Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV profesorius Guntis Šmidchenas knygoje aprašo Baltijos šalių dainuojančiąją revoliuciją

Vašingtono universiteto (JAV) profesorius Guntis Šmidchenas parašė knygą apie Baltijos šalių dainuojančiąją revoliuciją, kurioje JAV skaitytojus supažindina su taikiu lietuvių, latvių ir estų pasipriešinimu Sovietų Sąjungai.
1988 m. rugpjūčio 23-oji, Sąjūdžio mitingas Vignio parke
1988 m. rugpjūčio 23-oji, Sąjūdžio mitingas Vignio parke / Leonardo Skirpsto nuotr.

G.Šmidcheno, kuris yra Vašingtono universiteto skandinavistikos ir baltistikos specialistas, knyga „Dainos galia“ nagrinėja Baltijos šalių žmonių kovą dėl laisvės nuo Sovietų Sąjungos.

„Jie pasinaudojo daina kaip ginklu, – Vašingtono universiteto laikraščiui sakė G.Šmidchenas. – Reikia drąsos paimti ginklą ir žygiuoti į mūšį, bet reikia dar daugiau drąsos stovėti priešais ginkluotas armijas be jokių ginklų. Drąsos jiems įkvėpė buvimas kartu ir dainavimas kartu.“

Savo knygoje jis taip pat nagrinėja, kaip dainos įkvėpdavo revoliucijas visais istorijos laikotarpiais.

Emory universiteto (Džordžijos valstija, JAV) muzikos fakulteto vadovas Kevinas Karnes'as, kuris tyrinėja panašią sritį, perskaitęs rankraštį paragino kolegą publikuoti savo tyrimus. „G.Šmidchenas sugeba sulieti istorinių dokumentų medžiagą su savo paties patirtimi“, – sako K.Karnes'as.

Pasak jo, knyga svarbi ir tuo, kad JAV akademinę bendruomenę supažindina su jai mažai pažįstamu Europos regionu bei jo istorija.

Choro vadovas Goeffrey Boersas dainų šventę Latvijoje palygino su JAV futbolo čempionato finalu.

G.Šmidchenas, kuris laisvai kalba lietuviškai, latviškai ir estiškai, medžiagą knygai rinko beveik 20 metų. Sąjūdžio ir dainuojančiosios revoliucijos laikais jis lankėsi Baltijos valstybėse ir savo akimis matė įvykius, kuriuos aprašo knygoje.

Be to, Baltijos šalių dainų tradiciją jis stebėjo ir vėliau. Kartu su Vašingtono universiteto choru jis pernai vasarą dalyvavo Latvijos dainų šventėje. Choro vadovas Goeffrey Boersas renginį palygino su JAV futbolo čempionato finalu.

„Per televiziją ir radiją transliuoja tik dainų šventę. Žmonės autobusuose ir gatvėse ima dainuoti, – įspūdžiais dalinasi G.Boersas. – Dainavimas toje pasaulio dalyje svarbesnis nei kur nors kitur, tai tokia aktyvi jų kultūros dalis, kad nieko panašaus nesu kitur matęs.“

„Kai žmonės kartu dainuoja, tai sukuria ryšį, bendruomeniškumą, bendrą tikslą, kuris yra didesnis ir nepasiekiamas vienam žmogui“, – sako jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos