Pasak ministro Farouqo Husny, prie kelio atrasta 12 sfinksų statulų. Rytų ir vakarų kryptimi einantis kelias yra šalia anksčiau atrasto šiaurės ir pietų kryptimi einančio Kabašo kelio, jungusio Luksoro ir Karnako šventyklas.
Ant sfinksų statulų įrašytas paskutiniosios senovės Egipto faraonų dinastijos pradininko Nektabo I, mirusio 362 metais prieš mūsų erą, vardas. Daugumos sfinksų galvos neišlikusios.
„Šis atradimas – pirmasis kartas, kai archeologai atidengė kelią, kuris minimas daugelyje senovinių tekstų“, – sakoma F.Husni pranešime.
Vienas iš atrastų sfinksų |
Per šiuos kasinėjimus anksčiau buvo atidengta dalis Kabašo kelio, dar vadinamo Sfinksų alėja, kurią nutiesė itin turtingas faraonas Amenhotepas III, viešpatavęs prieš maždaug 3 400 metų. Šis kelias jungia didžiulę Karnako šventyklą, esančią senoviniame Tėbų mieste, su Luksoro šventykla.
Abipus šio kelio taip pat buvo išrikiuotos sfinksų statulos ir nedidelės šventyklos, kuriose būdavo dedamos aukos dievams.
Senovės egiptiečiai šiuo keliu kartą per metus nešdavo aukščiausiojo dievo Amono ir jo žmonos Mut atvaizdus per ceremoniją, vaizduojančią šių dievybių santuoką.
Vėliau šiuo keliu naudojosi senovės romėnai. Manoma, kad jį buvo atnaujinusi Ptolemėjų dinastijos karalienė Kleopatra – čia rasta kartušų su hieroglifais įrašytu jos vardu.