Nedaug žmonių yra girdėję apie šiuos karius – dalinys tebebuvo laikomas slaptu iki 1996 metų, vėliau išlaikė iš dalies slapto dalinio statusą. Dokumentinio filmo autorius Rickas Beyeris ir pats tik netyčia sužinojo apie slaptus menininkus-karius – jam apie tai prasitarė kavinėje sutikta vieno iš jų dukterėčia.
Kariuomenės ilgus metus naudojasi įvairiais triukais, kad apgautų priešą, tačiau „Vaiduoklių armija“ buvo neįprastai drąsi ir ypatingai gerai atliko savo darbą. Jos nariai kūrė pripučiamus tankus, lėktuvus ir artileriją, kūrė garso efektus ir kitas iliuzines apgaules tam, kad vokiečiai manytų, jog Sąjungininkų pajėgos buvo žymiai stipresnės ir galingesnės nei iš tikrųjų.
Jie su Sąjungininkų operatoriais bendraudavo specifišku Morzės kodu, kad būtų apgaunami jų besiklausantys naciai, kurdavo netikras radijo transliacijas, laukuose įtaisydavo milžiniškus garsiakalbius, kuriais leisdavo atvykstančios armijos garsus, kurie sklisdavo 15 mylių spinduliu. Pripučiami tankai būdavo įmaišomi tarp tikrų, kad pajėgos atrodytų žymiai didesnės, arba specialiai prastai užmaskuojami ir paliekami priešingoje atakos pusėje, kad priešai būtų apgauti. Šie kariai dažnai dienas leisdavo vietos kavinėse, kur užkalbėdavo dantis priešų slaptiesiems agentams ir juos tyčia klaidindavo.
„The Atlantic“ žurnalistė Megan Garber rašo, kad slapto dalinio sėkmė nebuvo atsitiktinumas – jam priklausė mados dizaineris Billas Blassas, žymus minimalizmo dailininkas Ellsworthas Kelly, fotografas Artas Kane'as, vėliau išgarsėjęs su muzikos žvaigždžių portretų serija.
Visi jie buvo užverbuoti per meno mokyklas arba reklamos agentūras. Menininkai buvo pasirenkami atsižvelgiant net į jų vaidybinius sugebėjimus, kadangi jie turėjo gerai slėpti darbą slaptame dalinyje.
M.Garber teigia, kad šie iliuzijų kūrėjai, pažodžiui įgyvendinę „karo meno“ savoką, išgelbėjo dešimtis tūkstančių Sąjungininkų karių gyvybių.
23-o štabo kariai būdavo dažnai dislokuojami netoli priešo linijos, tad jiems dažnai teko rimtai rizikuoti savo gyvybėmis. Nuo D-dienos 1944 metais iki Vokietijos kapituliacijos kitais metais „Vaiduoklių armija“ įgyvendino daugiau nei 20 apgaulingų operacijų Prancūzijoje, Liuksemburge, Belgijoje ir Vokietijoje.
facebook.com/pages/The-Ghost-Army/Arthuro Shilstone'o paveikslas |
„Kai pradėjau dirbti su šia medžiaga, tai tiesiog buvo įdomi istorija, kurią norėjau papasakoti, – kalba R.Beyeris. – Tačiau kažkuriuo metu bedirbant tai tapo užduotimi, kurios tikslas – užtikrinti, kad ši nuostabi vyrukų grupė ir pribloškiantys ir neįtikėtini dalykai, kuriuos jie darė, nebūtų pamiršti. Žinojau, kad jeigu aš to nepadarysiu, jie pranyks, o kartu – ir jų istorija“.
Be ypatingo jų indėlio į karinius veiksmus, kariai, kurių absoliuti dauguma buvo menininkai, ramiomis dienomis dažnai piešdavo ar kitaip mėgindavo įamžinti juos supančią aplinką ir taip paliko meninę misijos kroniką, kurios dalis dabar eksponuojama Niujorke. Pavyzdžiui, viename Arthuro Shilstone'o paveiksle vaizduojami prancūzai, užtikę pripučiamą tanką nešančius amerikiečius. Pats A.Shilstone'as prancūzams tuomet pasakė, kad paprasčiausiai amerikiečiai yra labai stiprūs.