzijos Luvro muziejumi, kol šis nesugrąžins „pavogtų“ faraonų laikų senienų.
Luvras
Luvras. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Nusprendėme nutraukti bendradarbiavimą su Luvru, kol jie neatiduos šių eksponatų“, – pranešė Egipto aukščiausiosios senienų tarybos vadovas Zahi Hawassas.

Garsų Paryžiaus muziejų jis kaltino tuo, kad šis 1980 metais įsigijo senienas, nors muziejaus darbuotojai žinojo, kad jos yra vogtos.

„Pavogtų stelų įsigijimas rodo, kad kai kurie muziejai palaiko Egipto senienų naikinimą ir vogimus“, – sakė jis.

Šis Egipto sprendimas nutraukti bendradarbiavimą turės įtakos muziejaus rengiamoms konferencijoms bei Luvro darbams, kuriuos šis atlieka Faraonų nekropolyje Sakaroje, į pietus nuo sostinės Kairo.Prancūzijos šaltiniai skelbia, kad reikalaujamos grąžinti Egipto senienos yra dekoratyviniai kapo fragmentai iš Karalių slėnio, esančio prie Luksoro.

Luvras pareiškė, kad svarsto mintį sugrąžinti šias senienas, tačiau šis sprendimas priklauso ne vien nuo muziejaus.

„Jų grąžinimo procesas pradėtas“, – agentūrai sakė Luvro administracijos darbuotojas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

„Tačiau sprendimą priima ne muziejus. Kad galėtume juos grąžinti, turime gauti Nacionalinės mokslo komisijos Prancūzijos muziejų kolekcijoms sutikimą“, – sakė jis.

Komisija turi susirinkti iki savaitės pabaigos ir apsvarstyti Luvre esančių stelų perdavimo klausimą.

Jei komisija nuspręs senienas perduoti Egiptui, dar reikės Kultūros ministerijos sutikimo.

Šis Egipto sprendimas nutraukti bendradarbiavimą turės įtakos muziejaus rengiamoms konferencijoms bei Luvro darbams, kuriuos šis atlieka Faraonų nekropolyje Sakaroje, į pietus nuo sostinės Kairo.

Z.Hawassas sakė, kad senienas buvo pareikalauta grąžinti prieš du mėnesius, leisdamas suprasti, kad tai nieko neturi bendra su Egipto nepasitenkinimu, kai praėjusį mėnesį kultūros ministras Faruqas Hosnis nebuvo išrinktas Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) vadovu.

Prancūzijos šaltinis sakė, kad F.Hosnio pralaimėjimo sukurta atmosfera irgi tam „nepadėjo“, tačiau tvirtino, „kad tai nėra rimta kliūtis, ir sprendimas netrukus bus surastas“.

Dalis žymių pasaulio muziejų turi savo kolekcijose Egiptų senienų, kurių daugumą jie įsigijo per britų kolonijinį valdymą.

Pastaraisiais metais Egipto valdžios atstovai vis garsiau reikalauja sugrąžinti svarbius eksponatus.

2007 metais Prancūzija grąžino Egiptui vieno faraono plaukus, kurių internetu vos nepardavė vienas Prancūzijos paštininkas, kurio tėvas juos buvo įgijęs prieš 30 metų, kai tyrė faraono mumiją.

Šis atvejis paskatino Egipto pareigūnus neleisti užsienio mokslininkams tyrinėti faraonų mumijų.

Egiptas taip pat ilgai reikalavo, kad Berlynas sugrąžintu legendinės karalienės Nefertitės biustą, kurį 1912 metų gruodį Nilo pakrantėse aptiko vokiečių archeologas Ludwigas Borchardtas.

Ši istorija primena vadinamąjį „Elgino marmuro“ atvejį. Graikija ilgus metu reikalauja, kad britų muziejus sugrąžintų Atėnų Partenono šedevrus į tėvynę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos