Kauno regioninio parko direkcijos biologas G.Vaivilavičius 15min.lt pasakojo, kad pilikalnį prieš trejus metus aptiko atsitiktinai. „Vaikštinėjau ieškodamas vietų inkilams ir pastebėjau, pylimą, kuris negalėjo būti natūralus. Patyrinėjęs atidžiau, įtariau, kad tai piliakalnis. Archeologai pamatę nuotraukas iškart patvirtino, kad taip ir yra“, – sakė gamtininkas.
Pernai jis atrado dar vieną piliakalnyje Kauno miesto teritorijoje, Marvelėje.
Samyluose tvarkyti antrąjį šioje vietovėje piliakalnį apsiėmė Lietuvos kariuomenės Kauno įgulos karininkų ramovės kariai. „Nenorime būti užsidarę Ramovės rūmuose., todėl ėmėmės tvarkyti piliakalnį, iškirtome kai kuriuos medžius, krūmynus, atsivėrė atodanga į Kauno marias. Čia rengsime įvairias šventes“, – pasakojo Ramovės viršininkas Donatas Mazurkevičius.
Atvėrus gynybinio statinio aikštelę pilies ir apžvalginio bokšto vietą dabar galima stebėti piliakalnio kompleksui priklausančius archeologinius elementus, kurių centre yra piliakalnis, priešpilis, papiliai, kelias vedantis į piliakalnį.
Kauno įgulos karininkų ramovės darbuotojų komanda tokia iniciatyva skatina įmonių, organizacijų, bendruomenių kolektyvus užsiimti panašia veikla ir „ įsivaikinti “ piliakalnį ar kitą archeologinį, gamtinį objektą.
Pirmasis Samylų piliakalnis datuojamas I tūkstantmečiu. Jo papėdėje buvo gyvenvietė, kurioje rasta brūkšniuotos, grublėtos ir lygios keramikos.